Soud s Microsoftem: bylo prosazování Internet Exploreru nekalé?

Po třech týdnech se soud konečně dopracoval k "původnímu tématu", Internet Exploreru. Jde do tuhého?
Postupné pitvání činnosti Microsoftu v posledních letech se před soudem dostává do další fáze, na pořadu dne je Internet Explorer – program, který vlastně celou kauzu spustil. Vyšetřovatelé zkoumají, zdali firma Microsoft nepostupovala v podporování Internet Exploreru proti konkurenčnímu Navigatoru nekalosoutěžně. Klíčovým důkazem mají být smlouvy uzavřené s velkými dodavateli obsahu („content providery“), které je odměnou za propagaci v produktech Microsoftu (kupř. pozice přímo v distribuci Windows 95, tzv. Active Channels) zavazovaly k propagovaci pouze Exploreru, optimalizaci svých webů, ba dokonce k záměrnému vytváření webů v takové podobě, která by jiné prohlížeče (míněn je samozřejmě Navigator) znevýhodňovaly.

Justice má zřejmě k dispozici velké množství dokumentů, které toto potvrzují – tentokrát zřejmě není sporu o tom, zda tyto smlouvy Microsoft skutečně uzavíral; musí se ovšem řešit, zda tím ale překračoval platné zákony, už jasné není.

Živě komentuje: domnívám se, že v tomto případě se soudní jednání dostává k bodu, který je pro Microsoft kritický. Tím, že Microsoft zavazoval content providery k podporování Internet Exploreru tím, že jejich ikony umístí (popřípadě neumístí v případě nesouhlasu) do operačního systému Windows 95 (předinstalované aktivní kanály), se zřejmě dopouštěl toho, co se nazývá „monopolizace“ – tj. využívání, resp. zneužívání existujícího monopolu k podpoře jiného produktu. Zastánci Microsoftu mohou namítat, že šlo o obyčejné marketingové smlouvy, ve kterých je vzájemná podpora produktů a služeb zcela běžná. Pravda je někde uprostřed a je asi nutné říci, že jsou svým způsobem vinny obě strany – Microsoft zkusil korumpoval (tj. „když vytvoříte weby degradující stránky pro Navigator, tak dostanete ikonku do Windows“), a firmy se zase zkorumpovat nechaly, přičemž jich podle seznamů ve www.windowsmedia.com/guide je pěkných pár tisíc. Poměrně nepříjemné je pro Microsoft i to, že tímto postupem nedával uživatelům – a pošlapávání práv koncových zákazníků je argument, na který soud nesmírně slyší – příliš mnoho výběru, neboť pokud se content provideři rozhodnou degradovat konkurenční prohlížeč, nemají zákazníci šanci.

Váš názor Další článek: TweakUI – co všechno dovede s myší (III.)

Témata článku: Microsoft, Internet, Soudy, Obyčejný zákazník, Postupné uzavření, Soud, Navigator, Velký spor, Aktivní kanál, Existující obsah, Konkurenční spor, Justice, Klíčový důkaz

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů