Souboj Titánů (Radeon 9800 Pro vs. GF FX5900)

Souboj o titul nejvýkonnější 3D grafické karty je velmi vyrovnaný a oba velcí hráči ve hře se snaží uživatele přesvědčovat, že to jejich řešení je to nejlepší a nejvýkonnější. Otestovali jsme dvě velmi výkonné (zároveň i velmi drahé) karty a vzájemně je porovnali na platformě AMD.

Úvod

V současnosti kralují na trhu komerčních 3D akcelerátorů společnosti ATI a nVidia. Obě jsou ve sféře nejvýkonnějších procesorů zastoupeny svými produkty ATI Radeon 9800 Pro a nVidia FX 5900 (Ultra). Jsou to modely, které již navazují na své předchůdce, což byly první DX 9.0 grafické procesory (Radeon 9700 Pro a FX5800). ATI Radeon 9700 dosáhl prvenství v rychlosti uvedení na trh (bylo to v létě 2002) a dlouho zůstával osamocen. NVidia nestihla zareagovat včas a svůj model FX5800 Ultra uvedla s půlročním zpožděním. Přesto také dosáhla určitého primátu. Díky speciálnímu chlazení FlowFX se jednalo o nejhlučnější kartu „v celém vesmíru“ . A ke všemu nebyla tak výkonná jak se všeobecně očekávalo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

AquaMark 3 a Half Life 2

Oba čipy první generace spojuje jedna poměrně zajímavá skutečnost. A to, že za jejich krátkého „marketingového“ života nebyla možnost je vyzkoušet na žádné DX9 hře. Jedině snad aplikace 3DMark03 mohla otestovat jejich výkon a to také k malé radosti nVidie udělala…Nedávno byl uvolněn Aquamark3, další test využívající rozhraní DX9. Hry se ale pořád žádné neobjevují. Velmi slibný Half-Live2 byl bohužel odložen na přelom roku.

Klepněte pro větší obrázek

Po malé blamáži s FX5800 nVidia urychleně zapracovala na nástupci – FX5900, kterým musela odrazit další snahy společnosti ATI o nadvládu v podobě nového čipu Radeon 9800 Pro. Oba tyto čipy jsou také základem testovaných karet. Jedná se o HIS Excalibur Radeon 9800 Pro 256MB a Asus V9950 (FX5900). Kartu od společnosti HIS s čipem R9800 Pro jsme již testovali. Tento model je však vybaven 256 MB grafické paměti DDRII, která je taktována o 20 MHz rychleji (700 MHz). Naopak karta Asus je osazena „pouze“ normální variantou čipu FX5900, čímž se od verze ultra liší jen o 50 MHz pomaleji taktovaným čipem. Bohužel jsme na testy měli jen variantu se 128 MB grafické paměti (takt 850 MHz), což by ale v současnosti ještě nemělo být na závadu. Již podle teoretických specifikací jsou si oba čipy velmi podobné a neměly by podávat příliš rozdílné výkony. Frekvenční deficit u karty Asus „neUltra“ jsme se pokusili napravit přetaktováním.

Témata článku: Video, Bojový vrtulník, Radeon, Benchmark, Souboj, Test, Unreal Tournament, Pure, Zajímavá skutečnost, 3D Mark, Ratio, Mark, Lighting, Důležitý nástroj, Chemické složení, Mohutný chladič, Optimal, API DirectX, Excalibur, Detail, Vrtulník, Nový benchmark, Black Hawk, Přímý souboj, Wolfenstein

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost