Soud prohlásil některé služby pro výměnu souborů za legální

Napsterovi potomci slaví velké a nečekané vítězství. Grokster a Streamcast (Morpheus) jsou prohlášeny za legální a neodporující zákonu.

Čekal se pravý opak: že v důsledku masivního porušování autorských práv, ničení průmyslu hudebních a filmových vydavatelství i softwarových firem, stejně jako v důsledku intenzivního lobbyistického nátlaku těchto firem a jejich nástrojů, jako je třeba MPAA nebo RIAA, budou soudy postupně zakazovat jednu „swapovací“ službu za druhou. Dříve sice platilo, že „za jeden zlikvidovaný Napster jich vstane deset nových“, ale pokud by byly vytvořeny precedenty s vysokými tresty pro tvůrce i provozovatele těchto programů, došlo by zřejmě k jejich významnému omezení.

Jenomže se stal pravý opak: federální soudce v Los Angeles (notabene!) kompletně zamítl žaloby nahrávacích společností a prohlásil dvě významné technologie, ze kterých pocházejí jedny z nejčastěji využívaných výměnných sítí, za legální – jmenovitě Grokster a Streamcast („otec“ služby Morpheus). Již před několika týdny slavila podobné vítězství služba Kazaa, postavená před holandský soud, neboť v této zemi má svou domovskou základnu.

Rozhodnutí soudce vysoké, federální instance zcela obrací předchozí rozhodnutí, a jeho výrok stojí za citaci: „Žalované strany vyvíjejí a podporují software, který mohou jejich uživatelé použít jak zákonným, tak nezákonným způsobem. Grokster a Streamcast nejsou významně odlišné od firem, které prodávají videorekordéry a kopírky; i tyto stroje mohou být použity jak k zákonným, tak k nezákonným účelům“. Soudce dále použil jako precedens pro dnešní výměnné systémy slavnou kauzu Betamaxu z roku 1984, kterou firma Sony vyhrála na celé čáře.

Jakkoli je soudcovo rozhodnutí přísně logické, lze přece jen namítnout: jistě, kopírky a videorekordéry se používají ke všemu možnému, ale ještě jsem ve výměnné síti neviděl uživatele, který by stahoval legálně poskytnuté autorské materiály. Jakkoli jsou dnešní praktiky nahrávacích společností odsouzeníhodné, stejně tak platí, že výměnné sítě neslouží k ničemu jinému než k výměně autorsky chráněných materiálů bez svolení jejich autora.

Soudní rozhodnutí přináší do světa výměnných systémů velmi podstatný zvrat. Jakkoli samozřejmě nijak nelegalizuje porušování zákona vzniklé vlastní výměnou souborů, dává pevnou právní základnu pro nerušené fungování těchto sítí, které nyní nemusí utíkat ze země do země, převlékat své názvy z Napsteru na Aimster, pak Grokster, Hipster a bůhvíco ještě, a mohou dokonce získat i finanční kapitál pro vytvoření stabilních gigantických sítí, fungujících na kvalitní technické základně s dobrou konektivitou, které se pak stanou de facto celosvětovou normou pro výměnu souborů a místem, kde se dá najít a stáhnout úplně cokoli.

Žaloba tímto rozhodnutím nekončí; žalobce se může odvolat, což zřejmě udělá, a může samozřejmě i při nepříznivém finálním výsledku znovu pokračovat proti výměnným systémům novými žalobami s novými argumenty. Naděje hudebního a filmového průmyslu na zničení výměnných sítí ovšem tímto přelomovým rozhodnutím výrazně klesla. Je ovšem naivní se domnívat, že nahrávací společnosti svůj boj vzdají: jde jim o život a ostatně k porušování zákona samozřejmě dochází přinejmenším u těch, kteří copyrightované materiály poskytují. Příznivci výměnných systémů by se ale měli rozmyslet dříve, než začnou slavit vítězství – nahrávací společnosti, nebudou-li mít jinou možnost, nakonec obrátí své právní zbraně vůči koncovým uživatelům, jak ostatně prokázaly nedávným tažením proti uživatelům na univerzitách.

Diskuze (56) Další článek: Explorer nabízí předregistrace domén v .EU

Témata článku: Software, Soudy, Soud, Kopírky, Výměnná síť, Nový argument, Systém výměny, Legální soubor, Hipster, Významné omezení, Předchozí rozhodnutí, Vysoký trest, Hudební vydavatelství, Precedent


Určitě si přečtěte

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81