Soud s Microsoftem: bylo prosazování Internet Exploreru nekalé?

Po třech týdnech se soud konečně dopracoval k "původnímu tématu", Internet Exploreru. Jde do tuhého?
Postupné pitvání činnosti Microsoftu v posledních letech se před soudem dostává do další fáze, na pořadu dne je Internet Explorer – program, který vlastně celou kauzu spustil. Vyšetřovatelé zkoumají, zdali firma Microsoft nepostupovala v podporování Internet Exploreru proti konkurenčnímu Navigatoru nekalosoutěžně. Klíčovým důkazem mají být smlouvy uzavřené s velkými dodavateli obsahu („content providery“), které je odměnou za propagaci v produktech Microsoftu (kupř. pozice přímo v distribuci Windows 95, tzv. Active Channels) zavazovaly k propagovaci pouze Exploreru, optimalizaci svých webů, ba dokonce k záměrnému vytváření webů v takové podobě, která by jiné prohlížeče (míněn je samozřejmě Navigator) znevýhodňovaly.

Justice má zřejmě k dispozici velké množství dokumentů, které toto potvrzují – tentokrát zřejmě není sporu o tom, zda tyto smlouvy Microsoft skutečně uzavíral; musí se ovšem řešit, zda tím ale překračoval platné zákony, už jasné není.

Živě komentuje: domnívám se, že v tomto případě se soudní jednání dostává k bodu, který je pro Microsoft kritický. Tím, že Microsoft zavazoval content providery k podporování Internet Exploreru tím, že jejich ikony umístí (popřípadě neumístí v případě nesouhlasu) do operačního systému Windows 95 (předinstalované aktivní kanály), se zřejmě dopouštěl toho, co se nazývá „monopolizace“ – tj. využívání, resp. zneužívání existujícího monopolu k podpoře jiného produktu. Zastánci Microsoftu mohou namítat, že šlo o obyčejné marketingové smlouvy, ve kterých je vzájemná podpora produktů a služeb zcela běžná. Pravda je někde uprostřed a je asi nutné říci, že jsou svým způsobem vinny obě strany – Microsoft zkusil korumpoval (tj. „když vytvoříte weby degradující stránky pro Navigator, tak dostanete ikonku do Windows“), a firmy se zase zkorumpovat nechaly, přičemž jich podle seznamů ve www.windowsmedia.com/guide je pěkných pár tisíc. Poměrně nepříjemné je pro Microsoft i to, že tímto postupem nedával uživatelům – a pošlapávání práv koncových zákazníků je argument, na který soud nesmírně slyší – příliš mnoho výběru, neboť pokud se content provideři rozhodnou degradovat konkurenční prohlížeč, nemají zákazníci šanci.

Váš názor | TweakUI – co všechno dovede s myší (III.)

Témata článku: Microsoft, Internet, Soudy, Navigator, Existující obsah, Justice, Postupné uzavření, Soud, Klíčový důkaz, Obyčejný zákazník, Aktivní kanál, Velký spor, Konkurenční spor

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší