Souboj lobbistů: Mohli bychom odejít z EU, říká šéf Googlu pro zpravodajství

Souboj lobbistů: Mohli bychom odejít z EU, říká šéf Googlu pro zpravodajství

Mezi mnohými evropskými vydavateli a Googlem pomalu vrcholí bitva o finální podobu nové směrnice o autorském právu. Naposledy jsme o ni psali v září, kdy ji dal v podstatě zelenou i Evropský parlament, ačkoliv na finální podobě se bude muset dohodnout Rada EU – tedy ministři členských zemí unie.

V mezidobí obě strany využívají prostor k lobbování. Zatímco zastánci směrnice, která by mohla za určitých okolností vést ke zpoplatnění indexování stránek Googlem, argumentují, že Google parazituje na jejich dílu, které přebírá a bezúplatně zobrazuje ve svých službách, firma samotná se nyní vyjádřila třeba skrze svého viceprezidenta pro zpravodajský obsah Richarda Gingrase.

c078a8a4-869d-4082-8802-3b8ccf72e06d
Růžově zvýrazněný zpravodajský blok ve výsledcích vyhledávače Google. Právě přebírání podobného obsahu by některé vydavatelské domy chtěly zpoplatnit.

Ten v rozhovoru pro The Guardian poprvé a jako doposud nejvýše postavený manažer Googlu nabídl možnost, že by mohla firma v Evropě uzavřít svůj zpravodajský agregátor Google News (česky Zprávy Google), ačkoliv se chce dohodnout.

Lex Google

Právě ze služby News zobrazuje Google úryvky článků (nadpisy, obrázky) i ve své klíčové vyhledávací službě. Vydavatelé, zejména ti z Německa, by rádi docílili toho, aby tato praxe pokračovala, vyhledávač je totiž zdrojem návštěvnosti, nicméně požadují od Googlu zároveň komerční licenci – chtějí za tento sdílený obsah od Googlu peníze.

Právě to by jim měla umožnit chystaná novela směrnice a její článek 11 často přezdívaný jako daň z odkazu, případně lex Google, neboť je fakticky přímo namířený proti americké firmě.

Nutno podotknout, že mnohdy poměrně ostré výroky z obou stran jsou přirozenou součástí aktivního lobbingu v posledních měsících, takže je musíme brát s určitou rezervou. Ukončení zpravodajského agregátoru v celé EU by totiž Google jistě poškodilo (nutno však podotknout, že i vydavatele, protože se jedná o stále silnější zdroj návštěvnosti).

Určitý precedent tu přitom je, když totiž podobnou legislativu na národní úrovni představilo Španělsko, Google tamní News v reakci na to opravdu ukončil. Španělský trh je však ve srovnání s celou Evropou spíše zanedbatelný.

Určitě si přečtěte

Články odjinud