Sony uvádí bezdrátový souborový server do kapsy

Ve chvíli, kdy se s touto malou krabičkou objevíte v dosahu WiFi sítě, nabídnete ostatním přístup k plnohodnotnému souborovému serveru. A co víc, uvnitř je Linux.
Již dobře známé různá přenosná úložiště dat do kapsy. Krabička velikosti kapesního počítače obsahuje vestavěný pevný disk a nějaké ty konektory pro připojení k počítači, obvykle je ale využitelná jen k přenosu dat od jednoho počítače k jinému. Sony to ale se svou novinkou FSV-PGX1 vyřešila skutečně mazaně.

Již nemusíte hledat počítač, ke kterému byste připojili kabelem externí disk. Prostě jen tuto krabičku aktivujete v rámci bezdrátové sítě a máte vystaráno. Jedná se skutečně o souborový server, není to jen tak nějaký externí disk. S volitelnou kolíbkou je možné přímé připojení do tradičního stovkového Ethernetu, nejste tak omezeni jen na bezdrátové připojení. Přístroj navíc funguje jako most mezi pevným a bezdrátovým připojením, lze jej tedy využít jako Access point. Uvnitř přístroje s hmotností 390 g je 20GB disk, kde je pro uživatelská data k dispozici 17 GB. Podporovaná je bezdrátová síť 802.11b a kromě vestavěné podpory DHCP serveru je možno uložit až 6 nastavení sítě pro časté přecházení mezi různými prostředími.

Klepněte pro větší obrázek

Síťové protokoly podporují CIFS/SMB, NFS a FTP, k serveru je tedy možné se připojit z libovolného systému, samozřejmostí je podpora WEP 64/128bitů pro bezdrátové připojení, stejně jako omezení na MAC či IP adresy pro povolená připojení. Pro základní konfiguraci slouží malý LCD displej s navigačními tlačítky, plnohodnotná konfigurace je ale k dispozici přes web nebo terminálové připojení. Uvnitř krabičky je Linux 2.4.20 se souborovým systémem EXT3, Sony neuvádí procesor či paměť přístroje, jen to, že systém na vestavěném disku zabírá 3 GB.

I když je tato krabička s rozměry 83×155×31mm určená pro snadné přenášení a instalaci, není primárně určena k provozu na baterie. Je tedy nutné servřík připojit k elektrické síti. Obsahuje sice vestavěnou baterii, ta tam ale slouží jen jako UPS pro případ výpadku napájení, aby se korektně celý systém ukončil.

Pro Sony je FSV-PGX1 pouze prvním produktem z nové kategorie, Budou tedy zajisté přicházet nové varianty a vylepšená řešení. Stejně tak tuto kategorii jistě obsadí i další výrobci. Cena za tuto novinku by měla být okolo 580 dolarů a na japonském trhu se objeví koncem března, dostupnost u nás je zatím zcela ve hvězdách. Není to tedy vyloženě levná záležitost, na druhou stranu cena bude jistě jen klesat.

Diskuze (15) Další článek: Opera 7 děravá jak ementál

Témata článku: Linux, Sony, DHCP, Různé kategorie


Určitě si přečtěte

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

** NASA zveřejnila nové termíny prvních demonstračních letů dvou soukromých kosmických lodí ** Známe už také jména prvních astronautů ** Jako první poletí k ISS Crew Dragon od SpaceX

Petr Kubala | 15

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

** Tesla má rekordní příjem, je ale ve ztrátě ** Objem výroby se zvyšuje, dochází ale baterie ** Pomoci mají nové továrny Gigafactory

Karel Javůrek | 91

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 58

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny