GPS | Sony | Hodinky

Sony představilo velmi úsporné GPS přijímače (nejen) pro chytré hodinky

Sony představilo velmi úsporné GPS přijímače (nejen) pro chytré hodinky

Sony se na svém webu pochlubilo novým GPS čipem pro internet věcí a sportovní doplňky – typicky třeba chytré hodinky. Přijímače CXD5610GF a CXD5610GG budou k dispozici příští měsíc a výrobce tvrdí, že to jsou momentálně nejúspornější dual-bandové přijímače na trhu.

Podporují prakticky všechny satelitní systémy, tedy:

  • GPS (USA)
  • Galileo (EU)
  • GLONASS (Rusko)
  • BeiDou (Čína)
  • QZSS (Japonsko)
  • NaviC (Indie)
  • A korekční SBAS (především evropský EGNOS a americký WAAS), což jsou speciální družice, které opravují data z těchto lokalizačních systémů pomocí přesné zaměřené pozemské polohy.

Příjem dvou paralelních signálů

Jelikož jsou oba přijímače dual-bandové, vedle základních frekvencí L1 (1,5 GHz) umějí přijímat ještě signál L5 (1,2 GHz). Toto označení platí pro americký systém GPS, obdobné signály však má i Galileo (E1, E5a), BeiDou, nebo QZSS (japonský regionální systém v Evropě ale chytnete jen sporadicky – třeba v dopravním letadle ve vysoké výšce).

Klepněte pro větší obrázek
Starší přijímače získávají z družice signál jen na jedné frekvenci. Novější používají ještě jednu frekvenci, díky čemuž může být výpočet polohy rychlejší a hlavně přesnější.

L5/E5a používá jinou metodu, díky nižší frekvenci o to více projde překážkami, není tak náchylný k odrazům, a tak ve spojení s L1/E1 zajistí rychlejší, stabilnější a přesnější příjem zejména v zastavěné oblasti a ve složitém terénu.

Dual-bandové GNSS přijímače jsou z toho důvodu naprosto klíčové právě pro integraci v chytrých hodinkách, které by měly zaznamenat pohyb běžce, cyklisty nebo turisty o to stabilněji. Nejde přitom jen o absolutní přesnost, ale právě i o zmíněnou stabilitu – linearitu kontinuálního měření.

Klepněte pro větší obrázek
Podpora satelitních systémů a jejich vysílacích signálů

Miniaturní rozměry a spotřeba 9 mW

Aby se však GNSS přijímače vešly do malých hodinek, jejichž objem téměř dokonale vyplňuje lithiová baterie a pro samotný integrovaný obvod zbývá minimum místa, musí být i satelitní přijímač co nejmenší.

Sony na to myslelo, takže menší varianta CXD5610GF dosahuje rozměrů pouhých 3,2×3,7×0,5 milimetrů! Na drobném čipu je přitom naprosto vše včetně paměti pro přepisovatelný firmware.

Klepněte pro větší obrázek
Miniaturní 1,8V verze a o něco větší 3,3V alternativa vhodnější pro prototypování

Miniaturní rozměry nakonec doplňuje i miniaturní spotřeba. Při příjmu na obou frekvencích dosahuje pouhých 9 mW (při napětí 1,8 V). Pokud by však přijímač pracoval jen s frekvencí L1 nebo L5, spotřeba padne až na 6 mW.

Při dobrém příjmu a se staženými almanachy (horký start) získají čipy první fix za méně než jednu sekundu.

Diskuze (5) Další článek: Vědci z MIT: Na Venuši by mohl existovat život

Témata článku: Hardware, Internet, Japonsko, Evropa, Čipy, GPS, USA, Indie, Čína, Evropská unie, Nositelnosti, Galileo, Rusko, Družice, Sony, Navigace, Hodinky, LINEAR, Přijímač, Frekvence, GNSS, EGNOS, GNS, Signál, WAASTaková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály