Herní konzole | Playstation | Sony

Sony začala vyrábět novou herní konzoli PlayStation 5. Představení i s ukázkou her proběhne zítra

Sony už má za sebou představení podrobných hardwarových specifikací nové herní konzole PlayStation 5 a nedávno jsme se dočkali i ukázky toho, jakou grafiku lze na PS5 čekat třeba v rámci chystané Unreal Enginu 5.

Kvůli problémům a protestům v USA se Sony rozhodla posunout datum oficiálního představení až na zítřek, tedy 11. 6. 2020 na 22:00 našeho času. Dočkat bychom se snad měli nejen ukázky samotné konzole z pohledu designu (Sony již dříve ukázala novou generaci ovladače), ale hlavně spousty her, které se na novou konzoli chystají a v mnoha případech budou k dispozici v době uvedení na trh.

Dle zákulisních informací už se navíc tento týden odstartovala výroba, takže konstrukce, design i výroba už je ve finální fázi a Sony musí vyrobit co možná největší množství konzolí pro první vlnu, která bude ke konci roku.

Sony PlayStation 5 bude mít hlavní konkurenci v podobě Xbox Series X od Microsoftu, ale zároveň vyjdou i nové grafické karty od Nvidie a AMD, takže to bude pro všechny hráče a jejich peněženky velmi náročné období.

PlayStation 5

Výkon: 10,3 TFLOPS
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,5 GHz, 8 jader
Grafika: AMD RDNA 2, 36 CU, 2,23 GHz
Paměť: 16 GB GDDR6
SSD: 825 GB s rychlostí 5,5 GB/s, externí SSD NVMe PCI Express 4.0 od různých výrobců
Speciality: Ray tracing, podpora 3D zvuku, dekomprese Kraken

Xbox Series X

Výkon: 12,155 TFLOPS
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,6/3,8 GHz, 8 jader (7 pro hry, 1 pro systém)
Grafika: AMD RDNA 2, 52 CU (3 328 shader), 1,825 GHz
Paměť: 16 GB GDDR6 s různou propustností 560 GB/s (10 GB), 336 Gb/s (6 GB). Rozdělení 2,5 GB pro systém a 3,5 GB pro hry, 13,5 GB pro vývojáře
SSD: 1 TB s rychlostí 2,4 GB/s , externí SSD Seagate (proprietární), USB 3.2
Speciality: Ray tracing jádra, podpora 3D zvuku  s hardwarovým čipem, Smart Delivery, Xbox Velocity Architecture

Zatím stále nejsou k dispozici ceny. Předpokládá se, že by obě konzole měly mít cenovku v oblasti 500 dolarů (přibližně 14 tisíc korun), ale uvidíme, jestli se dočkáme překvapení směrem k nižší nebo naopak vyšší ceně.

Samotné vysílání na Youtube a Twitchi bude sice probíhat ve Full HD a 30 snímcích za sekundu, Sony ale uvádí, že hry na PS5 poběží ve 4K. Sony rovněž doporučuje sledování se sluchátky, které lépe ukážou nové zvukové schopnosti (3D audio) v prezentovaných hrách.

Diskuze (4) Další článek: Google a Microsoft vylepšují kontrolu překlepů. Funguje v Chrome i Edge

Témata článku: Microsoft, AMD, Herní konzole, YouTube, Nvidia, SSD, USA, Playstation, Výroba, Sony, Xbox Series X, Playstation 5, Velocity Architecture, NVMe PCI Express, Ukázka, Konzole, SSD Seagate, Xbox Velocity, Probe, DualSense, Future of Gaming, Twitchi, Specialita, GHz, KrakenBezstarostná záloha: Jak automaticky synchronizovat data na externí disk

Bezstarostná záloha: Jak automaticky synchronizovat data na externí disk

Zálohování nemusí být otrava – co když k němu stačí jen občas připojit externí disk, nebo zapnout počítač? Poradíme vám, jak vaše data na disk synchronizovat automaticky.

Antonín Trčálek
Články z ComputeruÚložištěTipySoftware
Takhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft