Sony Vaio slaví svých deset let čtyřmi novinkami

Notebooky Sony Vaio jsou v Evropě už deset let a novinky nesou odkaz na první model při použití nejnovějších technologií. Vyrazili jsme za nimi do Berlína pro osahání na vlastní ruce.

Klepněte pro větší obrázekPřed deseti lety Sony vstoupila na evropský trh s prestižním notebookem Vaio PCG 505. Charakterizovala ho miniaturní velikost formátu A5 s hmotností kolem kilogramu a odolné tělo z hořčíkové slitiny. (Přiznám se, že mám o rok novější model tohoto notebooku stále doma v šuplíku. Byť výkon jeho Pentia II už moc nestačí, pořád spolehlivě funguje a je mi ho líto opustit.)

Notebooky Vaio ale vždy byly něco víc než jen pěkný kus hardwaru. Vaio znamenalo Video, Audio, Integrated Operation s logem kombinujícím analogovou vlnu a binární čísla. Na notebooku Vaio tedy vždy byly vedle operačního systému i programy pro práci s videem a zvukem a integrované kamery nebo FireWire konektory byly samozřejmostí.  Dnes už ale multimédia nejsou takovou revolucí, proto se mění i definice loga Vaio. Sony to nově přejmenovala na Visual Audio Intelligent Organizer. Samozřejmě jde jen o slovíčka, značka Vaio se nemění, jen se posouvá od nástroje na video a audio do pozice každodenního společníka.

Nová čtverka

Sony v úterý v Berlíně představila čtyři klíčové novinky, které dále ponesou jméno Vaio. Jedná se o čtyři nové řady:
Řada Z – štíhlý malý notebook, který charakterizuje výborný 13,1“ displej s jemným rozlišením 1680 × 945 bodů. Menší rozlišení na výšku znamená pravý formát 16:9, u filmů tedy odpadnou černé proužky nahoře a dole, což je problém dnešních 16:10 monitorů. Displej se chlubí technologií X-Black s LED podsvícením, hlavní ale je, že barevně je opravdu vynikající a přes na pohled lesklejší provedení se v něm neodráží okolní prostředí, navíc je odolnější proti poškrábání nebo zlomení. Použitou grafickou karta GeForce 9300M GS můžete zapínat podle potřeby. Buď chcete výdrž a použijete grafiku z čipové sady nebo vysoký výkon a zapnete si GeForce. Toto nabízela Sony už dříve, ale při přepínání grafiky byl nutný restart. Nyní můžete díky platformě Centrino 2 ve Windows grafiku přepnout bez restartu, jen si počkáte necelých deset sekund.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Řada SR – jednodušší varianta prestižní řady Z nabídne tradiční 13,3“ displej s rozlišením 1280 × 800 bodů, ale také s vylepšeným barevným podáním, grafiku ATI Mobility Radeon HD3470 nebo GMA X3100 a Core 2 Duo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Řada FW – klíčový multimediální stroj nabídne 16,4“ X-Black displej s rozlišením 1600 × 900 bodů a dvojitým podsvícením pro perfektní barevné podání, samozřejmostí je také Blu-ray mechanika.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Řada BZ – Vaio pro podnikové zákazníky se u nás prodávat nebude. V méně nápadném těle nabídne klasický 15,4“ displej, hořčíkové tělo a platformu Centrino 2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Design všech novinek má společný válec pod displejem, který integruje akumulátor a klouby displeje. Na pravé straně je velký výrazný vypínač, který svítí zeleně při zapnutí nebo pulzuje oranžově v pohotovostním režimu. Na levé straně je pak napájení. Podobné řešení s válcem pod displejem použil právě už první model PCG 505. Design se ale už liší například v umístění konektorů. Na stejném místě není výstup na monitor a ani audio konektory. Ty u multimediální řady FW najdete vpravo na přední straně, u přenosné Z jsou vpředu na levé straně.

Řady ZFW a SR také obsahují klávesnici s mezerami mezi tlačítky. Tento typ klávesnice proslavil zejména Apple MacBook, na noteboocích Sony byla taková klávesnice ale použitá už před příchodem této hvězdy od Apple.

Klepněte pro větší obrázek Srovnání nové řady Z (vpravo) s předchůdcem SZ (vlevo) ukázalo rozdíly v kvalitě obrazu, novinka podává výrazně lepší barvy, tady si všimnete nevýrazných červených barev na předchozím modelu. Rozdíl byl tak dramatický, že skoro podezíráme Sony z rozdílného nastavení barevných profilů, ale také se nesrovnávali s konkurenčními značkami ale svým vlastním starším modelem.


Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekVnitřní uspořádání řady Z je rozhodně zajímavé, DVD mechanika nemá kvůli hmotnosti horní kryt a základní deska se oproti řadě SZ zmenšila o 40 %. Použitý procesor má ale běžný rozměr a patici, není to tedy prcek z MacBooku Air.


Klepněte pro větší obrázekToto je zajímavá ukázka vývoje designu kloubu displeje. Úplně dole je první návrh od designérů - tak si přáli aby nové Vaio vypadalo. Uprostřed najdete odpověď techniků, kteří řekli, že tak tenké to z konstrukčních důvodů být nemůže a musí to být masivnější. No a nahoře máte finální podobu notebooku. Vidíte, že je to takový kompromis, není to tak elegantně tenké, současně ale ne masivní.

 
Historické modely Vaio a dvě novinky - řadu Z a FW - si můžete prohlédnout na následujícím videu:

Nejen hardware

Software, který je součástí Vaio produktů, nabídne nově Vaio Movie Story, které podobně jako Microsoft Photo Story umí rozhýbat fotky do pěkných prezentací. Navíc ale umí mezi fotky zařadit i video a díky rozpoznávání obličejů chytřeji zoomuje ve fotografiích. Dále tam bude Vaio MusicBox, který nabídne zajímavý přístup k hudbě – tu totiž analyzuje nejen podle ID3 tagů, ale jednotlivé skladby zařadí podle dvanácti charakteristik (rytmus, tónina, energie, …) do 24 různých nálad, takže si můžete pustit třeba jen veselé písně nebo klidné skladby na noc. Zajímavou funkcí je Chorus Playback, kdy si z písniček můžete přehrát jen refrén. Jako síťový přehrávač médií bude nainstalován Vaio Media Plus pro sdílení souborů v domácí síti. Díky podpoře DLNA můžete Vaio použít s PlayStation 3 a přehrávat filmy z počítače u televize. Posledním je Vaio Click to Disk a Vaio Click to Disk Editor na jednoduché vytváření DVD a Blu-ray s domácím videem. Podporuje BD Java, takže si můžete na Blu-ray například přepínat mezi různými kamerami nebo disk okořenit zajímavými nabídkami.
 

 

Témata článku: Video, Notebooky, Apple, Sony, Vaio, DLNA, Organizer, Playback, Sony Vaio, Levá strana, Tenké tělo, Tenký film, Hořčíkové tělo, Novinka

3 komentáře

Nejnovější komentáře

  • PavelNovasek 19. 7. 2008 22:39:17
    FW (od 29990,-) a SR (39990,-) budou pry dostupne od 21.7. :)
  • Lukáš Středula 19. 7. 2008 10:55:20
    Ví se, kdy bude na trhu a přibližné ceny modelů? Uvažuji nad koupí nového...
  • vransen 17. 7. 2008 9:46:47
    Konečně se zas vyrábí notebook s normálním displejem a ne s tím cinema...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 17

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

Dnes | Tomáš Holčík | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?