Souboj o titul nejvýkonnější 3D grafické karty je velmi vyrovnaný a oba velcí hráči ve hře se snaží uživatele přesvědčovat, že to jejich řešení je to nejlepší a nejvýkonnější. Otestovali jsme dvě velmi výkonné (zároveň i velmi drahé) karty a vzájemně je porovnali na platformě AMD.
Kapitoly článku:
Úvod
V současnosti kralují na trhu komerčních 3D akcelerátorů společnosti ATI a nVidia. Obě jsou ve sféře nejvýkonnějších procesorů zastoupeny svými produkty ATI Radeon 9800 Pro a nVidia FX 5900 (Ultra). Jsou to modely, které již navazují na své předchůdce, což byly první DX 9.0 grafické procesory (Radeon 9700 Pro a FX5800). ATI Radeon 9700 dosáhl prvenství v rychlosti uvedení na trh (bylo to v létě 2002) a dlouho zůstával osamocen. NVidia nestihla zareagovat včas a svůj model FX5800 Ultra uvedla s půlročním zpožděním. Přesto také dosáhla určitého primátu. Díky speciálnímu chlazení FlowFX se jednalo o nejhlučnější kartu „v celém vesmíru“ . A ke všemu nebyla tak výkonná jak se všeobecně očekávalo.
AquaMark 3 a Half Life 2
Oba čipy první generace spojuje jedna poměrně zajímavá skutečnost. A to, že za jejich krátkého „marketingového“ života nebyla možnost je vyzkoušet na žádné DX9 hře. Jedině snad aplikace 3DMark03 mohla otestovat jejich výkon a to také k malé radosti nVidie udělala…Nedávno byl uvolněn Aquamark3, další test využívající rozhraní DX9. Hry se ale pořád žádné neobjevují. Velmi slibný Half-Live2 byl bohužel odložen na přelom roku.
Po malé blamáži s FX5800 nVidia urychleně zapracovala na nástupci – FX5900, kterým musela odrazit další snahy společnosti ATI o nadvládu v podobě nového čipu Radeon 9800 Pro. Oba tyto čipy jsou také základem testovaných karet. Jedná se o HIS Excalibur Radeon 9800 Pro 256MB a Asus V9950 (FX5900). Kartu od společnosti HIS s čipem R9800 Pro jsme již testovali. Tento model je však vybaven 256 MB grafické paměti DDRII, která je taktována o 20 MHz rychleji (700 MHz). Naopak karta Asus je osazena „pouze“ normální variantou čipu FX5900, čímž se od verze ultra liší jen o 50 MHz pomaleji taktovaným čipem. Bohužel jsme na testy měli jen variantu se 128 MB grafické paměti (takt 850 MHz), což by ale v současnosti ještě nemělo být na závadu. Již podle teoretických specifikací jsou si oba čipy velmi podobné a neměly by podávat příliš rozdílné výkony. Frekvenční deficit u karty Asus „neUltra“ jsme se pokusili napravit přetaktováním.