Soud s autorem DeCSS končí

Soudní projednávání případu nelegálního kopírování DVD, kterého se měl dopustit tehdy patnáctiletý Nor Johansen, je u konce. Rozsudek vynese soudce počátkem příštího roku.
Mediálně sledovaný případ mladíka, který je obžalován z protiprávnému přístupu k chráněným datům uloženým na DVD, se chýlí ke konci. V celé kauze je mnoho rozporů, které vedly žalobu k požadavku na mnohem mírnější trest, než se původně předpokládalo. Místo dvouletého vězení hrozí teď Jonovi Johansenovi, přezdívanému médii DVD Jon, maximálně podmínečné odsouzení na tři měsíce.

Prvním problémem kolem celého případu je vůbec spuštění soudního procesu, ke kterému došlo po nátlaku lobby amerických vydavatelských společností. Nejistá pozice obžaloby tak vedla k obvinění nikoliv z porušení autorských práv, ale z norským zákonem ošetřeného nelegálního proniknutí k chráněným datům, kterého se měl Johansen dopustit, když se pomocí utility DeCSS pokusil zkopírovat na pevný disk svého počítače DVD filmy Matrix a Pátý element.

Sporná je i účast Johansena na vývoji aplikace DeCSS, podle tiskového prohlášení hackerské skupiny Masters of Reverse Engineering, která DeCSS vydala, Johansen spoluautorem není.

Právě tohoto faktu se týkala nejživější argumentace v případu. Žalobkyně Inger Marie Sunde se snažila dokázat, že Johansen měl ve vývoji DeCSS klíčové postavení. Johansenův obhájce však na debatu o tomto problému nepřistoupil. Argumentoval tím, že norské právo neumožňuje postihnout takové jednání. Místo otázky vývoje a distribuce DeCSS se obhájce Manshaus soustředil na to, co bylo možné Johansenovi dokázat. Podle obhájce Jon Johansen pouze testoval DeCSS na filmech Matrix a Pátý element, ale jeho pokusy byly neúspěšné, podle průkazního materiálu se mu podařilo na disk stáhnout pouze 5 % filmů.

Ani to však podle obhájce není protiprávní jednání, protože se Johansen pokoušel dostat ke chráněným datům na legálně zakoupených DVD. Tento postup přirovnával k loupeži ve vlastním domě.

Soudce, kterému při rozhodování pomáhají dva odborníci na tuto problematiku, má rozsudek vynést počátkem příštího roku. Dá se předpokládat, že soudce čelí značnému tlaku. Vydavatelské společnosti neustále zdůrazňují obrovské ztráty způsobené nelegálním kopírováním copyrightem chráněných materiálů. Výsledkem jejich lobbování je i tento rok schválená direktiva Evropské unie týkající se E-Commerce, která v sobě zahrnuje prvky z amerického Digital Millenium Copyright Act.

Diskuze (16) Další článek: HDD od Maxtoru se Serial ATA

Témata článku: Soudy, Copyright, Matrix, Mario, Celý dům, Značný problém, Neúspěšný počítač, Marie, Lobby, Celý film, Reversi, Soudní obvinění, DEC, Element, Klíčový prvek, Masters, Engineering, Autor, Soud


Určitě si přečtěte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji