Soudce navrhuje rozdělení Microsoftu na tři firmy kuriózním způsobem

Na tři *stejné* kousky? Pane Borku, nejsme u řezníka.
Dalo se to čekat; o rozdělení Microsoftu na několik menších firem se v souvislosti se soudním procesem v kuloárech diskutuje poměrně dlouho. Poprvé byl tento návrh vysloven na veřejnosti autoritativní osobou, bývalým federálním soudcem amerického Nejvyššího soudu panem Borkem. Bork byl významným soudcem za Ronalda Reagana a byl považován za velkého konzervativce. Jeho konkrétní návrh je však kuriózní - nepředpokládá rozdělení firmy na tři společnosti podle oborů, ale na tři zcela "identické" firmy, které dostanou veškerou produktovou řadu Microsoftu a pak mezi nimi vypukne ostré soupeření. Jednalo by se o jakési klonování firmy s tím, že Bill Gates, který by samozřejmě zůstal jen u jedné z nich, by nebyl schopen sám porazit další dvě (proto má nastat ono rozdělení na tři firmy, proto podle Borka nestačí dvě). Mluvčí Microsoftu tento návrh zcela odmítl - jednak kvůli jeho předčasnosti (soud je zhruba v polovině) a jednak kvůli jeho nesmyslnosti; mluvčí doslova komentoval, že to je "jako kdyby vláda chtěla rozdělit vedoucí mužstvo hokejové ligy v polovině soutěže".

Živě komentuje: tento návrh je zřejmě skutečně nesmyslný a jeho naděje na úspěch je velice malá. Samozřejmě to je jakoby nejčistší řešení, pokud by bylo cílem vystavět umělou několikanásobnou konkurenci, ale je nesmírně kontraproduktivní (to budou všechny tři firmy dál vyvíjet stejné hromady software? Co to udělá s jeho kvalitou?) a i v lidské otázce neproveditelný - jak se budou dělit vývojové týmy pracující na jednotlivých projektech, obchodní zastoupení v zemích jako je naše?

Zveřejněný návrh, který ale citovaly významné světové tiskové agentury, svědčí o jednom - že se s myšlenkou rozdělení Microsoftu začíná veřejně koketovat. A pokud bude odmítnut tento první návrh, neznamená to, že bude odmítnuto dělení firmy, například podle oborových oblastí (aplikační software/operační systémy/vývojové nástroje).

Váš názor Další článek: SPT Telecom, Bojkot II a Internet 99: nic pořádně, nic ke spokojenosti

Témata článku: Software, Soudy, Způsob, Soudce, Malý tým, Ronaldo, Soud

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost