Soud s Microsoftem: bylo prosazování Internet Exploreru nekalé?

Po třech týdnech se soud konečně dopracoval k "původnímu tématu", Internet Exploreru. Jde do tuhého?
Postupné pitvání činnosti Microsoftu v posledních letech se před soudem dostává do další fáze, na pořadu dne je Internet Explorer – program, který vlastně celou kauzu spustil. Vyšetřovatelé zkoumají, zdali firma Microsoft nepostupovala v podporování Internet Exploreru proti konkurenčnímu Navigatoru nekalosoutěžně. Klíčovým důkazem mají být smlouvy uzavřené s velkými dodavateli obsahu („content providery“), které je odměnou za propagaci v produktech Microsoftu (kupř. pozice přímo v distribuci Windows 95, tzv. Active Channels) zavazovaly k propagovaci pouze Exploreru, optimalizaci svých webů, ba dokonce k záměrnému vytváření webů v takové podobě, která by jiné prohlížeče (míněn je samozřejmě Navigator) znevýhodňovaly.

Justice má zřejmě k dispozici velké množství dokumentů, které toto potvrzují – tentokrát zřejmě není sporu o tom, zda tyto smlouvy Microsoft skutečně uzavíral; musí se ovšem řešit, zda tím ale překračoval platné zákony, už jasné není.

Živě komentuje: domnívám se, že v tomto případě se soudní jednání dostává k bodu, který je pro Microsoft kritický. Tím, že Microsoft zavazoval content providery k podporování Internet Exploreru tím, že jejich ikony umístí (popřípadě neumístí v případě nesouhlasu) do operačního systému Windows 95 (předinstalované aktivní kanály), se zřejmě dopouštěl toho, co se nazývá „monopolizace“ – tj. využívání, resp. zneužívání existujícího monopolu k podpoře jiného produktu. Zastánci Microsoftu mohou namítat, že šlo o obyčejné marketingové smlouvy, ve kterých je vzájemná podpora produktů a služeb zcela běžná. Pravda je někde uprostřed a je asi nutné říci, že jsou svým způsobem vinny obě strany – Microsoft zkusil korumpoval (tj. „když vytvoříte weby degradující stránky pro Navigator, tak dostanete ikonku do Windows“), a firmy se zase zkorumpovat nechaly, přičemž jich podle seznamů ve www.windowsmedia.com/guide je pěkných pár tisíc. Poměrně nepříjemné je pro Microsoft i to, že tímto postupem nedával uživatelům – a pošlapávání práv koncových zákazníků je argument, na který soud nesmírně slyší – příliš mnoho výběru, neboť pokud se content provideři rozhodnou degradovat konkurenční prohlížeč, nemají zákazníci šanci.

Váš názor Další článek: TweakUI – co všechno dovede s myší (III.)

Témata článku: Microsoft, Internet, Soudy, Aktivní kanál, Active Channel, Soud, Obyčejný zákazník, Justice, Klíčový důkaz, Konkurenční spor, Navigator, Postupné uzavření, Existující obsah, Velký spor


Určitě si přečtěte

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 81

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání