Soud: Microsoft nemůže za pád Netscapu

Samotný soud s Microsoftem ohledně zneužívání monopolu má i řadu dalších satelitních sporů. Jeden z nich vedou i představitelé dřívější firmy Netscape, která je dnes pod křídly AOL a zdaleka nedosahuje své dřívější slávy.
Soud s Microsoftem ohledně sankcí za jeho zneužívání monopolního postavení je zřejmě u konce. To ale neznamená, že další procesy nebudou využívat nálezy tohoto soudu. Bylo totiž soudně potvrzeno, že Microsoft opravdu zneužíval dominantního postavení, pouze se řešily nejvhodnější sankce. Na základě toho, že Microsoft zneužíval monopolu, pak staví spousta dalších menších procesů. Kalifornský soud již dříve rozhodl, že tyto další spory mohou čerpat z nálezu federálního soudu, a tak se u těchto dílčích procesů nyní řeší, do jaké míry to lze použít.

Z těchto satelitů je nejvýznamnější proces mezi Netscapem a Microsoftem. No a zde získal Microsoft po pro něj dobrém rozsudku ohledně sankcí další cenné body. Přidělený soudce J. Frederick Motz totiž uznal, že řada z nálezů federálního soudu lze využít i v tomto sporu, nejdůležitějším je ale závěr, že nálezy nejsou dostatečné k tomu, aby potvrzovaly zodpovědnost Microsoftu za problémy Netscapu. To nicméně není konečný rozsudek, pro Netscape to však znamená výrazně delší cestu k případnému úspěchu. Nemůže totiž využít již zjištěných faktů a musí dokázat své tvrzení vlastními silami. Nicméně Netscape může i tak využít řadu z nálezů k podložení svých argumentů.

Microsoft tvrdí, že Netscape si za své problémy může sám. Dělal prostě horší prohlížeč a Microsoft ho technicky překonal. Pravdou spíše je, že Microsoft zkoušel sesadit Netscape všemi dostupnými zbraněmi, aby se nakonec ty na hranici zákona ukázaly jako nedostatečné, protože prostě nakonec Microsoft vyvinul skutečně lepší prohlížeč.

Diskuze (35) Další článek: Dnes se změní design Živě.cz

Témata článku: Microsoft, Soudy, Kalifornský soud, NEM, Soud, Netscape, Monopolní postavení


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní