Sony Hi-MD pod lupou: Minidisk přestává být jen na hudbu

Před týdnem na výstavě CES Sony představila svůj nový formát Minidisků pod označením Hi-MD. Na první pohled je to jen lepší Minidisk s větší kapacitou pro písničky. To nejdůležitější ale je, že konečně je Minidisk normální diskovou jednotkou pro počítač s kapacitou až 1 GB.

O Sony Hi-MD se již na různých místech psalo, ale nějak se zcela opomíjela ta nejdůležitější vlastnost. Sony totiž konečně po letech nářků implementovala i do kapesních přehrávačů podporu Storage Class, každý nový Minidisk tedy půjde připojit k počítači jako normální externí disk a budete jej moci zaplnit třeba filmem nebo instalací Windows.

Nový formát Hi-MD nicméně není jen o možnosti ukládání normálních dat na Minidisky. Jde také o zvýšení využitelné kapacity média. Normální Minidisk má kapacitu 177 MB, byť k této kapacitě dnes nemůžete přistupovat jinak, než jako k prostoru pro uložení zvukových záznamů. S využitím současného kódování LP4 můžete na takový Minidisk uložit až 5 hodin zvuku (v případě LP4 kvůli kvalitě spíše jen mluveného slova). Na nových přehrávačích s podporou Hi-MD ale budete moci i současná média s uvedenou kapacitou naformátovat na téměř dvojnásobnou kapacitu 305 MB. Zadarmo se tedy výrazně zvýší kapacita všech disků, které jste si již pořídili. Současně bude představeno nové médium Hi-MD, které ve standardních rozměrech Minidisku nabídne kapacitu plného 1 GB dat.

Klepněte pro větší obrázek

Rychlost média uvádí lineární rychlost, ta je různá na různých místech média, toto jsou maximální možné parametry například bez započtení režie USB rozhraní. Zdroj: popis Hi-MD

Zvýšení kapacity i na současných médiích je možné zejména díky jinému způsobu čtení dat, zatímco současný Minidisk čte z média bit po bitu, nově se používá metoda Partial Response Maximum Likehood, lidsky řečeno s hustším zápisem nejsou bity tak přesně ohraničené a tak se berou nejpravděpodobnější hodnoty. I na současném Minidisku je tak možné zkrátit délku bitu na stopě čímž se dosáhne vyšší hustoty záznamu a tak vyšší kapacity stejného média.

Gigabajtové médium se pak neliší nijak v rozměrech či použitém čtecím zařízení, pouze je velikost bitu ještě menší a současně jsou stopy na médiu hustěji zaznamenány. Výsledkem je kapacita 1 GB (tedy 1 000 000 000 bajtů). Použitý souborový systém je FAT. Jako datové disky půjdou využít i stávající média, zde tedy bude kapacita 305 MB.

Spolu se zvýšením kapacity datového média pak Hi-MD přináší navíc i inovovaný kodek zvuku s označením ATRAC3plus který opět vylepšuje kvalitu kódování hudby a tak je možné jít při zachování kvality zvuku níž s požadovaným datovým tokem. Kombinace gigabajtového média a nového formátu s 48 kb/s je možné dosáhnout na jediném médiu 45 hodin zvukového záznamu, pokud jsou dnešní média označována jako 80minutová, pak gigabajtové médium pojme takto 7 hodin 55 minut hudby v téměř CD kvalitě. Na současných médiích, kde bylo limitem 5 hodin se to zvedlo na 13,5 hodiny. Mimo mimořádné komprese je s Hi-MD konečně možný záznam hudby zcela bez komprese. Hi-MD podporuje nekomprimovaný PCM záznam zvuku, čímž získáte maximální kvalitu identickou s CD.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadá gigabajtové médium, zaváděcí cena bude 7 dolarů, kapacita stačí pro 7 hodin 55 minut kvalitní hudby.

Sony má již přes rok v nabídce NetMD - Minidisk připojovaný přes běžné USB rozhraní. NetMD ale nejde využít jako běžný disk, USB tam je jen pro rychlejší kopírování písniček do přehrávače. Hi-MD tento přístup ke kopírování písniček nijak nemění. Vzhledem k ochraně autorských práv a nutnému překódování do formátu ATRAC se písničky kopírují opět přes speciální aplikace, nikoli jako běžné MP3/WMA soubory. Oblast s písničkami je přitom na disku zakódována, aby nešly skladby vykopírovat z Minidisku ven. Výjimkou jsou přímo na Minidisku přes mikrofon pořízené nahrávky, které je možné přetáhnout do počítače. Mimo písniček máte ale konečně k dispozici prostor i na obyčejná souborová data.

Hi-MD přehrávače se nadále připojují přes normální USB, nejsou to tedy rychlá USB 2.0 zařízení. Nicméně maximální rychlost čtení z média není limitována USB rozhraním jako spíše možnostmi média, v případě 1GB média i v maximální úrovni nedosáhne na 10 Mbit/s. Zřejmě tedy právě rychlost čtení a zápisu bude jedinou skvrnkou na kráse. Jinak to vypadá zajímavě cenově, gigabajtové médium bude stát 7 dolarů, nejlevnější kapesní přehrávač od 200 dolarů. Ceny přitom pochopitelně půjdou časem dolů. S uvedením na trh se pak počítá v dubnu. V Čechách ale počítejme se zpožděním. 

Jaké budou modely?

Typ Cena Popis
MZ-NH600D 200 dolarů Klepněte pro větší obrázekZákladní model bez nahrávání analogového zvuku. Zaujme hlavně nízkou cenou. Využitelný jako přehrávač nebo externí pevný disk pro přenášení dat. Udávaná výdrž na jednu AA baterii je 30 hodin.
MZ-NHF800 250 dolarů Klepněte pro větší obrázekObsahuje nejen AM/FM tuner, ale i TV tuner pro nahrávání zvuků z televize, má již linkový a mikrofonový vstup. Lze jej tedy použít i jako diktafon. V případě TV tuneru nicméně není úplně jasné, jak si poradí s českým zvukem, každopádně je to zajímvý doplněk.  Je tam i přijímač zpravodajství o počasí na speciální frekvenci, ale to u nás jistě nebude. Udávaná výdrž na jednu AA baterii je rovněž 30 hodin.
MZ-NH900 300 dolarů Klepněte pro větší obrázekDálkové ovládání má navíc LCD displej a tuner, dodáváno včetně stojánku a dobíjecí baterie.
MZ-NH1 400 dolarů Klepněte pro větší obrázekExkluzivní kompaktní model s krytem z hořčíkové slitiny, třířádkovým podsvíceným displejem na dálkovém ovládání a stylovým stojánkem pro dobíjení vnitřní baterie a připojení k počítači.

Diskuze (41) Další článek: Pouliční lampy mají být základem největší bezdrátové sítě na světě

Témata článku: Sony, CES 2010, TV Tuner, Různá místa, Nejlevnější televize, Dobíjecí baterie, Kapacita, Kompaktní mód, Maximální rychlost, Speciální model, Hud, Externí pevné disky nejlevnější, Vnitřní prostor, Požadovaná rychlost, Písnička, Zvuková stopa, Běžné pořízení, Maximální cena, Analogové rozhraní, Diktafony, FM Tuner, Zvuková kvalita, Lupo, Tunery


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu