Herní konzole | PlayStation | Sony

Sony začala vyrábět novou herní konzoli PlayStation 5. Představení i s ukázkou her proběhne zítra

Sony už má za sebou představení podrobných hardwarových specifikací nové herní konzole PlayStation 5 a nedávno jsme se dočkali i ukázky toho, jakou grafiku lze na PS5 čekat třeba v rámci chystané Unreal Enginu 5.

Kvůli problémům a protestům v USA se Sony rozhodla posunout datum oficiálního představení až na zítřek, tedy 11. 6. 2020 na 22:00 našeho času. Dočkat bychom se snad měli nejen ukázky samotné konzole z pohledu designu (Sony již dříve ukázala novou generaci ovladače), ale hlavně spousty her, které se na novou konzoli chystají a v mnoha případech budou k dispozici v době uvedení na trh.

Dle zákulisních informací už se navíc tento týden odstartovala výroba, takže konstrukce, design i výroba už je ve finální fázi a Sony musí vyrobit co možná největší množství konzolí pro první vlnu, která bude ke konci roku.

Sony PlayStation 5 bude mít hlavní konkurenci v podobě Xbox Series X od Microsoftu, ale zároveň vyjdou i nové grafické karty od Nvidie a AMD, takže to bude pro všechny hráče a jejich peněženky velmi náročné období.

PlayStation 5

Výkon: 10,3 TFLOPS
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,5 GHz, 8 jader
Grafika: AMD RDNA 2, 36 CU, 2,23 GHz
Paměť: 16 GB GDDR6
SSD: 825 GB s rychlostí 5,5 GB/s, externí SSD NVMe PCI Express 4.0 od různých výrobců
Speciality: Ray tracing, podpora 3D zvuku, dekomprese Kraken

Xbox Series X

Výkon: 12,155 TFLOPS
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,6/3,8 GHz, 8 jader (7 pro hry, 1 pro systém)
Grafika: AMD RDNA 2, 52 CU (3 328 shader), 1,825 GHz
Paměť: 16 GB GDDR6 s různou propustností 560 GB/s (10 GB), 336 Gb/s (6 GB). Rozdělení 2,5 GB pro systém a 3,5 GB pro hry, 13,5 GB pro vývojáře
SSD: 1 TB s rychlostí 2,4 GB/s , externí SSD Seagate (proprietární), USB 3.2
Speciality: Ray tracing jádra, podpora 3D zvuku  s hardwarovým čipem, Smart Delivery, Xbox Velocity Architecture

Zatím stále nejsou k dispozici ceny. Předpokládá se, že by obě konzole měly mít cenovku v oblasti 500 dolarů (přibližně 14 tisíc korun), ale uvidíme, jestli se dočkáme překvapení směrem k nižší nebo naopak vyšší ceně.

Samotné vysílání na Youtube a Twitchi bude sice probíhat ve Full HD a 30 snímcích za sekundu, Sony ale uvádí, že hry na PS5 poběží ve 4K. Sony rovněž doporučuje sledování se sluchátky, které lépe ukážou nové zvukové schopnosti (3D audio) v prezentovaných hrách.

Diskuze (4) Další článek: Google a Microsoft vylepšují kontrolu překlepů. Funguje v Chrome i Edge

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,