Souboj lištiček: Je lepší Google Toolbar nebo Seznam?

Používáte lištu pro webový prohlížeč od některého z velkých webových portálů? Je lepší Seznam Lištička nebo Google Toolbar? A co třeba Centrum Toolbar nebo nový Bing Bar?

Microsoft před pár dny představil svou lištu Bing Bar pro prohlížeče Internet Explorer a Firefox. Bing Bar si ale zatím nerozumí s češtinou, užitečnější tak jsou české lištičky, kam se dnes vlastně řadí i Google. Jaké ale jsou, co vlastně umí a o kolik prostoru prohlížeče vás okradou? Není nic snazšího, než je všechny vyzkoušet a porovnat. Svůj počítač si ale špinit nemusíte, udělali jsme to totiž za vás.

Na internetu dnes najdete poměrně velké množství více či méně pochybných lišt. A to i těch českých. Pro naše účely má ale smysl skutečně jen Google Toolbar, Seznam Lištička a také Centrum Toolbar. Ostatní určitě znáte sami, instalování lištiček v rámci instalace naprosto nesouvisejících programů je totiž celkem rozšířený reklamní a obchodní model a cena za to, že je ten či onen prográmek zcela zdarma. Dělá to docela často Yahoo, dělá to ale bohužel také Google, jehož lištička tak má občas efekt nechtěného „malwaru“.

V dnešním případě jste se ale rozhodli nainstalovat lištu do prohlížeče zcela dobrovolně s vidinou snazšího přístupu k webovým službám, zpravodajství nebo e-mailu. Jak na tom tedy jsou české webové lištičky?

Centrum.cz Toolbar

Že má svou lištu i Centrum, pro mě byla skutečně novinka. Samotný portál se tím totiž nikde nechlubí a ve skutečnosti se jedná o upravený program iGeared. Podobnou lištu si tak může pro svůj portál sestavit prakticky každý. Lišta je k dispozici pro Internet Explorer a Firefox a spustíte ji pouze na Windows. Prográmek v prohlížečích vypadá skutečně velmi pěkně, neruší a centrumáckým nováčkům, kteří neznají portfolio jeho služeb, připomene, kolik aplikací vlastně Centrum nabízí. Lišta obsahuje integrovaný vyhledávač s rozšířením pro hledání na mapách, ve zboží (Heuréka.cz), jazykovém slovníku a ve videích, kde Centrum používá partnerský Google, povětšinou se tedy bude jednat o videa na YouTube.

Klepněte pro větší obrázek
Základní podoba Centrum.cz Toolbaru pro Firefox

Vedle vyhledávače najdete proužek posledních zpráv z webu Aktuálně.cz a jemu je určený také docela přehledný panel s rozlišením podle rubrik. Nechybí obligátní předpověď počasí, televizní program a kontrola nové pošty. Centrum nabízí svůj Multimail, iGeared je ale naštěstí „politicky neutrální“, odebírat tedy můžete poštu i z konkurenčních služeb včetně Seznamu, Gmailu (včetně Apps) nebo prostého POP3. To je obrovská výhoda oproti ostatním, kteří vám budou vnucovat svůj vlastní webmail – na úkor obecné použitelnosti.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka prozrazuje použítí programu iGeared; zprávy z Aktuálně.cz, nastavení
pošťáka včetně univerzálního POP3 a jednoduchý upozorňovač na nové zprávy

Seznam Lištička

Seznam Lištička je stejně jako ta od Centrumu k dispozici pro Internet Explorer a Firefox, má ale oddělenou instalaci pro každý z nich, oba programy se totiž v mnohém liší. Ta pro Firefox je skutečná lišta s integrovaným vyhledávačem s podporou našeptávače a některými dodatečnými funkcemi, třeba slovníkem a korekturou chyb ve formulářích. Slovník je obousměrný a funguje prostým najetím myši nad text. Překlad se pak zobrazí v bublinové nápovědě. Kontrola pravopisu funguje trochu jinak, než jste zvyklí z některých prohlížečů. Speciální tlačítko se aktivuje, jakmile začnete psát text do formulářového prvku. Pak jej stačí zmáčknout a zobrazí se návrh opravy. Tento způsob je technicky jednoduchý, ale uživatelsky nepříliš přívětivý. Firefox lišta samozřejmě disponuje také kontrolou pošty, Lištička ale podporuje pouze pošťáka od Seznamu.

Klepněte pro větší obrázek
Základní podoba Seznam Lištičky pro Firefox
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Integrovaný slovník, omezení kontroly pošty na pošťáka od Seznamu a zprávy z Novinek

Verze pro „modré E“ vypadá docela jinak. Zatímco v případě Firefoxu se skutečně jedná o klasickou lištu, v Internet Exploreru 8 se prvky rozmístí spíše ve stavovém řádku a doplněk toho vůbec nabízí více. Asi nejzajímavějším rozdílem je kontrola pošty, v IE si totiž Lištička poradí prakticky se všemi českými službami a to včetně Gmailu. Díky přednastaveným doménám ale nepočítejte s Google Apps účty. Dalším rozdílem je jazykový slovník, který si naopak poradí pouze s překlady do češtiny, a akcelerátory. Seznam podporuje jak ty původní, které se instalují do kontextové nabídky, tak vlastní. Pokud je povolíte a označíte libovolný text na stránce, zobrazí se poloprůhledná lišta s možností vyhledání na mapách, firmách, nechybí možnost překladu a také zvýraznění všech stejných slov na stránce pro snazší orientaci. V rámci Seznam akcelerátorů si můžete ale vytvořit i vlastní doplňky v jednoduchém editoru. Verze pro IE tedy docela výrazně šetří místem a oproti té pro Firefox se lépe integruje do programu jako takového.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam Lištička pro Internet Explorer (8.0)
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Seznam akcelerátory v textu a jejich tvorba, zobrazování miniatur stránek u světových vyhledávačů a více
podporovaných pošťáků v upozorňovači na nové zprávy

Google Toolbar

Svou lištu má samozřejmě i Google, který se ovšem zaměřuje na globálního uživatele. Jak tedy jeho doplněk poslouží českému uživateli? Zatímco předchozí lišty byly skutečně spíše jednoduššími doplňky (až na Seznam lištu pro IE), Google Toolbar je docela mocný program. Skládá se opět z klasického integrovaného vyhledávače s pravděpodobně nejrychlejším našeptávačem ze všech a dále z funkčních tlačítek. Ve skutečnosti se ale jedná o miniaplikace, které mají vlastní katalog, najdete tu tedy i doplňky pro české zpravodajské weby a služby.

Klepněte pro větší obrázek
Základní podoba lišty Google Toolbar ve Firefoxu

Nedávno jste si u nás mohli přečíst článek o zaznamenávání historie vyhledávání na Googlu, pokud si ovšem nainstalujete Google Toolbar, můžete mít přehled nejen nad historií svého vyhledávání, ale také nad všemi navštíveným stránkami. V liště samozřejmě nechybí možnost překladu stránky pomocí Google Translate, ukládání oblíbených stránek do služby Notebook a WikiKomentáře, což je jedna z posledních a docela diskutabilních novinek Toolbaru. WikiKomentáře umožňují v postranní liště komentovat a hodnotit stránky. Vzhledem k omezenému počtu uživatelů Toolbaru, malému českému trhu a povětšinou nechuti k používání podobných služeb jsou ale WikiKomentáře komunitou vnímané spíše jako zbytečná blbůstka k ničemu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vylepšená úvodní stránka, WikiKomentáře, historie vyhledávaných a navštívených stránek,
tuzemské zpravodajství a bohaté možnosti nastavení
 
Klepněte pro větší obrázek
Katalog tlačítek pro lištu Google

Bing Bar

O Bing Baru si můžete přečíst rozsáhlejší článek na této adrese, v tuto chvíli je ale třeba zmínit, že není k dispozici pro českého uživatele. Rozumí totiž pouze anglicky a několika dalším světovým jazykům, nefunguje tedy český našeptávač a další služby. Bing Bar je jednoduchý, kontroluje poštu na Hotmailu, zobrazí také zpravodajství z odpovídajícího MSN portálu a především je celý napsaný v Silverlightu. Díky tomu sice hýří animovanými efekty a pěknou grafikou, na druhou stranu dokáže spotřebovat více paměti než samotný prohlížeč, což od podobných doplňků asi očekává málokdo. Bing Bar je v současné době stále ve fázi vývoje, k dispozici je pak opět pro IE a Firefox.

Klepněte pro větší obrázek
Základní podoba Bing Baru pro Internet Explorer
 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Doplňovací vyhledávač, bezpečnostní přehled o stránce, počasí a nastavení lišty

České, nebo alespoň ty lokalizované, lišty pro webový prohlížeč tedy mají docela velké rozpětí funkcí a také určení. Zatímco Centrum.cz Toolbar zaujme především čtenáře Aktivně.cz a fanoušky portálu Centrum, Google míří především na puntičkáře, kteří disponují Gmail účtem a chtějí mít z jednoho místa přístup ke všem službám, případně hodlají strávit odpoledne vyhledáváním potřebných miniaplikací, aby si svou lištu sestavili dle svého gusta. Seznam je kdesi uprostřed. Zatímco jeho lišta pro Firefox je vlastně jen alternativou pro Centrum přetřenou do barev Seznamu, s tou pro Internet Explorer už by se dalo skutečně žít, protože vás nebude obtěžovat, rušit a vlastně vás ani neokrade o cenné pixely.

Nakonec ale vždy záleží na vás, uživatelích českého a světového webu. Používáte podobné lišty i ve svém prohlížeči, nebo sázíte na jednoduchost, mnohem robustnější a specializovanější doplňky nebo prostě v dostatečně vybavený prohlížeč sám o sobě a podobné nástroje považujete za zbytečný a potenciálně nebezpečný balast? Používáte některou z těchto lišt? Hlasujte v anketě a podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

 
Diskuze (35) Další článek: Facebook v roce 2010 vydělá 710 milionů dolarů, tvrdí analytici

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Vyhledávače, Internet Explorer, Firefox, Tool, Translate, Klasická předpověď, Google Toolbar, Hidden, Pointer, Tuzemské zpravodajství, Integrovaný Google, Obrovská výhoda, Základní efekt, Jednoduché vyhledávání, Obecné zpravodajství, Google+, LEP, Toolbar, Vyhledávaný text, Lištička, Základní mapa, Lišt, Webmail, Notebooky apple na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk