Šifrování

Soubory pod zámkem. Návod na bezplatný šifrovací nástroj VeraCrypt

Pokud máte v počítači či notebooku uložené soubory, které by neměl vidět nikdo nepovolaný, zašifrujte je! S aplikací VeraCrypt to zvládne i úplný začátečník.

Citlivé dokumenty uložené na disku počítače lze zabezpečit mnoha rozličnými způsoby. Tím úplně nejzákladnějším je zajištění přístupu do systému uživatelským jménem a heslem. Pokud však není obsah pevného disku zašifrovaný, dá se k uloženým datům snadno dostat – například zavedením Linuxu z USB či optické mechaniky, prolomením hesla či připojením disku do jiného počítače.

Stejně tak může přistupovat k souborům prakticky kdokoli, kdo získá fyzický přístup k počítači v době vaší nepřítomnosti – stačí, abyste třeba odešli na oběd a nechali odemknutý systém. Zamezit tomu můžete šifrováním, kdy se k souborům dostane jen ten, kdo zná přístupové údaje. Pochopitelně i v tomto případě je naprostou nezbytností používání dostatečně silného hesla.

Pro tyto účely můžete použít například aplikaci VeraCrypt, která vznikla jako fork šifrovacího systému TrueCrypt. Jde o bezplatný a otevřený software, který lze používat na zařízeních s Windows, macOS a Linuxem. Instalační balíček si stáhněte z oficiálních stránek.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (1) Další článek: Elektrická Škoda Enyaq už stojí méně než 900 tisíc. Podnikatelé se mohou dostat o dalších 200 tisíc níže

Témata článku: , ,