Souborový systém NTFS i pro Windows 98?

Souborový systém NTFS je doménou operačních systémů generace NT a pro starší systémy Windows jsou nepřístupné. Existuje však jednoduchý způsob jak toto omezení obejít.

Paragon NTFS for Win98

Někteří z vás jistě mají nainstalováno více operačních systémů současně. Častým a oblíbeným modelem je mít jako hlavní systém pro "seriózní" práci buď Windows 2000 nebo XP a současně jako jakýsi pomocný či testovací systém Windows 95/98/ME. Některé starší hry či programy si prostě s novějšími verzemi Windows nemusí úplně ideálně rozumět a nebo mají pod starším systémem vyšší výkon (např. u her). Důvodů pro více operačních systémů je zkrátka celá řada. Zde však může nastat drobný problém. Výhody souborového systému NTFS oproti zastaralému FAT32 jsou nesporné a mimo jiné při dnešních vysokých kapacitách disků lépe šetří místem. Je tedy dobré kromě samotného systémového disku převést i oddíl určený pro data na systém NTFS. Takový oddíl se pak ale stává pro starší systémy řady Win9x nečitelným, resp. neviditelným. Jak tedy zajistit, abychom i ze starších systémů měli přístup například k filmům a hudbě na datovém disku? Snadno. Přesně to totiž dokáže recenzovaný nástroj.

Firmu Paragon Software Group možná znáte díky programu CDROM-Emulator, který vytvoří v systému virtuální CD mechaniku. Program Paragon NTFS for Win98 vám zase zpřístupní NTFS disky. Po stažení instalačního balíčku, který má necelé 2MB, proběhne zcela klasická a obvyklá instalace. Po restartu jsou pak vidět v systému i původně nepřístupné NTFS disky. Zároveň se nainstaluje i aplikace pro správu oddílů disku (něco jako odlehčená verze známého Partition Magicu), které umožňuje základní operace s oddíly.

Celá technologie přístupu na NTFS oddíly je zcela uživatelsky přátelská, protože nemusíte pracovat s žádnou aplikací, nikam klikat, žádné disky "připojovat", ale vše je rovnou vidět v systému jako všechny ostatní oddíly. Má to na starost speciální VXD ovladač, který se zakoření hluboko do systému. Zde si neodpustím menší poznámku. Zkoušel jsem funkčnost programu i v kombinaci s přídavným PCI diskovým řadičem, ke kterému byl připojen disk s NTFS oddíly. Zjistil jsem, že je třeba dát si pozor na pořadí instalace. Alespoň v mém případě došlo po připojení dodatečného řadiče po restartu k pádu systému a zobrazila se klasická "modrá obrazovka smrti" s chybou právě ve zmiňovaném VXD modulu. Systém ani nenastartoval a pomohl pouze nouzový režim. V něm pak bylo nutné NTFS for Win98 odinstalovat a po normálním restartu (s připojeným řadičem) provést instalaci znovu. Pak již vše fungovalo zcela bez problémů. Nejprve je tedy nutno připojit všechny NTFS disky (přesněji řečeno řadiče) a teprve poté instalovat tento nástroj. Těžko říci, zda šlo o náhodou či nešťastnou kombinaci hardwaru.

I ti z vás, kteří nemají více operačních systémů, stačí jim Windows 9x a přesto touží po souborovém systému NTFS však tento program využijí. Výše zmiňovaný nástroj pro správu oddílů disku totiž dokáže NTFS oddíl i sám vytvořit, takže vůbec nepotřebujete operační systém 2000/XP. Umí oddíly pochopitelně i mazat, formátovat, skrývat či aktivovat. V placené verzi (viz. dále) pak ještě navíc dokáže měnit velikosti oddílů či clusterů bez ztráty dat, přesouvat či klonovat oddíly.

Tento program bohužel (ale podle očekávání) není freeware. Pokud budete používat neregistrovanou demoverzi, budete mít přístup k NTFS diskům pouze v "read only" režimu, takže na NTFS disk nepůjde zapisovat. I to však často pro běžnou práci stačí a svá multimediální data tak můžete bez problému sdílet mezi staršími i novějšími Windows. Za plnou verzi i s možností zápisu (což bude pro zmiňovanou variantu pouze s Win9x nutností) si pak musíte zaplatit 30 dolarů. Za tuto cenu však dostanete nejen plný přístup ke všem NTFS diskům ze všech verzí Windows, ale i velmi šikovný nástroj pro správu oddílů disku.

Ne každý má ovšem nainstalované pouze operační systémy Windows. I pro uživatele Linuxu, kteří chtějí mít přístup na NTFS disky, existuje verze pro tento operační systém.

A pokud chcete mít přístup opravdu ke všem diskům vždy a všude bez ohledu na operační systém (Windows, DOS, Linux), můžete si připlatit dalších 10 dolarů a získat většího bráchu zmiňovaného nástroje – balík Mount Everything. Ten umožňuje vzájemný přístup na souborové systémy zmiňovaných operačních systémů současně. Ať již tedy máte na disku Windows, Linux a nebo občas restartujete i do DOSu, vždy máte přístup ke všem oddílům vašeho disku.

Diskuze (25) Další článek: Antivir od McAfee, Trendmicro nebo Kaspersky může srazit na kolena váš systém

Témata článku: Windows, Soubor, Plná funkčnost, Disko, NTFS, Window, Windows +, Šikovná aplikace, Systém, Odlehčená verze, Častá operace, Dodatečný hardware, Win +, Pomocný systém, Dodatečná data, Nouzový režim, Paragon, Přístup, Restart, Mount, Klasický problém, Obvyklý problém, Operační systémJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Týden Živě: Microsoft zveřejnil ceny Windows 365 a probrali jsme, jaké telefony používáte

Týden Živě: Microsoft zveřejnil ceny Windows 365 a probrali jsme, jaké telefony používáte

** Microsoft zveřejnil ceny Windows 365 ** Podívali jsme se, jaké telefony využíváte ** Google představil Pixel 6, snad bude stát za to

Filip KůželVladislav Kluska
Windows 365Týden ŽivěVideo
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment