Neuronová síť | Sony

Sony vyrobilo 12Mpx obrazový snímač IMX500 se zabudovaným obvodem pro A.I.

Sony se pochlubilo novým 12Mpx snímacím čipem IMX500, který je vybavený rychlým DSP obvodem a pamětí pro zpracovávání několika modelů neuronových sítí. Stručně řečeno, čip předá procesoru nejen samotná obrazová data, ale rovnou i popisná metadata, co se nachází na fotografii. To vše při rychlosti 30 fps, což není vůbec špatné. Základní surový čip doplňuje ještě verze v pouzdře pro snadnější implementaci IMX501.

Klepněte pro větší obrázek
Základní specifikace čipu Sony IMX500:

Dostupné modely neuronové sítě nebudou fixní už od výroby, ale zařízení je bude moci do paměti dodatečně nahrát. Obrazový snímač tak může sloužit třeba v bezpečnostní kameře a kontrolovat, zdali mají na sobě lidé roušky, anebo třeba rozpoznávat předměty na válečkovém a pásovém dopravníku kdejaké průmyslové linky.

Klepněte pro větší obrázek
Surový čip Sony IMX500 a jeho implementační provedení/modul IMX501

Z hlediska výkonu dokáže čip zpracovat například oblíbenou referenční neuronovou síť ImageNet v1 rychlostí zhruba 3,1 ms (322 fps). Výsledná (hotová) rychlost obrazu+rozpoznání však nepřesáhne už zmíněných 30  snímků za sekundu.

Samotný obraz pak čip dokáže zpracovávat rychlostí až 240 fps při rozlišení 1080p a 60fps při 4K (4 056 × 3 040 pixelů).

Klepněte pro větší obrázek
Snímací čip pořídí snímek a vedle jeho surových obrazových dat dokáže hlavnímu procesoru rovnou předat také popisná metadata, co je na snímku podle použité sítě a jejího účelu 

Z tiskové zprávy zatím není jasné, zdali je samotný A.I. obvod navržený pro neuronové sítě nějaké již existující architektury (Google TensorFlow, Torch, Caffe a podobně), anebo Sony nabídne nějaký vlastní konvertor, který převede model vycvičený na velkém počítači do jednodušší verze, která bude přímo optimalizovaná pro specializovaný obvod snímacího čipu a vejde se především do jeho přepisovatelné paměti. Dále také chybí údaje o spotřebě elektrické energie a vyzařovaném teplu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Příklady aplikací s čipem IMX500 podle jeho japonského výrobce

Firma stanovila cenu základní verze IMX500 na 10 000 jenů bez daně, což po hrubém přepočtu odpovídá zhruba 2 381 korunám. Provedení IMX501 bude stát dvojnásobek.

Váš názor Další článek: Astrofyzici nechávají explodovat virtuální hvězdy. Chtějí odhalit další tajemství černých děr

Témata článku: Umělá inteligence, Neuronová síť, Fotografování, Sony, Rychlost, FPS, Snímač, Metadata, DSP, Paměť, Google TensorFlow, Obvod, Torch, Čip, CaffeWindows 11 poběží rychleji než Desítky a poradí si s novým hardwarem

Windows 11 poběží rychleji než Desítky a poradí si s novým hardwarem

** Microsoft zapracuje na podpoře tabletů a skládacích zařízení ** Windows 11 poběží na rozmanitém hardwaru různých architektur ** První testy také ukazují, že budou rychlejší než Windows 10

Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný