Soud: Microsoft nemůže za pád Netscapu

Samotný soud s Microsoftem ohledně zneužívání monopolu má i řadu dalších satelitních sporů. Jeden z nich vedou i představitelé dřívější firmy Netscape, která je dnes pod křídly AOL a zdaleka nedosahuje své dřívější slávy.
Soud s Microsoftem ohledně sankcí za jeho zneužívání monopolního postavení je zřejmě u konce. To ale neznamená, že další procesy nebudou využívat nálezy tohoto soudu. Bylo totiž soudně potvrzeno, že Microsoft opravdu zneužíval dominantního postavení, pouze se řešily nejvhodnější sankce. Na základě toho, že Microsoft zneužíval monopolu, pak staví spousta dalších menších procesů. Kalifornský soud již dříve rozhodl, že tyto další spory mohou čerpat z nálezu federálního soudu, a tak se u těchto dílčích procesů nyní řeší, do jaké míry to lze použít.

Z těchto satelitů je nejvýznamnější proces mezi Netscapem a Microsoftem. No a zde získal Microsoft po pro něj dobrém rozsudku ohledně sankcí další cenné body. Přidělený soudce J. Frederick Motz totiž uznal, že řada z nálezů federálního soudu lze využít i v tomto sporu, nejdůležitějším je ale závěr, že nálezy nejsou dostatečné k tomu, aby potvrzovaly zodpovědnost Microsoftu za problémy Netscapu. To nicméně není konečný rozsudek, pro Netscape to však znamená výrazně delší cestu k případnému úspěchu. Nemůže totiž využít již zjištěných faktů a musí dokázat své tvrzení vlastními silami. Nicméně Netscape může i tak využít řadu z nálezů k podložení svých argumentů.

Microsoft tvrdí, že Netscape si za své problémy může sám. Dělal prostě horší prohlížeč a Microsoft ho technicky překonal. Pravdou spíše je, že Microsoft zkoušel sesadit Netscape všemi dostupnými zbraněmi, aby se nakonec ty na hranici zákona ukázaly jako nedostatečné, protože prostě nakonec Microsoft vyvinul skutečně lepší prohlížeč.

Diskuze (35) Další článek: Dnes se změní design Živě.cz

Témata článku: Microsoft, Soudy, Monopolní postavení, Soud, NEM, Kalifornský soud, Netscape


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky