Bard | ChatGPT | Chatovací AI

Souboj umělých inteligencí. Zkusili jsme, jestli lépe programuje Google Bard, nebo ChatGPT

  • Google Bard umí nově generovat programový kód a také jej analyzuje
  • ChatGPT zvládá podobné kousky už od začátku
  • Tak schválně, kdo z nich lépe vyřeší šest úkolů

AI chatbot Bard od Googlu už umí stejně jako ChatGPT a Bingprogramovat, analyzovat kód a dělat další vývojářské lumpárny, píše firma na blogu.

Jenže máme skoro konec dubna 2023 a to samé zvládne konkurenční ChatGPT už dávno. A to jak se starším motorem GPT-3.5, tak ještě lépe s nejnovějším AI modelem GPT-4.

Namísto testu, jak umí Bard bastlit jednoduché prográmky, ho proto v šesti úlohách porovnáme s ChatGPT a jeho Čtyřkou pod kapotou. Oba dostanou několik naprosto identických slovních úloh v angličtině (Bard nerozumí česky) a za správnou odpověď dostanou bod.

Budeme místy vycházet z úloh, kterými jsme trápili starší GPT-3.5 už zkraje letošního února, můžete si je tedy připomenout v samotném článku.

Bard není dostupný v Česku, ale...

Google Bard sice není dodnes dostupný pro zájemce z České republiky, nicméně stačí, když jeho stránky navštívíte s americkou IP adresou. Pomůže třeba vestavěná VPNka v prohlížeči Opera. Nejprve si ale musíte o Bard zažádat a čekat, až vás Google pustí dovnitř.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hrátky s Bardem pomocí vestavěné VPNky v prohlížeči Opera

Takže dost řečí, jdeme na první úlohu, ve které si osvěžíme vzorečky v Excelu.

1. Úloha v Excelu

V první ukázce jsme před třemi měsíci potrápili GPT 3.5 jednoduchou úlohou v Excelu: „Vytvoř vzorec pro Excel, který vyhledá hodnotu zadanou do buňky J1 ve sloupci A a poté do buňky J2 vypíše odpovídající buňku ze sloupce E.“

Klepněte pro větší obrázek
Chceme docílit funkčního vyhledávače ve sloupcích A a E podle zadání hodnoty do buňky J1 s vypsáním výsledku do buňky J2

Tehdy to nebylo jen tak, Excel totiž používá odlišné názvosloví v české a anglické verzi, a tak to tentokrát nebudeme komplikovat a v angličtině dotaz upřesníme, abychom nemuseli vést s chatbotem sáhodlouhý dialog. Na ten se klidně podívejte v původním článku.

Přikážeme proto oběma chatbotům, aby pro řešení použili funkci xlookup, která má stejný název i v české lokalizaci, a aby zvolili pro oddělení parametrů funkce středník – výchozí oddělovač seznamu v české lokalizaci Windows.

Asi bychom po Microsoftu chtěli hodně, kdyby tento nešvar po letech konečně sjednotil, že? Představte si třeba Javascript, který by používal odlišnou syntaxi v češtině a odlišnou v angličtině. Uf.

Odpověď ChatGPT (GPT-4)

ChatGPT zareagoval na jedničku, pochopil podmínku funkce xlookup a středníku jako oddělovače, takže výraz po zkopírování do příkazového řádku Excelu vyrobil funkční vyhledávač v tabulce jako na obrázku výše.

Klepněte pro větší obrázek
Perfektní odpověď, funguje to na jedničku

Odpověď Google Bard (LaMDA)

Google Bard byl v odpovědi sice mnohem ukecanější a encyklopedicky popsal funkci xlookup, nicméně to bylo celé k ničemu, protože jeho odpověď obsahuje chybu. Když se podíváte pozorně, za prvním parametrem funkce použil namísto středníku čárku.

Klepněte pro větší obrázek
Sice dlouhá, ale špatná odpověď

Dáme Bardovi ještě jednu šanci a znovu jej upozorníme, že parametry funkce musí oddělovat znak středníku:

Klepněte pro větší obrázek
Bard použil samé středníky, ale má tam ještě jednu chybu

Výborně, Bard tentokrát nahradil všechny čárky za středníky, nicméně tam má ještě jednu chybu a to ve všech třech návrzích, které pokaždé vygeneruje. Parametr „Not Found“ představující odpověď, pokud vyhledávač nic nenajde, totiž umístil o jedno políčko dál, kde nemá co dělat.

Ne, dost! Toto měl být souboj na jeden jediný život. V této chvíli by si už totiž každý raději dohledal korektní odpověď v normálním Googlu, anebo rovnou navštívil dokumentaci Microsoftu.


Aktuální skóre: 1:0 pro ChatGPT

Diskuze (10) Další článek: Když na centimetrech záleží. Ženy mají o 30 centimetrů delší tenké střevo než muži

Témata článku: Microsoft, Google, Windows, OpenAI, USA, Opera, Python, Bard, Javascript, Ubuntu, ChatGPT, Chatovací AI, Excel, Kód, Česká republika, Zadání, Česká národní banka, Palm, GPT, PowerShell, COM, Bardo, Odpověď, Windows WSL, CSV