Sony DSC-F707: Nosánek nahoru

Pokud jste byli až doposud zvyklí, že fotoaparát má tělo, které je potřeba co nejpevněji uchopit, a objektiv, který pak stačí druhou rukou už jen podpírat, Sony DSC-F707 vás přesvědčí o opaku.

Tento článek najdete v časopisu Computer 13/14, který vyšel 4. července 2002

Daniel Mikšík: Hlavní úchopovou částí je tady totiž mohutný objektiv se skly značky Carl Zeiss, ke kterému je jakoby mimochodem pomocí vertikálně otočného kloubu připojen „ten zbytek“. Ruce si musí chvíli zvykat, ale jsou za to vrchovatě odměněny pořízenými fotografiemi.

Vybavení

Další důležitou charakteristikou použitého objektivu je vysoká světelnost, nemluvě o příjemném odhlučnění zoomovacích motorků – posun skel je prakticky neslyšitelný. Kolébkový ovladač zoomu je umístěn na objektivu a je dvourychlostní: Při lehkém stisku probíhá posun pomalu, silnější stisk naopak zavelí k mimořádně rychlému přesunu optických částí.

Celé tělo fotoaparátu je vyrobeno z kovové slitiny, úchopová část a zadní strana jsou potaženy černým plastem. Aparát dobře padne do rukou (opravdu je lepší používat levou ruku držící objektiv coby základnu a pravou ruku coby přídavný stabilizační prvek), ovládací prvky jsou rozmístěny na objektivu, na horní a zadní straně přístroje, všechny jsou dobře dostupné a jednoduše a rychle ovladatelné.

Klepněte pro větší obrázek

LCD monitor je dostatečně detailní a jasný, díky antireflexním vrstvám navíc dobře použitelný i při fotografování v terénu; potěšitelné je také rozlišení displeje použitého v elektronickém hledáčku (doplněném ještě o dioptrickou korekci), který lze prohlásit za jeden z nejlepších EVF (Electronic ViewFinder) používaných v současné době.

Kromě standardních funkcí odpovídajících zařazení tohoto přístroje do vyšší třídy neprofesionálních fotoaparátů nabízí F707 dvě méně obvyklé funkce. V režimu „nightshot“ lze pořídit infračervené snímky i v naprosté tmě (černobílé, střed snímku je zpravidla světlejší než jeho okraje), režim „nightframing“ můžete použít při nedostatku světla k bezpečné kompozici snímku (opět s využitím infračervené části spektra), výsledná expozice je poté provedena v normálním, non-infra módu. Pro nastavení expozičních hodnot a zaostření používá fotoaparát v tomto případě svazek laserových paprsků, jimiž ostatně od jisté nízké úrovně vnějšího světla automaticky nasvěcuje snímanou scénu (lze vypnout v nastaveních).

Při práci

Dobrou zprávou pro všechny, kdo se rádi celý den toulají s fotoaparátem po krajině, stále ještě standardně nevybavené elektrickými zásuvkami, je výdrž dodávaného lithium-iontového akumulátoru – při úplném nabití hlásí 280 použitelných minut. Subjektivní dojem tuto hodnotu nemůže potvrdit, ale lze pouze konstatovat, že fotograf-tulák má k dispozici hodně času.

Velmi dobrých časů fotoaparát dále dosahuje při ukládání snímků (excelentních 1,5 s při maximálním rozlišení a minimální kompresi, JPEG kolem 1,6–2 MB) a při jejich přenosu do počítače (subjektivní dojem); je také rychle připraven k práci (2,5 s po zapnutí), první snímek pořídí za 4,06 s. Ostatní časy patří do slušného průměru: zpoždění za spouští bez namáčknutí 1 s při širokém objektivu a 1,72 s při teleobjektivu, s namáčknutím pak spíš horších 0,28 s. Naopak výrazně dlouhý čas je potřeba pro vykreslení snímků v režimu prohlížení.

Fotoaparát produkuje velmi ostré snímky, s vynikající kresbou a živými barvami (světle zelená, červená a žlutá jsou však v některých záběrech zdůrazněny až příliš). Velmi dobrá je také barevná vyváženost, takže dvě chybějící položky v přednastavených vyváženích bílé („zataženo“ a „zářivka“) uživatel nijak výrazně nepostrádá. Hladina šumu je také nízká, a to i při vyšší nastavené citlivosti.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Kolem a kolem

Pokud hledáte digitální fotoaparát s vysokým rozlišením, bezproblémovým provozem a výbornými obrazovými výsledky, rozhodně při svém výběru neopomeňte Sony DSC-F707. Významně tak zvýšíte pravděpodobnost svého osudového digitálního setkání.

+ obrazový výkon
+ kvalitní elektronický hledáček
+ výdrž baterie
soudkovité zkreslení (široký objektiv, makro)
nejkratší čas automatické expozice 1/30 s
pomalé vykreslování při prohlížení

snímací prvek CCD, 5,24/4,92 Mpx (celkem/efektivně)
objektiv* 38–190 mm (5×); F:2,0-2,4;
dig. Zoom až 2×
citlivost snímače (ekv. ISO) 100/200/400
časy závěrky 8 s až 1/1000 s; trvalé otevření závěrky (30 s)
manuální nastavení priorita clony, času, manuální režim; vyvážení bílé; citlivost snímače; korekce expozice ad.
max. výst. rozlišení a formát 2 560 × 1 920 bodů, JPEG, TIFF
paměťové médium Memory Stick (16MB karta v dodávce)
komunikační rozhraní USB
LCD úhlopříčka 46 mm, 123 200 px
napájení firemní Li-lon akumulátor, síťový napáječ
rozměry (š × v × h) 119 × 69 × 151 mm
hmotnost 710 g (včetně akumulátorů)
* odpovídající kinofilmu

takzvaná digitální zrcadlovka
Sony DSC-F707
Zdroj: ElviaPro, Brno
Telefon: (05) 42 22 13 80
Cena: 49 999 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

Diskuze (21) Další článek: Obrázky Windows Media Playeru 9

Témata článku: Sony, Kinofilmy, Snímací prvek, Lithium, Optické spektrum, Kolébkový ovladač, Nízké rozlišení, DSC, Objektivy, Úplné nabití, Neprofesionální využití, Vnější vrstva, Zadní sklo, Tula, Zeiss, Levá ruka, Část spektra, Sklo, Kovové tělo, Úplná tma, Příjemný stisk, Dlouhá záruka, Dobrý dojem, Nos, Elektronický hledáček


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu