Sony DSC-F707: Nosánek nahoru

Pokud jste byli až doposud zvyklí, že fotoaparát má tělo, které je potřeba co nejpevněji uchopit, a objektiv, který pak stačí druhou rukou už jen podpírat, Sony DSC-F707 vás přesvědčí o opaku.

Tento článek najdete v časopisu Computer 13/14, který vyšel 4. července 2002

Daniel Mikšík: Hlavní úchopovou částí je tady totiž mohutný objektiv se skly značky Carl Zeiss, ke kterému je jakoby mimochodem pomocí vertikálně otočného kloubu připojen „ten zbytek“. Ruce si musí chvíli zvykat, ale jsou za to vrchovatě odměněny pořízenými fotografiemi.

Vybavení

Další důležitou charakteristikou použitého objektivu je vysoká světelnost, nemluvě o příjemném odhlučnění zoomovacích motorků – posun skel je prakticky neslyšitelný. Kolébkový ovladač zoomu je umístěn na objektivu a je dvourychlostní: Při lehkém stisku probíhá posun pomalu, silnější stisk naopak zavelí k mimořádně rychlému přesunu optických částí.

Celé tělo fotoaparátu je vyrobeno z kovové slitiny, úchopová část a zadní strana jsou potaženy černým plastem. Aparát dobře padne do rukou (opravdu je lepší používat levou ruku držící objektiv coby základnu a pravou ruku coby přídavný stabilizační prvek), ovládací prvky jsou rozmístěny na objektivu, na horní a zadní straně přístroje, všechny jsou dobře dostupné a jednoduše a rychle ovladatelné.

Klepněte pro větší obrázek

LCD monitor je dostatečně detailní a jasný, díky antireflexním vrstvám navíc dobře použitelný i při fotografování v terénu; potěšitelné je také rozlišení displeje použitého v elektronickém hledáčku (doplněném ještě o dioptrickou korekci), který lze prohlásit za jeden z nejlepších EVF (Electronic ViewFinder) používaných v současné době.

Kromě standardních funkcí odpovídajících zařazení tohoto přístroje do vyšší třídy neprofesionálních fotoaparátů nabízí F707 dvě méně obvyklé funkce. V režimu „nightshot“ lze pořídit infračervené snímky i v naprosté tmě (černobílé, střed snímku je zpravidla světlejší než jeho okraje), režim „nightframing“ můžete použít při nedostatku světla k bezpečné kompozici snímku (opět s využitím infračervené části spektra), výsledná expozice je poté provedena v normálním, non-infra módu. Pro nastavení expozičních hodnot a zaostření používá fotoaparát v tomto případě svazek laserových paprsků, jimiž ostatně od jisté nízké úrovně vnějšího světla automaticky nasvěcuje snímanou scénu (lze vypnout v nastaveních).

Při práci

Dobrou zprávou pro všechny, kdo se rádi celý den toulají s fotoaparátem po krajině, stále ještě standardně nevybavené elektrickými zásuvkami, je výdrž dodávaného lithium-iontového akumulátoru – při úplném nabití hlásí 280 použitelných minut. Subjektivní dojem tuto hodnotu nemůže potvrdit, ale lze pouze konstatovat, že fotograf-tulák má k dispozici hodně času.

Velmi dobrých časů fotoaparát dále dosahuje při ukládání snímků (excelentních 1,5 s při maximálním rozlišení a minimální kompresi, JPEG kolem 1,6–2 MB) a při jejich přenosu do počítače (subjektivní dojem); je také rychle připraven k práci (2,5 s po zapnutí), první snímek pořídí za 4,06 s. Ostatní časy patří do slušného průměru: zpoždění za spouští bez namáčknutí 1 s při širokém objektivu a 1,72 s při teleobjektivu, s namáčknutím pak spíš horších 0,28 s. Naopak výrazně dlouhý čas je potřeba pro vykreslení snímků v režimu prohlížení.

Fotoaparát produkuje velmi ostré snímky, s vynikající kresbou a živými barvami (světle zelená, červená a žlutá jsou však v některých záběrech zdůrazněny až příliš). Velmi dobrá je také barevná vyváženost, takže dvě chybějící položky v přednastavených vyváženích bílé („zataženo“ a „zářivka“) uživatel nijak výrazně nepostrádá. Hladina šumu je také nízká, a to i při vyšší nastavené citlivosti.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Kolem a kolem

Pokud hledáte digitální fotoaparát s vysokým rozlišením, bezproblémovým provozem a výbornými obrazovými výsledky, rozhodně při svém výběru neopomeňte Sony DSC-F707. Významně tak zvýšíte pravděpodobnost svého osudového digitálního setkání.

+ obrazový výkon
+ kvalitní elektronický hledáček
+ výdrž baterie
soudkovité zkreslení (široký objektiv, makro)
nejkratší čas automatické expozice 1/30 s
pomalé vykreslování při prohlížení

snímací prvek CCD, 5,24/4,92 Mpx (celkem/efektivně)
objektiv* 38–190 mm (5×); F:2,0-2,4;
dig. Zoom až 2×
citlivost snímače (ekv. ISO) 100/200/400
časy závěrky 8 s až 1/1000 s; trvalé otevření závěrky (30 s)
manuální nastavení priorita clony, času, manuální režim; vyvážení bílé; citlivost snímače; korekce expozice ad.
max. výst. rozlišení a formát 2 560 × 1 920 bodů, JPEG, TIFF
paměťové médium Memory Stick (16MB karta v dodávce)
komunikační rozhraní USB
LCD úhlopříčka 46 mm, 123 200 px
napájení firemní Li-lon akumulátor, síťový napáječ
rozměry (š × v × h) 119 × 69 × 151 mm
hmotnost 710 g (včetně akumulátorů)
* odpovídající kinofilmu

takzvaná digitální zrcadlovka
Sony DSC-F707
Zdroj: ElviaPro, Brno
Telefon: (05) 42 22 13 80
Cena: 49 999 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

Diskuze (21) Další článek: Obrázky Windows Media Playeru 9

Témata článku: Sony, Nízké rozlišení, Levá ruka, Úplné nabití, Nos, Lithium, Dobrý dojem, Zeiss, Objektivy, DSC, Carl Zeiss, Optické spektrum, Kinofilmy, Vnější vrstva, Sklo, Zadní sklo, Elektronický hledáček, Úplná tma, Kovové tělo, Dlouhá záruka, Tula, Živý snímek, Snímací prvek, Část spektra, Neprofesionální využití


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11