Sony | Neuronová síť

Sony vyrobilo 12Mpx obrazový snímač IMX500 se zabudovaným obvodem pro A.I.

Sony se pochlubilo novým 12Mpx snímacím čipem IMX500, který je vybavený rychlým DSP obvodem a pamětí pro zpracovávání několika modelů neuronových sítí. Stručně řečeno, čip předá procesoru nejen samotná obrazová data, ale rovnou i popisná metadata, co se nachází na fotografii. To vše při rychlosti 30 fps, což není vůbec špatné. Základní surový čip doplňuje ještě verze v pouzdře pro snadnější implementaci IMX501.

Klepněte pro větší obrázek
Základní specifikace čipu Sony IMX500:

Dostupné modely neuronové sítě nebudou fixní už od výroby, ale zařízení je bude moci do paměti dodatečně nahrát. Obrazový snímač tak může sloužit třeba v bezpečnostní kameře a kontrolovat, zdali mají na sobě lidé roušky, anebo třeba rozpoznávat předměty na válečkovém a pásovém dopravníku kdejaké průmyslové linky.

Klepněte pro větší obrázek
Surový čip Sony IMX500 a jeho implementační provedení/modul IMX501

Z hlediska výkonu dokáže čip zpracovat například oblíbenou referenční neuronovou síť ImageNet v1 rychlostí zhruba 3,1 ms (322 fps). Výsledná (hotová) rychlost obrazu+rozpoznání však nepřesáhne už zmíněných 30  snímků za sekundu.

Samotný obraz pak čip dokáže zpracovávat rychlostí až 240 fps při rozlišení 1080p a 60fps při 4K (4 056 × 3 040 pixelů).

Klepněte pro větší obrázek
Snímací čip pořídí snímek a vedle jeho surových obrazových dat dokáže hlavnímu procesoru rovnou předat také popisná metadata, co je na snímku podle použité sítě a jejího účelu 

Z tiskové zprávy zatím není jasné, zdali je samotný A.I. obvod navržený pro neuronové sítě nějaké již existující architektury (Google TensorFlow, Torch, Caffe a podobně), anebo Sony nabídne nějaký vlastní konvertor, který převede model vycvičený na velkém počítači do jednodušší verze, která bude přímo optimalizovaná pro specializovaný obvod snímacího čipu a vejde se především do jeho přepisovatelné paměti. Dále také chybí údaje o spotřebě elektrické energie a vyzařovaném teplu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Příklady aplikací s čipem IMX500 podle jeho japonského výrobce

Firma stanovila cenu základní verze IMX500 na 10 000 jenů bez daně, což po hrubém přepočtu odpovídá zhruba 2 381 korunám. Provedení IMX501 bude stát dvojnásobek.

Váš názor Další článek: Astrofyzici nechávají explodovat virtuální hvězdy. Chtějí odhalit další tajemství černých děr

Témata článku: Umělá inteligence, Sony, Neuronová síť, Fotografování, Google TensorFlow, Caffe, Torch, Metadata, Čip, DSP, Paměť, FPS, Obvod, Rychlost, Snímač


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize