Souboj o malého zákazníka právě vrcholí

Dostáváte kvalitní sestavu srovnatelnou s konkurencí, ale s takovým zázemím jaké má firma Compaq.
Koncem měsíce října vybuchla doslova bomba na poli nejlevnějších počítačů pro domácí použití. Společnost Compaq uvedla na trh svoji osvědčenou řadu počítačů Deskpro 2000DT 5166X M2100 za cenu 29 999 Kč bez DPH, která ohromila jak většinu počítačové veřejnosti tak i odborníky. Jedná se o tzv. DEMO bundle, který si může zákazník koupit pouze po jednom kusu.

Laik se diví, odborník žasne

Kde jsou ty doby, kdy značkové počítači byly pro normální uživatele cenové nedostupné či příliš drahé. Samozřejmě jsme již několikrát viděli podobné cenové nabídky od firem, které patří mezi největší výrobce počítačů, pro které si sami částečně vyrábějí vlastní komponenty. Většinou následovalo rozčarování provázené smutkem z chybějícího monitoru, pevného disku a dalších podstatných komponent, bez kterých počítač nefunguje a tvoří největší část ceny počítače. Proto je až neuvěřitelné, že sestava od firmy Compaq je kompletní. Počítač je vybaven procesorem Intel 166 MMX, který se začíná stávat základem nejlevnějších sestav na našem trhu. Zákazník obdrží navíc 16 MB operační paměti SDRAM, pevný disk Smart IDE o kapacitě 1 GB, klávesnici, myš a to co nikdo nečekal, 14palcový barevný monitor. Prostě jak počítač koupíte, tak s ním můžete okamžitě začít pracovat.

Navíc kdo zakoupí sestavu do 30.listopadu, může do konce roku nakupovat vybrané sestavy Compaq za speciální ceny v libovolném množství.

A co ti druzí

Reakce ostatních výrobců a dodavatelů na sebe nenechaly dlouho čekat. Okamžitě se ozvala největší česká společnost Autocont. Dala k dispozici řadu Office Pro Lite, která téměř odpovídala sestavě od společnosti Compaq a to jak cenou tak i obsahem. Další, kdo zareagoval, byla například společnost Pells, která ve spolupráci s firmou Acer připravila pro zákazníky konkurenční sestavu za cenu nepatrně vyšší - a to 32 990 Kč , ale s menšími vylepšeními. Sestava navíc obsahuje monitor 15 placů a pevný disk 1,6 GB. Jinak se sestavy podobají jako vejce vejci. Ostatní firmy se rozdělily na dva tábory. Jedni jsou překvapeni a okamžitě zareagovali svou vlastní konkurenční sestavou. K nim patří například společnost Tesco, která připravila řadu TC5000 AV Speciál, která je za cenu 32 850 Kč a vybavením odpovídá sestavě od firmy Acer. Druzí se téměř nediví a spíše konstatují, že se to dalo čekat a navíc jsou jejich sestavy již za takovou cenu delší dobu a proto nemusejí nic měnit. Zde bychom mohli jmenovat firmy CS21 a Vikomt.

Kdo bude vítězem a kdo poraženým

Tímto způsobem firma Compaq jasně ukázala, že má velký zájem o koncový trh a nechce nic nechat na náhodě, a proto vyrazila do boje opravdu se všemi zbraněmi, které má. Málokterá společnost je schopna tak razantně snížit ceny. Mnoho odborníků i ostatních firem se shoduje v názoru, že se jedná o dumpingové ceny, které možná ani nepokryjí náklady. Jasně z toho vyplývá, že poraženým by měly být společnosti, které nejsou tak velké jako Autocont či Tesco, ale nabízejí podobné sestavy za nižší ceny než sestavy od velkých zahraničních firem. Samozřejmě na tomto boji vydělá opět zákazník, který v poslední době opravdu nepřichází zkrátka. Když uvážíte, že dostáváte kvalitní sestavu srovnatelnou s konkurencí, ale s takovým zázemím jako má firma Compaq, tak se určitě řada uživatelů, kteří do teď váhali s koupí počítače, rozhodnou právě například pro Compaq či Autocont, protože cena kvalitního značkového počítače se stala být velmi přístupnou.

Váš názor Další článek: Jak v kosmické lodi…

Témata článku: Sestavy, Ostatní výrobci, Pole poražených, Velký monitor, Zak, Speciální sestava, Zákaz, Tesco, Vrchol


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači