Sony uvádí bezdrátový souborový server do kapsy

Ve chvíli, kdy se s touto malou krabičkou objevíte v dosahu WiFi sítě, nabídnete ostatním přístup k plnohodnotnému souborovému serveru. A co víc, uvnitř je Linux.
Již dobře známé různá přenosná úložiště dat do kapsy. Krabička velikosti kapesního počítače obsahuje vestavěný pevný disk a nějaké ty konektory pro připojení k počítači, obvykle je ale využitelná jen k přenosu dat od jednoho počítače k jinému. Sony to ale se svou novinkou FSV-PGX1 vyřešila skutečně mazaně.

Již nemusíte hledat počítač, ke kterému byste připojili kabelem externí disk. Prostě jen tuto krabičku aktivujete v rámci bezdrátové sítě a máte vystaráno. Jedná se skutečně o souborový server, není to jen tak nějaký externí disk. S volitelnou kolíbkou je možné přímé připojení do tradičního stovkového Ethernetu, nejste tak omezeni jen na bezdrátové připojení. Přístroj navíc funguje jako most mezi pevným a bezdrátovým připojením, lze jej tedy využít jako Access point. Uvnitř přístroje s hmotností 390 g je 20GB disk, kde je pro uživatelská data k dispozici 17 GB. Podporovaná je bezdrátová síť 802.11b a kromě vestavěné podpory DHCP serveru je možno uložit až 6 nastavení sítě pro časté přecházení mezi různými prostředími.

Klepněte pro větší obrázek

Síťové protokoly podporují CIFS/SMB, NFS a FTP, k serveru je tedy možné se připojit z libovolného systému, samozřejmostí je podpora WEP 64/128bitů pro bezdrátové připojení, stejně jako omezení na MAC či IP adresy pro povolená připojení. Pro základní konfiguraci slouží malý LCD displej s navigačními tlačítky, plnohodnotná konfigurace je ale k dispozici přes web nebo terminálové připojení. Uvnitř krabičky je Linux 2.4.20 se souborovým systémem EXT3, Sony neuvádí procesor či paměť přístroje, jen to, že systém na vestavěném disku zabírá 3 GB.

I když je tato krabička s rozměry 83×155×31mm určená pro snadné přenášení a instalaci, není primárně určena k provozu na baterie. Je tedy nutné servřík připojit k elektrické síti. Obsahuje sice vestavěnou baterii, ta tam ale slouží jen jako UPS pro případ výpadku napájení, aby se korektně celý systém ukončil.

Pro Sony je FSV-PGX1 pouze prvním produktem z nové kategorie, Budou tedy zajisté přicházet nové varianty a vylepšená řešení. Stejně tak tuto kategorii jistě obsadí i další výrobci. Cena za tuto novinku by měla být okolo 580 dolarů a na japonském trhu se objeví koncem března, dostupnost u nás je zatím zcela ve hvězdách. Není to tedy vyloženě levná záležitost, na druhou stranu cena bude jistě jen klesat.

Diskuze (15) Další článek: Opera 7 děravá jak ementál

Témata článku: Linux, Sony, Různé kategorie, DHCP


Určitě si přečtěte

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku