Sony CPD-420GST: Obraz pro profíky

Dnes se bude o vaši přízeň ucházet 19palcový monitor Sony CPD-420GST.
Oblast 19" monitorů v letošním roce čeká velký technologický a hlavně cenový krok kupředu. Zatímco 17" monitory již svoji pozici na trhu mají zajištěnou a to ještě minimálně na jeden rok dopředu, devatenáctky se teprve do domácího sortimentu začínají prodírat. Může za to jejich nedlouhá existence – vznikly zejména jako levnější alternativa 21" kolegů před necelými dvěma roky. Dnes se bude o vaši přízeň ucházet 19" monitor Sony CPD-420GST. Je jasné, že cenou bezmála 24 tisíc si oblibu mnoha domácích uživatelů nevyslouží – prozatím. Přesto se jedná o monitor, který si vaši zostřenou pozornost rozhodně vybojuje.

Lehce manipulovatelný
Monitor Sony CPD-420GST má menší hloubku než podobné výrobky v této kategorii, tudíž se s ním snáze natáčí (do stran 90°, dolů 5° a nahoru 15°). Výhodou je také více volného místa na pracovním stole, a to téměř o 15 %. Monitor tak lze přisunout více ke zdi, pokud je takto situován váš pracovní stůl. Avšak i s takovou velikostí váží 28 kilogramů, což je více, než byste při jeho velikosti (444 × 467 × 455 mm) čekali.

Za plentou čeká překvapení
Kromě menší hloubky vás bude překvapovat doslova na každém kroku:

  • Vlastní přední konektor pro vstup obrazového signálu; kromě klasického konektoru v zadní části tak máte dva, což zvyšuje počet připojitelných počítačů, přičemž mezi jednotlivými počítači si přepínáte pomocí tlačítka pod obrazovkou. Samozřejmě to není žádná novinka, avšak výhody plynoucí z tohoto způsobu připojení dvou počítačů vám snad nemusím ani vysvětlovat.

  • Velice dobře se ovládá menu OSD pomocí kurzorových kláves i klávesnicí. Je to po tlačítku NaviKey monitorů Nokia jeden z nejlepších ovladačů. Lze ladit úspěšně konvergenci, ostrost i geometrii, stejně jako natočení obrazu a jeho pozici.

  • Pod menu OSD spadají navíc i tři samotná tlačítka: Input, GPE (grafické rozšíření obrazu) a ASC. Input slouží k volbě signálu z předního nebo zadního vstupu obrazového signálu. Tlačítkem GPE volíte jeden ze tří grafických režimů – standardní, prezentační a grafický. Grafický se údajně pyšní ostřejším zobrazením při grafických pracích a hrách; nutno podotknout, že jsem při hraní her žádný rozdíl neviděl. A poslední tlačítko ASC má jednu velmi účelnou vlastnost: obraz vám vycentruje přesně na střed obrazovky. Díky této pomůcce stačí obraz jen roztáhnout nebo naopak, a už se nemusíte dále zabývat jeho centrováním a geometrií ručně. Abych pravdu řekl, vůbec mne nepřekvapilo, že i bez použití funkce pro potlačení moiré na obrazovce žádné moiré nebylo.
  • Nejvíce mě na monitoru překvapily jeho autodiagnostické funkce, jejichž pomocí se můžete ujistit, jestli monitor pracuje správně a hlavně zda zobrazuje všechny barvy správně.

Láska na první pixel
Monitor patří k vyšší střední třídě, nelze mu nic zásadního vytknout. Konvergence v rozích nebyla sice úplně dokonalá, ale ostrost obrazu ano. Protože je vybaven maskou Trinitron, je ideální zejména pro profesionální použití.
barevnř 19" CRTmonitor
Sony
CPD-420GST
Zdroj: Sony Czech
Telefon: (02) 24 83 26 00
Cena: 23 990 Kč bez DPH
Záruka: 3 roky
Parametry: úhlopříčka 19" – 48 cm, viditelná úhlopříčka 18" – 45,7 cm, max. rozlišení 1600×1200 bodů při vertikální obnovovací frekvenci 75 Hz, doporučené 1280×1024 při 85 Hz, rozměry 444×467×455 mm, hmotnost 28 kg, rozteč bodů 0,26 mm
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: LaserJet 2100: Lejzrovka na infra

Témata článku: Sony, Pracovní stůl, Domácí použití, Volná frekvence, Profík, Obrazový vstup


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 31

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně