Sony DSC-S70 – Jiný kraj, jiný mrav

Ukázat prstem na skutečný top-model digitálního fotoaparátu zn. Sony je při její široké nabídce poněkud obtížné. Typ DSC-S70, který představujeme v podrobné recenzi je ale zajisté žhavým kandidátem na toto označení.

Sony skutečně nabízí slušnou škálu digitálních foťáků. Dělí se na dvě řady: populární Mavicy, používající jako paměťové médium klasické 3,5 palcové diskety nebo v případě modelu MVC-CD1000 8mi centimetrové CD-ROM. Druhá řada s názvem Cyber Shot ukládá fotografie na firemní médium Memory Stick. A právě k této skupině náleží i model Sony DSC-S70, který představujeme v následující recenzi.

Klepněte pro větší obrázek

Je to věru krasavec, a to jak vzhledem, tak výkonem. Čistokrevný “třímegáč“ bude ještě nějaký ten čas z hlediska rozlišení ve své třídě vrcholným modelem. Moderní stříbřitý design dává foťáku punc elegance a jisté známky kvality. O designu a dílenském zpracování to pak platí doslova. Je to zkrátka „zmáknutý“ výrobek. Než se ale zmíním o samotné obrazové kvalitě, zůstaňme ještě chvíli u konstrukčního provedení a technických parametrů.
S70 tvoří spolu s miniaturním modelem DSC-P1 vyjímku v soňácké nabídce, a to přítomností optického hledáčku. Toho si u Sony važme, protože všechny ostatní modely se musí spokojit buď pouze „velkým“ LCD displejem nebo mikroLCD zobrazovačem v hledáčku. Nevím jestli to byl tlak trhu, který způsobil po dlouhé době implementaci průhledového hledáčku do foťáků zmíněné značky, každopádně tuto skutečnost hodnotím jen a jen kladně. Vím sice, že většina uživatelů digiťáků stejně nakonec používá v 80-90ti procentech případů jako hledáček LCD displej, ale i tak se najdou situace, kdy je optický, byť jen průhledový hledáček k nezaplacení.
Druhou specialitou S70 je objektiv. Mít na obrubě zoomu natištěné slovní spojení Carl Zeiss je jasnou známkou členství ve víceméně luxusním klubu. I já se těšil na řezavou ostrost snímků, optimální podání v problematických světelných podmínkách a jiné lahůdky, na něj zve značková optika jaksi logicky. Bohužel jsem se dočkal zklamání. Zklamání v tom smyslu, že nedokážu posoudit vliv optiky, když nejslabším článkem obrazové kvality je kompresní algoritmus. Co je platný značkový objektiv, když informace jím zachycené částečně „zmrší“ JPEGéčko. Ovšem pozor! Toto je také jediné zakolísání co se obrazové kvality týče. Jinak lze S70 hodnotit více méně v superlativech. Ostrost velmi slušná, expoziční automatika pracuje perfektně, vyvážení bílé jakbysmet, prostě radost pohledět. Ale co budu povídat, podrobné informace spolu s demosnímky naleznete v části Obrazová kvalita, referenční snímky.

Vybavení funkcemi je v rámci své třídy plně v mezích standardu, tedy jak expoziční režimy počínaje automatikou, přes clonovou prioritu, nebo motivové programy typu Soumrak, Krajina apod.
Ovládání je silně „menuidní“ - bez LCD displeje se prostě neobejdete. Samotný systém ovládání zrovna nepatří k běžnému standardu digitálních fotoaparátů. Je to zkrátka něco jiného, i když funkčnosti lze vytknout jen málo. Vážné zájemce opět odkazuji na podrobný popis v části Konstrukce a ovládání. Jediné co zde musím konstatovat je fakt, že způsob ovládání je na hony vzdálený běžným fotografickým (a to i “digitálněfotografickým“) zvyklostem. Uživateli, který doposud držel v ruce jen klasický kompaktní foťák, možná tento způsob ovládání divný nepřijde a bude si myslet, že to tak má být. Fotograf však nadšením nevýskne, ba naopak.

Pohybujeme-li se v říši Sony, pak není ničím překvapivým, že k napájení životodárnou energií používá S70 firemní akumulátor Stamina typu Info Lithium. První pojem říká, že by nám to mohlo dlouho vydržet a druhý pak něco o informovanosti o kapacitě. Obojí sedí, a dlužno dodat, že práce s tímto foťákem je z hlediska spotřeby energie procházkou růžovým sadem. Spotřeba výrazně podprůměrná (nebo akumulátor extrémně kapacitní) a Info Lithium na LCD displeji opravdu přesně informuje o zbývajícím čase životnosti akumulátoru.
Stejná chvála se bohužel nedá vyslovit ke kapacitě standardně dodávané paměťové karty. Memory Stick 8 MB na třímegáč? Není to trochu málo? Aspoň že se jedná o rychlou paměť. Srovnání s „disketovými“ foťáky Sony je nebetyčné, samozřejmě a logicky ve prospěch Memory Sticku. Fotoaparát jako celek patří z hlediska rychlosti k běžnému průměru, což znamená, že například autofocus stále nestačí na ryze akční focení, což se ostatně nedílně týká i vyrovnávací paměti. Koneckonců sériové snímání jako takové S70 nenabízí vůbec.

Osobně se ale domnívám, že si Sony S70 na podobné použití ani nehraje. Naopak se očividně tváří jako dobře navržený digiťák pro běžného uživatele, který požaduje kvalitu a občas nějaké ty možnosti manuálních zásahů. Chceš fotit a nedělat si starosti s nastavením aparátu? Proč ne, zapni si automatiku nebo motivové programy a přístroj udělá pěkný kus práce za tebe - ve velmi slušné až výborné kvalitě. Máš vyšší nároky? Pak sáhni do menu a když nic jiného, tak můžeš přinejmenším začít experimentovat. Vždyť digitální fotka ve své primární datové podobě skoro nic nestojí.

Sony DSC-S70 má jako asi každé technické zařízení část nedostatků. Jak celek se ale jedná o kvalitní přístroj, který plně odpovídá nasazení popsanému v předchozím odstavci. V následujících částech této recenze si můžete přečíst podrobné hodnocení. Ano, byl jsem v některých ohledech přísný, ale byly to záležitosti zásadního rázu, které by si ani tak renomovaná firma, kterou Sony bezesporu je neměla dovolit. I tak ale náleží celkové hodnocení k vyšší hladině mezi srovnatelnými fotoaparáty.


 Fotoměrka Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Sony DSC-S70
 Celkové hodnocení: 73 bodů (max. 100)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkové hodnocení představuje součet bodů, získaných při dílčích hodnoceních v následujících odkazech (kromě technických parametrů).

Podrobné hodnocení, komentáře a informace o fotoaparátu

Konstrukce a ovládání
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Obrazová kvalita, referenční snímky
Cena
Technické parametry

Zdroj: SONY Czech spol. s r.o.

Diskuze (2) Další článek: Corel do budoucna – zpátky ke kořenům

Témata článku: Sony, Technické zařízení, DSC, Renomovaná firma, Mrav, Palcový displej, Klasický design, Referenční design, Kompaktní digitální fotoaparáty recenze, Technická kapacita, Memory Stick, Celková kapacita, Zeiss, Technický parametr, Digitální fotoaparáty recenze, Jasný bod, Jediný způsob, Lithium, Elegance, Stamina, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Podobné použití, Carl Zeiss, Kra


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 57

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky