Soud s autorem DeCSS končí

Soudní projednávání případu nelegálního kopírování DVD, kterého se měl dopustit tehdy patnáctiletý Nor Johansen, je u konce. Rozsudek vynese soudce počátkem příštího roku.
Mediálně sledovaný případ mladíka, který je obžalován z protiprávnému přístupu k chráněným datům uloženým na DVD, se chýlí ke konci. V celé kauze je mnoho rozporů, které vedly žalobu k požadavku na mnohem mírnější trest, než se původně předpokládalo. Místo dvouletého vězení hrozí teď Jonovi Johansenovi, přezdívanému médii DVD Jon, maximálně podmínečné odsouzení na tři měsíce.

Prvním problémem kolem celého případu je vůbec spuštění soudního procesu, ke kterému došlo po nátlaku lobby amerických vydavatelských společností. Nejistá pozice obžaloby tak vedla k obvinění nikoliv z porušení autorských práv, ale z norským zákonem ošetřeného nelegálního proniknutí k chráněným datům, kterého se měl Johansen dopustit, když se pomocí utility DeCSS pokusil zkopírovat na pevný disk svého počítače DVD filmy Matrix a Pátý element.

Sporná je i účast Johansena na vývoji aplikace DeCSS, podle tiskového prohlášení hackerské skupiny Masters of Reverse Engineering, která DeCSS vydala, Johansen spoluautorem není.

Právě tohoto faktu se týkala nejživější argumentace v případu. Žalobkyně Inger Marie Sunde se snažila dokázat, že Johansen měl ve vývoji DeCSS klíčové postavení. Johansenův obhájce však na debatu o tomto problému nepřistoupil. Argumentoval tím, že norské právo neumožňuje postihnout takové jednání. Místo otázky vývoje a distribuce DeCSS se obhájce Manshaus soustředil na to, co bylo možné Johansenovi dokázat. Podle obhájce Jon Johansen pouze testoval DeCSS na filmech Matrix a Pátý element, ale jeho pokusy byly neúspěšné, podle průkazního materiálu se mu podařilo na disk stáhnout pouze 5 % filmů.

Ani to však podle obhájce není protiprávní jednání, protože se Johansen pokoušel dostat ke chráněným datům na legálně zakoupených DVD. Tento postup přirovnával k loupeži ve vlastním domě.

Soudce, kterému při rozhodování pomáhají dva odborníci na tuto problematiku, má rozsudek vynést počátkem příštího roku. Dá se předpokládat, že soudce čelí značnému tlaku. Vydavatelské společnosti neustále zdůrazňují obrovské ztráty způsobené nelegálním kopírováním copyrightem chráněných materiálů. Výsledkem jejich lobbování je i tento rok schválená direktiva Evropské unie týkající se E-Commerce, která v sobě zahrnuje prvky z amerického Digital Millenium Copyright Act.

Diskuze (16) Další článek: HDD od Maxtoru se Serial ATA

Témata článku: Soudy, Reversi, Element, Engineering, Neúspěšný počítač, Klíčový prvek, Mario, Celý film, Soudní obvinění, Značný problém, Soud, Lobby, Celý dům, Autor, Marie, Masters, DEC, Matrix, Copyright


Určitě si přečtěte

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku