Souboj tučňáků: srovnání tří linuxových desktopů

Existuje nepřeberné množství (ne)komerčních linuxových distribucí, ale jen hrstka z nich vešla do veřejného povědomí.
Kapitoly článku

V tomto uživatelském srovnání se podíváme na ty nejznámější komerční distribuce, mezi něž se řadí: SUSE, Red Hat a Mandriva.

Jak a na čem probíhalo testování

U jednotlivých distribucí byly posuzovány následující aspekty: instalace, prostředí, určení, výkon, podpora HW, vybavenost SW, uživatelská přívětivost, dokumentace, technická podpora, doba potřebná na seznámení (pochopení) a cena.

Všechna testování byla prováděna na jednom počítači s procesorem AMD Atlon XP 2800+, 512 MB RAM DDR2, grafickou kartou MSI NX7600GS AGP a základní deskou GIGABYTE K8Triton.

Každé z testovaných distribucí byl věnován stejný čas. Pokud se některý z testů nedařilo splnit pro jeho větší časovou náročnost, bylo to hodnoceno jako negativum. Všechny distribuce byly nainstalovány v přednastaveném prostředí a nebyly prováděny žádné dodatečné instalace ovladačů, nebo přidávány neoficiální repozitáře. Bylo k nim tedy přistupováno tak, jako by s těmito distribucemi začínal člověk, který se s Linuxovou platformou setkává poprvé.

Mandriva Linux

Distribuce Mandriva je obecně známá jako jedna z uživatelsky nejpříjemnějších. Její síla je v jednoduchosti instalace a následné správě systému. Obsahuje množství „klikacích nástrojů“ pro konfiguraci všeho, co může běžný uživatel potřebovat – konfigurací hardware počínaje a sdílením souborů konče. Mezi další nepopiratelné výhody se řadí velmi dobrá podpora hardware. Mandriva se snaží o podporu nejnovějšího hardware a nebojí se kromě standardních linuxových ovladačů použít i originální ovladače přímo od výrobců hardware.

S Mandriva Linuxem se lze setkat hned v několika edicích: Free, PowerPack, PowerPack+ a Mandriva One. Edici první si můžete stáhnout zdarma. Jedná se o oficiální volně šiřitelný Mandriva Linux včetně české a slovenské lokalizace. Verze PowerPack a PowerPack+ jsou komerční verze, které jsou na rozdíl od verze „bezcenné“ vybaveny proprietárními ovladači hardware a různým doplňkovým softwarem. A konečně typ One je tzv. „LiveCD“, které se dá spustit bez nutnosti instalace.

Pro účely testování nám výborně posloužila kniha Mandriva Linux 2007.1 CZ z nakladatelství Computer Press, která je kompletně věnována tomuto systému a je jednou z oficiálních cest, jak si Mandrivu pořídit. Součástí knihy jsou dvě instalační dvouvrstvá DVD, jedno pro procesory 32bitové, druhé pro 64bitové.

Instalujeme

Grafický instalátor se jeví jako příjemný průvodce, který se vás snaží bezbolestně provést celou instalací systému na váš počítač. Během instalace jste dotazováni na obvyklé otázky, které jsou nezbytné pro správnou funkčnost systému, jako je třeba automatické nebo ruční rozdělení pevného disku a výběr softwaru, který chcete mít k dispozici ihned po dokončení instalace. Jako hlavní věc z celé instalace je třeba zmínit velmi dobrou autodetekci hardware a následné automatické nastavení ovladačů, což vám ušetří nemalé problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Prostředí

Po dokončení instalace přichází obvyklý restart a očekávání, jak bude vypadat náš nový desktop. Startovací obrazovka Mandriva Linuxu je laděna do modré barvy tak, jako ostatně všechny přednastavené motivy této verze. Pro běžného uživatele jsou skryty hlášení startujících démonů a o průběhu startu je uživatel informován prodlužujícím se „progressbarem“. Po prvním nastartování vás přivítá uvítací obrazovka v našem rodném jazyce. Jako přednastavený správce oken je „KDE“ ve verzi 3.5.6., což jistě přivítá každý, kdo má rád propracované a na správu jednoduché prostředí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výběr software

Mandriva je hned po standardní instalaci doslova nabyta softwarem připraveným pro plnohodnotné využití všech možností, které od počítače očekáváme. K dispozici máme například OpenOffice.org  2.1 (známý balík kancelářských aplikací kompatibilní s Microsoft Office), Mozilla 2.0 (oblíbený prohlížeč internetových stránek), Skype 1.3, Kmail 1.9.6 (e-mailový klient), Amarok 1.4.5 (hudební přehrávač, který umožňuje přehrávat nejrůznější typy hudebních souborů a vytváření hudebních katalogů), Mplayer/Mencoder 1.0-1 RC-1 (program na přehrávání nejrůznějších video souborů a filmů na DVD), Gimp 2.3.14 (propracovaný editor bitmapových obrázků, typu Photoshop), Kino 1.0.0 (video střižna pro tvorbu a úpravu vašich videonahrávek), Blender 2.43 (program pro tvorbu prostorové 3D grafiky a animací) či K3B 1.0.1svn (vypalovací software na tvorbu a zálohování CD a DVD). A to jsme vám nabídli jen slabý výčet zástupců jednotlivých tematických kategorií, které lze v Mandriva Linuxu nalézt.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podpora hardware

Hodnotit obecně podporu hardware je velice ošemetné téma. Nicméně na testovacím stroji Mandriva Linux automaticky detekoval veškeré „železo“, které bylo součástí počítače či bylo k počítači připojeno. Za hlavní důkaz dobré podpory hardware považujeme automatickou detekci grafické karty a nabídnutí instalace originálního ovladače od výrobce, který podporuje rozšířené funkce. To vám následně umožní zapnout akcelerovaný 3D desktop a plně si užít radost z tohoto zajímavého prostředí. Další podstatnou věcí je automatická detekce médií a jejich zpřístupnění. Mandriva Linux automaticky našel všechny čitelné diskové oddíly na pevných discích a zpřístupnil je a to i včetně NTFS. S detekcí flash disků a paměťových karet přes čtečku také nebyl žádný problém.

Klepněte pro větší obrázek

Podpora a dokumentace

Podpora pro Mandriva Linux je v České republice velmi dobrá a to především pomocí portálu www.mandrivalinux.cz nebo ve formě volně dostupných dokumentací v elektronické podobě jako součást instalačních CD a DVD. V neposlední řadě je třeba znovu zmínit i knihu s názvem Mandriva Linux 2007.1 CZ. Tato kniha má 416 stran a obsahuje odpovědi na všechny vaše otázky, které vás napadnou při instalaci a práci s touto distribucí. Kniha si neklade za cíl být komplexním průvodcem administrátora linuxových stanic a serverů, ale snaží se pomoci především těm, kteří s Linuxem začínají.

Hodnocení

Mandriva Linux ve verzi 2007.1 „Spring“ je velice dobře zpracovanou distribucí a lze ji doporučit každému, kdo chce s Linuxem začít, resp. tomu, kdo dává přednost grafickému rozhraní a propracovaným konfiguračním nástrojům před hrátkami s příkazovou řádkou. Testovaná distribuce je vhodná jak pro firemní, tak pro domácí desktopy.

Klepněte pro větší obrázek

nadprůměrná uživatelská přívětivost

detekce a automatická instalace ovladačů hardware

velký výběr dostupného software ve standardních repozitářích

podpora multimédií (video DVD, video soubory, hudba)

Klepněte pro větší obrázek

nedotaženost do 100% funkčnosti (občas něco spadlo, nebo si to nepamatovalo nastavení

 

Témata článku: Hardware, Video, Linux, Uvítací obrazovka, Blender, Nejrůznější video, Spring, Instalovaný ovladač, Vypalovací software, Nepřekonatelný problém, Absence, Dobrá podpora, Přibližná cena, Obdobná situace, Třetí část, Propracovaný editor, Základní věc, Připravený průvodce, Hudební katalog, Grafický správce, Beagle, Linuxový ovladač, Standardní prostředí, Stejný název, Linuxový

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty