Souboj titánů: Athlon XP 2100+ vs. Pentium 4 2,4 a 2,8 GHz

Vše utichne! Do rohu arény přichází Pentium 4, na hrudi se honosí velkou číslicí 2,8 GHz. Po boku mu stojí mohutné, ale přesto menší, Pentium 4 s frekvencí 2,4 GHz. Oba favorité jsou ze stáje Intel. O chvíli později, za bouřlivého potlesku malé skupiny příznivců přichází nenápadný, ale drsně vyhlížející, Athlon XP 2100+ ze stáje AMD. Poté přichází rozhodčí, je ho jméno zní GeForce 4 Ti 4600. Jak dopadne turnaj století? Má David šanci porazit Goliáše s frekvencí o více než 1000 MHz vyšší? 
Souboj titánů: Athlon XP 2100+ vs. Pentium 4 2,4 a 2,8 GHz
 

PCtuningu se povedlo získat dva nejvýkonnější procesory dneška - AMD Athlon XP 2100+ a Intel Pentium 4 na frekvenci 2400 MHz. 

Procesory se výrazně liší - frekvencí o více než 600 MHz. Architektura jádra je odlišná. Athlon XP má 10 stupňovou pipeline, Pentium 4 dokonce 20 stupňovou. 

Teoreticky by se dalo říct, že Pentium 4 je technologicky vyspělejším procesorem, protože je vyráběn 0,13 mikron výrobní technologií, má speciální L1 cache a 512 KB velkou L2 cache s dech beroucí propustností (2,8 GHz - 90 GB/s). To vše podtrhuje 400 MHz FSB. 

Prakticky se díky dlouhé pipelině Pentium 4 "často" plete, a některé výsledky se musí zahodit, tím se ztrácí procesorový čas. Tuto nevýhodu supluje vysoká frekvence procesoru. Pentium 4 je výkonný procesor, ale až na frekvencích nad 2 GHz.

Athlon XP je úplně jiný procesor. Dalo by se říct, že je technologicky slabší, protože je vyráběn na 0,18 mikronu, má jen 256 KB L2 cache s propustností 14 GB/s, dosahuje nižších frekvencí. Přesto je to zajímavý procesor, protože jeho koncepce je jednoduší, dochází k méně chybám při výpočtech a celkově je výkon na velmi vysoké úrovni.

Road to 2800 MHz

Do testu jsme zahrnuli ještě jeden procesor. Jedná se o přetaktované Pentium 4 z 2,4 GHz na 2,8 GHz. Této frekvence jsme dosáhli přetaktováním FSB sběrnice na 117 MHz. Díky tomu se frekvence pamětí zvýšila na 150 MHz (časování CL 2).

Použili jsme desku ABIT BD7, která se obecně považuje jako nejlepší řešení pro přetaktování Pentií 4. Honosí se jednou velice speciální vlastností - lze nastavit fixaci PCI a AGP frekvence, poté FSB neovlivňuje ostatní sběrnice. 

Témata článku: Windows, Care, Chrysler, Quake, Peleton, Chase, Pelé, Athlon, Daimler, Dobré místo, Titán, Crash, Car Chase, Cinema, Dobrý test, Dobrý výsledek, Frekvence, Aplikace, Vysoká frekvence, Palomino, Poslední procesor, Pentium, Benchmark, Podobný výsledek, TomTom


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook