Sony Hi-MD pod lupou: Minidisk přestává být jen na hudbu

Před týdnem na výstavě CES Sony představila svůj nový formát Minidisků pod označením Hi-MD. Na první pohled je to jen lepší Minidisk s větší kapacitou pro písničky. To nejdůležitější ale je, že konečně je Minidisk normální diskovou jednotkou pro počítač s kapacitou až 1 GB.

O Sony Hi-MD se již na různých místech psalo, ale nějak se zcela opomíjela ta nejdůležitější vlastnost. Sony totiž konečně po letech nářků implementovala i do kapesních přehrávačů podporu Storage Class, každý nový Minidisk tedy půjde připojit k počítači jako normální externí disk a budete jej moci zaplnit třeba filmem nebo instalací Windows.

Nový formát Hi-MD nicméně není jen o možnosti ukládání normálních dat na Minidisky. Jde také o zvýšení využitelné kapacity média. Normální Minidisk má kapacitu 177 MB, byť k této kapacitě dnes nemůžete přistupovat jinak, než jako k prostoru pro uložení zvukových záznamů. S využitím současného kódování LP4 můžete na takový Minidisk uložit až 5 hodin zvuku (v případě LP4 kvůli kvalitě spíše jen mluveného slova). Na nových přehrávačích s podporou Hi-MD ale budete moci i současná média s uvedenou kapacitou naformátovat na téměř dvojnásobnou kapacitu 305 MB. Zadarmo se tedy výrazně zvýší kapacita všech disků, které jste si již pořídili. Současně bude představeno nové médium Hi-MD, které ve standardních rozměrech Minidisku nabídne kapacitu plného 1 GB dat.

Klepněte pro větší obrázek

Rychlost média uvádí lineární rychlost, ta je různá na různých místech média, toto jsou maximální možné parametry například bez započtení režie USB rozhraní. Zdroj: popis Hi-MD

Zvýšení kapacity i na současných médiích je možné zejména díky jinému způsobu čtení dat, zatímco současný Minidisk čte z média bit po bitu, nově se používá metoda Partial Response Maximum Likehood, lidsky řečeno s hustším zápisem nejsou bity tak přesně ohraničené a tak se berou nejpravděpodobnější hodnoty. I na současném Minidisku je tak možné zkrátit délku bitu na stopě čímž se dosáhne vyšší hustoty záznamu a tak vyšší kapacity stejného média.

Gigabajtové médium se pak neliší nijak v rozměrech či použitém čtecím zařízení, pouze je velikost bitu ještě menší a současně jsou stopy na médiu hustěji zaznamenány. Výsledkem je kapacita 1 GB (tedy 1 000 000 000 bajtů). Použitý souborový systém je FAT. Jako datové disky půjdou využít i stávající média, zde tedy bude kapacita 305 MB.

Spolu se zvýšením kapacity datového média pak Hi-MD přináší navíc i inovovaný kodek zvuku s označením ATRAC3plus který opět vylepšuje kvalitu kódování hudby a tak je možné jít při zachování kvality zvuku níž s požadovaným datovým tokem. Kombinace gigabajtového média a nového formátu s 48 kb/s je možné dosáhnout na jediném médiu 45 hodin zvukového záznamu, pokud jsou dnešní média označována jako 80minutová, pak gigabajtové médium pojme takto 7 hodin 55 minut hudby v téměř CD kvalitě. Na současných médiích, kde bylo limitem 5 hodin se to zvedlo na 13,5 hodiny. Mimo mimořádné komprese je s Hi-MD konečně možný záznam hudby zcela bez komprese. Hi-MD podporuje nekomprimovaný PCM záznam zvuku, čímž získáte maximální kvalitu identickou s CD.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadá gigabajtové médium, zaváděcí cena bude 7 dolarů, kapacita stačí pro 7 hodin 55 minut kvalitní hudby.

Sony má již přes rok v nabídce NetMD - Minidisk připojovaný přes běžné USB rozhraní. NetMD ale nejde využít jako běžný disk, USB tam je jen pro rychlejší kopírování písniček do přehrávače. Hi-MD tento přístup ke kopírování písniček nijak nemění. Vzhledem k ochraně autorských práv a nutnému překódování do formátu ATRAC se písničky kopírují opět přes speciální aplikace, nikoli jako běžné MP3/WMA soubory. Oblast s písničkami je přitom na disku zakódována, aby nešly skladby vykopírovat z Minidisku ven. Výjimkou jsou přímo na Minidisku přes mikrofon pořízené nahrávky, které je možné přetáhnout do počítače. Mimo písniček máte ale konečně k dispozici prostor i na obyčejná souborová data.

Hi-MD přehrávače se nadále připojují přes normální USB, nejsou to tedy rychlá USB 2.0 zařízení. Nicméně maximální rychlost čtení z média není limitována USB rozhraním jako spíše možnostmi média, v případě 1GB média i v maximální úrovni nedosáhne na 10 Mbit/s. Zřejmě tedy právě rychlost čtení a zápisu bude jedinou skvrnkou na kráse. Jinak to vypadá zajímavě cenově, gigabajtové médium bude stát 7 dolarů, nejlevnější kapesní přehrávač od 200 dolarů. Ceny přitom pochopitelně půjdou časem dolů. S uvedením na trh se pak počítá v dubnu. V Čechách ale počítejme se zpožděním. 

Jaké budou modely?

Typ Cena Popis
MZ-NH600D 200 dolarů Klepněte pro větší obrázekZákladní model bez nahrávání analogového zvuku. Zaujme hlavně nízkou cenou. Využitelný jako přehrávač nebo externí pevný disk pro přenášení dat. Udávaná výdrž na jednu AA baterii je 30 hodin.
MZ-NHF800 250 dolarů Klepněte pro větší obrázekObsahuje nejen AM/FM tuner, ale i TV tuner pro nahrávání zvuků z televize, má již linkový a mikrofonový vstup. Lze jej tedy použít i jako diktafon. V případě TV tuneru nicméně není úplně jasné, jak si poradí s českým zvukem, každopádně je to zajímvý doplněk.  Je tam i přijímač zpravodajství o počasí na speciální frekvenci, ale to u nás jistě nebude. Udávaná výdrž na jednu AA baterii je rovněž 30 hodin.
MZ-NH900 300 dolarů Klepněte pro větší obrázekDálkové ovládání má navíc LCD displej a tuner, dodáváno včetně stojánku a dobíjecí baterie.
MZ-NH1 400 dolarů Klepněte pro větší obrázekExkluzivní kompaktní model s krytem z hořčíkové slitiny, třířádkovým podsvíceným displejem na dálkovém ovládání a stylovým stojánkem pro dobíjení vnitřní baterie a připojení k počítači.

Diskuze (41) Další článek: Pouliční lampy mají být základem největší bezdrátové sítě na světě

Témata článku: Sony, HUD, CES 2010, Zvuková stopa, Písnička, Zvuková kvalita, Maximální cena, Analogové rozhraní, Vnitřní prostor, Externí pevné disky nejlevnější, Kompaktní mód, Nejlevnější televize, Různá místa, FM Tuner, Tunery, Diktafony, TV Tuner, Speciální model, Lupo, Maximální rychlost, Kapacita, MDN, Požadovaná rychlost, MINI +, Běžné pořízeníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Designéři zkombinovali iPhone s populární herní konzolí. Takový telefon by se líbil každému hráči

Designéři zkombinovali iPhone s populární herní konzolí. Takový telefon by se líbil každému hráči

** Takto by vypadal iPhone 14 zkřížený s herní konzolí ** Má tři displeje, joysticky i herní tlačítka ** Nechyběla by špičková výbava i chlazení.

Martin Miksa
CaviarHerní mobilyiPhone
Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Jak jinak nalákat pozornost než tím, že slíbíte, že toho bude hodně a vydrží to dlouho? Problém je, že to nemusí být vždy bonus. Opravdu si přejeme, aby hry trvaly stovky hodin?

Vojtěch Matušinský
Téma
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování