Souboj Titánů (Radeon 9800 Pro vs. GF FX5900)

Souboj o titul nejvýkonnější 3D grafické karty je velmi vyrovnaný a oba velcí hráči ve hře se snaží uživatele přesvědčovat, že to jejich řešení je to nejlepší a nejvýkonnější. Otestovali jsme dvě velmi výkonné (zároveň i velmi drahé) karty a vzájemně je porovnali na platformě AMD.

Úvod

V současnosti kralují na trhu komerčních 3D akcelerátorů společnosti ATI a nVidia. Obě jsou ve sféře nejvýkonnějších procesorů zastoupeny svými produkty ATI Radeon 9800 Pro a nVidia FX 5900 (Ultra). Jsou to modely, které již navazují na své předchůdce, což byly první DX 9.0 grafické procesory (Radeon 9700 Pro a FX5800). ATI Radeon 9700 dosáhl prvenství v rychlosti uvedení na trh (bylo to v létě 2002) a dlouho zůstával osamocen. NVidia nestihla zareagovat včas a svůj model FX5800 Ultra uvedla s půlročním zpožděním. Přesto také dosáhla určitého primátu. Díky speciálnímu chlazení FlowFX se jednalo o nejhlučnější kartu „v celém vesmíru“ . A ke všemu nebyla tak výkonná jak se všeobecně očekávalo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

AquaMark 3 a Half Life 2

Oba čipy první generace spojuje jedna poměrně zajímavá skutečnost. A to, že za jejich krátkého „marketingového“ života nebyla možnost je vyzkoušet na žádné DX9 hře. Jedině snad aplikace 3DMark03 mohla otestovat jejich výkon a to také k malé radosti nVidie udělala…Nedávno byl uvolněn Aquamark3, další test využívající rozhraní DX9. Hry se ale pořád žádné neobjevují. Velmi slibný Half-Live2 byl bohužel odložen na přelom roku.

Klepněte pro větší obrázek

Po malé blamáži s FX5800 nVidia urychleně zapracovala na nástupci – FX5900, kterým musela odrazit další snahy společnosti ATI o nadvládu v podobě nového čipu Radeon 9800 Pro. Oba tyto čipy jsou také základem testovaných karet. Jedná se o HIS Excalibur Radeon 9800 Pro 256MB a Asus V9950 (FX5900). Kartu od společnosti HIS s čipem R9800 Pro jsme již testovali. Tento model je však vybaven 256 MB grafické paměti DDRII, která je taktována o 20 MHz rychleji (700 MHz). Naopak karta Asus je osazena „pouze“ normální variantou čipu FX5900, čímž se od verze ultra liší jen o 50 MHz pomaleji taktovaným čipem. Bohužel jsme na testy měli jen variantu se 128 MB grafické paměti (takt 850 MHz), což by ale v současnosti ještě nemělo být na závadu. Již podle teoretických specifikací jsou si oba čipy velmi podobné a neměly by podávat příliš rozdílné výkony. Frekvenční deficit u karty Asus „neUltra“ jsme se pokusili napravit přetaktováním.

Témata článku: Video, Lighting, Nadměrný hluk, Zajímavá skutečnost, Benchmark, Opravný patch, Mohutný chladič, Radeon, Titán, Coro, Wolfenstein, Black Hawk, Mírný náskok, Unreal Tournament, Detail, Cinch, Důležitý nástroj, Nový benchmark, Původní čip, Chladící vzduch, Chemické složení, Quake, Test, API DirectX, Přímý souboj


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF