Sony DSC-S70 - Funkce a vlastnosti

Expoziční...

Expoziční režimy

Zatímco převážná většina digitálních (ale i klasických) fotoaparátů odděluje obvyklé expoziční režimy, tedy automatiku, časovou a clonovou prioritu nebo manuální nastavení od tzv. motivových programů, Sony má vše hezky pohromadě pod jedním tlačítkem. Z běžných expozičních režimů je k mání automatika, samozřejmě s možností posunu ±2 EV, clonová a časová priorita s indikací nastavených hodnot na LCD displeji. K úplnosti tedy chybí jen manuál. Motivové programy jsou poznamenané dědictvím videokamer téže značky, tudíž zde najdeme dva režimy s názvem Soumrak, neboli snímání za ztížených světelných podmínek. Následuje režim Krajina, kdy je autofocus zaostřený na nekonečno. Význam dalšího programu s názvem Panfocus jsem nepochopil. V návodu je prezentovaný jako rychlé přeostření z blízkého na vzdálený předmět, a v praxi se prostě zoom nastaví na nejširší ohnisko, přičemž s ním nejde „pohnout“.
Ovšem poslední motivový program - Bodové měření expozice zcela jistě nedělal nikdo, kdo měl někdy co dočinění s fotografováním. Považte: aktivací Bodového měření sice foťák bude měřit expozici na velmi malé ploše záběru a uprostřed LCD displeje se objeví křížek pro zaměření místa, kde chceme expozici měřit. Až potud je vše v naprostém pořádku, ale jen do doby, kdy bychom chtěli např. uživatelsky ovlivnit clonu. Zapomeňte na to, protože priorita clony je jiným, samostatným expozičním programem! Takže buď budete měřit bodově a ostatní parametry expozice budiž ponechány na vůli foťáku, nebo máte možnost clonu nebo čas ovlivnit ručně, ale v tom případě už nebudete bodově měřit! Nechť laskavý čtenář promine, ale tohle není normální.

Formáty ukládání snímků

Jestliže jsme se prokousali expozičními režimy, které jak již bylo řečeno ovládá tlačítko, pak vniknutím do menu fotoaparátu můžeme začít nastavovat formáty pro zápis snímků na paměťovou kartu. To je totiž do jisté míry také specialita Sony. Formát Normal, představující zápis v JPEG nemá smysl komentovat, snad jen v tom smyslu, že stupeň komprese je daný a nelze jej uživatelsky měnit. Nepochopitelný je pro mě formát TIF, který spolu s nekomprimovaně uloženou fotografií na kartu zapíše i její kopii v JPEG. Není to tak trochu plýtvání místem?
Nu a pak tu máme další formáty. „E-mail“ opět udělá dvojici snímků, v tomto případě fotku o nastaveném rozlišení plus strašlivě degradovaný snímek o rozlišení 320 x 240 pixel. Posuďte sami na následujících demosnímcích.

První snímek pochází z „interpolační dílny“ Sony S70. Je sice datově malinkatý - cca 6 kB, ale zároveň je kvalitativně mizerný. Druhá ukázka byla vyrobená zmenšením z maximálního rozlišení v Adobe Photoshopu. Rozdíl je zřejmý na první pohled.

Zvukové poznámky ke snímku lze zaznamenat pouze v režimu Voice. Dodatečné pořízení k již nahrané fotografii není možné. A jako poslední formát ukládání snímků je k mání Text. Fotografie v pérovkovém provedení, tedy v režimu Indexové barvy, obsahující pouze černou a bílou, jsou na paměťové kartě uložené ve formátu GIF a jejich generování trvá fotoaparátu až neúnosně dlouho.

Ať byly předchozí odstavce jakkoliv rozporuplné, uživatele potěší pečlivost S70 při ukládání souborů. Po připojení k počítači se nám foťák přihlásí jako další fyzický disk, což je z mého pohledu mnohem lepší než sebepropracovanější Twain. Upozorňuji, že při tomto způsobu komunikace s počítačem by fotoaparát měl podporovat průběžné pojmenovávání snímků, což S70 umí. Ani zdaleka Sony neukládá všechny podporované formáty „na jednu hromadu“, tedy přímo do kořene karty. Je zde vytvořená adresářová struktura, která je velmi pečlivě popsaná v manuálu, a podle níž uživatel ihned ví, ve které složce ten který formát snímku (nebo videosekvence) najde. Chválím, tak to má být!
Velmi uspokojivý je také počet alternativních rozlišení, které foťák podporuje. Kromě maximálního fyzického rozlišení CCD čipu lze nastavit i praktické rozlišení v poměru stran 3:2, tedy 2048 x 1360 pixelů, ale také 3 další menší velikosti snímku. Bližší podrobnosti viz. Technické parametry.

Vyvážení bílé

Co je k mání? Samozřejmě automatika, dále přednastavené režimy Indoor, Outdoor a Hold. Tedy žádné zářivkové, žárovkové a jiné světlo. Lze říci, že umělému světlu vyhovuje lépe nastavení Indoor, Outdoor se hodí při fotografování zastíněných scén venku, případně když je zataženo, ale není to zdaleka pravidlo. Položku Hold jsem asi nepochopil. Manuál říká: „Fotografování jednobarevných předmětů nebo pozadí“. Jak s to vysvětlit, to nikdo neví. V každém případě si ale vyvážení bílé Sony S70 vede vcelku dobře. Více informací i s demosnímky v části Obrazová kvalita.

Zaostřování

Klobouk dolů pánové! Tak spolehlivý autofocus se každý den nevidí. Netvrdím, že rychlost zaostřování vybočuje z běžného průměru, ale už jste někdy viděli, aby AF systém zaostřil na světelný zdroj? Ukázka následuje.

Druhý snímek ukazuje zaostřování v téměř naprosté tmě, kdy na LCD displeji nevidět nic a optický hledáček je v té chvíli patřičně ceněný. I zde je třeba vystřihnout hlubokou poklonu, protože AF není vybavený přisvětlováním. Jak to jen ti soňáci dělají? Jednu výtku ale přesto mám. Kontrolka v očnici hledáčku má občas tendenci svítit OK, i když je snímek beznadějně rozostřený. Bohužel se tento jev začíná u digiťáků obecně tak trochu stávat běžným. Mám ten pocit, že kontrolky signalizují spíše stav, kdy AF systém dokončil svou práci, ale neříkají, jestli úspěšně nebo ne.
Manuální ostření funguje na principu přednastavených vzdáleností. Sedm hodnot, které jsou k mání, by většinu uživatelů mělo uspokojit.

Blesk

Vestavěný blesk patří z hlediska výkonu k běžnému standardu. Potěšitelná je možnost korekce výkonu, byť jen v hodnotách High, Normal a Low, i když její funkčnost je trochu sporná - viz. Obrazová kvalita. Barevné podání snímků nasvícených jen bleskem nebo přisvětlováním na denním světle je zcela korektní a nevykazuje žádný posun.
K fotoaparátu lze připojit také externí blesk. Jak už bývá „marketingově-strategickým“ zvykem, je k tomu potřeba originální kabel a patrně také soňácký blesk. Tuto variantu jsem neměl možnost vyzkoušet, i když věřím, že šikovné české ručičky k foťáku připojí lecjaký jiný blesk.

Makro

Makro je nadprůměrné. Zhruba 3,5 cm velký objekt, jako nejmenší zaostřitelný předmět je velmi solidní údaj. Zde je důkaz.

Video

Stejně tak je nadprůměrný i záznam videosekvencí. U Sony je vidět, že tvůrci kladou stejně vysoko obrazovou kvalitu statických fotografií i „moving pictures“. Obrazová složka je čistá, korektnost barevného podání odpovídá nastavenému vyvážení bílé a dokonce autofocus docela dobře stíhá zaostřovat. Jedinou skvrnou je zvuková složka videozáznamu. Mikrofon totiž spolehlivě zachycuje i ty zvuky, které nejsou žádoucí - jakési cvrlikání autofocusu během jakéhokoliv pohybu přístrojem není nic, čím by se foťák mohl chlubit.

Preview funkce

Mimo obvyklé funkce nabízí S70 i něco navíc. Ještě ale k těm standardním: výborná je lupa. Pětinásobné zvětšení, kterého lze při prohlížení snímků na displeji dosáhnout se jinak hodnotit nedá. A co že neobvyklého nám Sony S70 v režimu Play nabízí? Jednak je tu možnost kopírování fotografií. Tato funkce je běžná u přístrojů se dvěma paměťovými sloty, ale u foťáku s jedním? Proč ne, funguje to. Praktické použití sice asi nebude každodenní, ale co my víme?
Pak tu máme Resize, neboli změnu velikosti. To už není tak neznámá funkce, i když Sony ji umí oběma směry - zmenšení i zvětšení. Skvělé je, že nepřepíše původní soubor, ale vytvoří nový. Originál tedy vniveč nepřijde.
Trošku sporná je funkce pro ořez nasnímaných fotografií. V rámci možností sice funguje dobře, avšak nepříjemné je, že nový snímek (opět ponechá originál) je vždy ve velikosti 640 x 480 pixelů. K uvedeným funkcím mám asi takovýto vztah: jsou zadarmo, neškodí, ale užitnou hodnotu nijak výrazně nezvyšují. Je jen na fotografovi, jestli je využije nebo ne.
Co však své opodstatnění má, to je funkce Quick preview. Věc se má tak: jestliže se hlavním voličem přepneme se snímacího režimu do režimu Play, „zajede“ objektiv, čímž jsme přišli o nastavený výřez. To jaksi není ideální, chceme-li posléze pokračovat ve focení. Ale máme zde naštěstí zmíněné Quick preview. Nesahat na hlavní volič, nýbrž zmáčknout joystickové tlačítko do prava. Naskočí nám náhled a objektiv zůstává stále v původní poloze. Jednu chybu ale Quick preview má - nefunguje ona skvělá lupa. Proč?!

Rychlost fotoaparátu

Krátce a stručně - běžný standard. Nic extrémně rychlého, spíš obvyklá „pomalost“ současných digiťáků střední třídy.

Energetická náročnost

Zato tady Sony hraje prim. Technologie Stamina a Info Lithium asi není třeba představovat, tudíž pojďme rovnou k hodnocení. Je to více než dobré! Dokonce bych řekl, že výborné. Na foťák, u nějž je téměř permanentně zapnutý LCD displej - viz. Konstrukce a ovládání, je spotřeba energie takřka mizivá. Navíc je spolehnutí na indikaci zbývajícího času/kapacity akumulátoru, takže i při hrozícím konci výdrže nikdo nemůže říci, že nebyl varován. Jo kdyby takhle fungovaly všechny digiťáky!

Komunikační rozhraní

Opět samá chvála. Jak jsem již uvedl: ani firemní SW, ani Twain, nýbrž to nejjednodušší a nejrychlejší řešení - další fyzický disk v počítači. Jsme v říši USB, tudíž kdykoliv připojíme foťák ke kompjůtru, spustíme svůj oblíbený správce souborů a fotky prostě zkopírujeme kam je libo. Nikdo nám nenutí žádný poloamatérský bitmapový editor nebo polovičatý Twain, a my si budeme dělat v tom, v čem jsme zvyklí.

Funkce a vlastnosti - hodnocení

Přestože z textu vyplynuly některé problematické vlastnosti, dobré a výborné u Sony S70 přece jenom převažují. Tedy až na to bodové měření, to ti chlape neodpustím!


 FotoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Sony DSC-S70
 Funkce a vlastnosti: 17 bodů (max. 20)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Konstrukce a ovládání
Standardní vybavení
Obrazová kvalita, referenční snímky
Cena
Technické parametry

Diskuze (1) Další článek: V hodině e-angličtiny

Témata článku: Sony, Nepříjemná vlastnost, Blízký parametr, Quick, Indoor, Režim, Dodatečné vybavení, Fun, Bílé místo, Hold, Rozporuplná vlastnost, DSC, Obvyklá funkce, Obrazová vlastnost, Velký objekt, Vlastnost, Stamina, Blesky, Nový snímek, Oblíbený správce, Snímek, Nahrané měření, Nastavené rozlišení, Funkce, Běžná hodnota


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky