Soud s autorem DeCSS končí

Soudní projednávání případu nelegálního kopírování DVD, kterého se měl dopustit tehdy patnáctiletý Nor Johansen, je u konce. Rozsudek vynese soudce počátkem příštího roku.
Mediálně sledovaný případ mladíka, který je obžalován z protiprávnému přístupu k chráněným datům uloženým na DVD, se chýlí ke konci. V celé kauze je mnoho rozporů, které vedly žalobu k požadavku na mnohem mírnější trest, než se původně předpokládalo. Místo dvouletého vězení hrozí teď Jonovi Johansenovi, přezdívanému médii DVD Jon, maximálně podmínečné odsouzení na tři měsíce.

Prvním problémem kolem celého případu je vůbec spuštění soudního procesu, ke kterému došlo po nátlaku lobby amerických vydavatelských společností. Nejistá pozice obžaloby tak vedla k obvinění nikoliv z porušení autorských práv, ale z norským zákonem ošetřeného nelegálního proniknutí k chráněným datům, kterého se měl Johansen dopustit, když se pomocí utility DeCSS pokusil zkopírovat na pevný disk svého počítače DVD filmy Matrix a Pátý element.

Sporná je i účast Johansena na vývoji aplikace DeCSS, podle tiskového prohlášení hackerské skupiny Masters of Reverse Engineering, která DeCSS vydala, Johansen spoluautorem není.

Právě tohoto faktu se týkala nejživější argumentace v případu. Žalobkyně Inger Marie Sunde se snažila dokázat, že Johansen měl ve vývoji DeCSS klíčové postavení. Johansenův obhájce však na debatu o tomto problému nepřistoupil. Argumentoval tím, že norské právo neumožňuje postihnout takové jednání. Místo otázky vývoje a distribuce DeCSS se obhájce Manshaus soustředil na to, co bylo možné Johansenovi dokázat. Podle obhájce Jon Johansen pouze testoval DeCSS na filmech Matrix a Pátý element, ale jeho pokusy byly neúspěšné, podle průkazního materiálu se mu podařilo na disk stáhnout pouze 5 % filmů.

Ani to však podle obhájce není protiprávní jednání, protože se Johansen pokoušel dostat ke chráněným datům na legálně zakoupených DVD. Tento postup přirovnával k loupeži ve vlastním domě.

Soudce, kterému při rozhodování pomáhají dva odborníci na tuto problematiku, má rozsudek vynést počátkem příštího roku. Dá se předpokládat, že soudce čelí značnému tlaku. Vydavatelské společnosti neustále zdůrazňují obrovské ztráty způsobené nelegálním kopírováním copyrightem chráněných materiálů. Výsledkem jejich lobbování je i tento rok schválená direktiva Evropské unie týkající se E-Commerce, která v sobě zahrnuje prvky z amerického Digital Millenium Copyright Act.

Diskuze (16) Další článek: HDD od Maxtoru se Serial ATA

Témata článku: Soudy, Reversi, DEC, Značný problém, Soudní obvinění, Copyright, Klíčový prvek, Masters, Celý film, Lobby, Matrix, Engineering, Soud, Neúspěšný počítač, Marie, Element, Autor, Celý dům, Mario

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost