SONY SDX-300C: Na zálohy nově!

Recenze páskové zálohovací mechaniky SONY SDX-300C.
Zálohování dat patří k jedné z nejdůležitějších metod zajišťujících bezpečnost a dostupnost našich dat. Vždy se může něco pokazit a potom je dobrá záloha naší poslední nadějí. Vše kolem nás se vyvíjí raketovým tempem a ani technologie zálohování velkých objemů dat nezůstávají stranou. Jestli vás zajímá aktuální stav a možnosti nové technologie Advance Inelligent Tape (AIT), přečtěte si následující recenzi páskové mechaniky SONY SDX-300C, kterou nám pro testování zapůjčila firma Hewlett Packard.

Při narůstajících objemech dat není zálohovací kapacity nikdy dost, a proto se také technologie páskových mechanik neustále vyvíjejí. Poslední novinkou v oblasti vysokokapacitních páskových formátů je technologie Advanced Intelligent Tape (AIT), jejímž autorem je firma SONY. Celá technologie obsahuje několik revolučních prvků, s nimiž se detailně seznámíme. Technologie AIT používá 8mm pásky s možností standardní vysoké hustoty zápisu až 25 GB na jednu pásku, popř. 50 GB s kompresí 2:1. Tohoto kompresního poměru je dosaženo použitím technologie firmy IBM pod názvem Advanced Lossless Data Compression (ALDC), která byla dříve dostupná pouze pro páskové mechaniky v mainframech firmy IBM. Tento algoritmus garantuje kompresní poměr 2,6:1 pro libovolnou množinu dat. Vlastní páska je dlouhá 170 metrů.

Pásky používají také novou povrchovou vrstvu z kobaltu se speciální úpravou. Takto vytvořené pásky se nazývají Sony’s Advanced Metal Evaporated (AME). Dalším zlepšením je použití 16kb EEPROM flash paměti přímo na pásce (Memory-In-Cassette – MIC). Zlepšuje se tak rychlost ukládání a zejména výběru dat. K dispozici jsou jak pásky bez paměti, tak pásky s pamětí. V paměti jsou ukládány systémové logy a další uživatelsky definované informace. K těmto datům může přistupovat přímo aplikace, takže může být optimalizován běh celého systému. Použití této paměti zkracuje průměrnou dobu přístupu k médiu zhruba na polovinu (orientačně 27 sekund). Páska má na vnějším obalu 5ti pinový kontaktní konektor, kterým se připojuje paměť pásky k mechanice.

Vybíravá data
Testovaná externí pásková mechanika komunikuje se serverem přes rozhraní Fast/Wide SCSI-2 s rychlostí přenosu 3 MB/s nebo 6 MB/s v kompresním módu. Pro instalaci jsem si stáhl aktuální ovladače z firemního webu společnosti SONY. Po klasických problémech se SCSI-konektory a kabelem jsem externí mechaniku nainstaloval napoprvé k HP Netserveru s Windows NT 4.0. Bohužel na rozdíl od pásek DLT se musí po instalaci ovladačů server resetovat. Po instalaci je páska ihned dostupná ve Windows NT Backupu a můžete používat všechny funkce tohoto standardního programu. Testované zařízení bylo v České republice jako horká novinka a neobsahovalo ještě displej, takže jsme nemohli po instalaci a během zálohování ověřit některé aktuální informace. U běžně prodávaných mechanik však bude na LCD displeji k dispozici kromě statusu zařízení také informace o zbývajícím místě na pásce. Na displeji se může rovněž objevit požadavek na vložení čistící pásky, jestliže mechanika detekuje znečištění. Navíc mechanika obsahuje unikátní aktivní čistič hlavy, jenž umí odstranit drobné nečistoty. Zajímavé a velice užitečné vlastnosti. V době psaní tohoto článku byly k dispozici pouze ovladače pro Windows NT, ale v nejbližší době by měla být tato technologie dostupná také pro HP-UX 10.X a vyšší. Testují se rovněž další možnosti připojení tohoto zařízení s pomocí technologie Fiber Channel a jinými.

16 let bez nemoci
Pro pásku je důležitým kritériem spolehlivost. Výrobce udává pro tuto technologii 200 tisíc hodin MTBF (doba mezi chybami). Životnost hlavy zhruba 50 tisíc MTBF a průměrný počet použití médií okolo 30 tisíc. Během testování jsme orientačně zjišťovali rychlost zpracování nad souborem 500 MB. U zálohování bez verifikace a komprese byla zjištěna doba přenosu okolo 90 MB/min, s kompresí jen o něco málo vyšší. Záloha souboru s verifikací trvala okolo 10 minut. Doba obnovy tohoto souboru byla okolo 5 minut. Při srovnání s technologií DLT nejsou tyto časy nijak zázračné, ale při obnově menších skupin dat je tato technologie bezkonkurenční. Obnova jednoho souboru z katalogu je až 6krát rychlejší než u jiných technologií, přičemž garantovat lze dvakrát vyšší rychlost než u konkurence. Pásku lze rozdělit na menší části (partitions), kterých může být až 256. Informace o těchto oblastech jsou dostupné přes MIC, čímž dochází k dalšímu zrychlení přístupu.

Není čeho se bát
Již svou velkou kapacitou a rychlostí přístupu je celá technologie AIT předurčena pro použití ve vícekapacitním prostředí s garantovanou vysokou spolehlivostí. Bližší srovnání vhodnosti použití AIT s dalšími technologiemi najdete v tabulce. V případě, že vás zajímá detailnější srovnání s jinými páskovými technologiemi, pak se podívejte na http://www.qualstar.com, kde najdete nezávislé posouzení jednotlivých zálohovacích technik.

Firma Sony nabízí ve své produktové řadě externí a interní mechaniky, včetně autoloaderu umožňujícího paralelní běh až 4 mechanik současně. Lze tak bezproblémově poskládat požadovanou zálohovací kapacitu. Pro většinu aplikací v naší republice však bude stačit jediná mechanika dle AIT-1 umožňující zazálohovat až 50 GB komprimovaných dat. Při hodnocení zálohovacích technologií je dobré dívat se za časový horizont alespoň 2 let. Tento pohled není u technologie AIT vůbec špatný a lze předpokládat, že v roce 2000 bude tato technologie již standardně ukládat na pásky 100 GB dat bez komprese podle standardu AIT-3. U AIT je technologický strop odhadován zhruba nad 200 GB, takže nemusíte mít strach, že by šlo o mrtvou cestu. Jde skutečně o technologickou špičku s velkou perspektivou.

SONY SDX-300C
Zapůjčeno od: Hewlett Packard
Výrobce: SONY
Cena: od 4 600 USD
Telefon: 02-61307241
E-mail: info_cz@hp.com
http://www.hp.cz
Zdroj: Connect!
Váš názor Další článek: Virus přímo v HTML? Ano, už i to je dnes možné

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Sony, Vnější obal, Dobrá záloha, Použitý ovladač, Metal, Horká novinka, Tape, Advance, Dostupný soubor, Záloha, Velká naděje, Vnější vrstva, Páska, Testované zařízení, Kobalt


Určitě si přečtěte

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14