Sony chystá PSP: přenosnou zbraň na všechno ostatní

Sony Playstation Meeting 2003 se stal svědkem představení nového multimediálního přístroje, který osloví mnohem širší publikum, než jen počítačové hráče. Sony Playstation Portable bude konkurovat všem od Apple s iPodem přes Nokia N-Gage až po Microsoft Portable Media Center.
Nejzajímavější informací uvolněnou během Sony Playstation Meeting 2003 se jednoznačně staly specifikace nového kapesního zařízení, které se pohybuje na hranici herní konzoly a multimediálního přehrávače. Sony Computer Entertainment hovoří o Playstation Portable jako o Walkmanu 21. století. K původnímu kazetovému přehrávači se sluchátky má však PSP hodně daleko. Srdcem systému budou dva mikroprocesory s taktem až 333 MHz doplněné o speciální čipy pro zpracování grafiky a zvuku. Nejpatrnějším prvkem systému je ale displej s úhlopříčkou 11,5 cm s poměrem stran 16:9.

Centrální procesor nového zařízení dvaatřicetibitový MIPS R4000 je podle prezidenta SCE desetinásobně výkonný ve srovnání s PS One a přibližně stejně výkonný jako procesor nasazený v Playstation 2. Stejný čip slouží jako Media Engine a bude sloužit výhradně zpracování multimédií – filmů a hudby v digitálních formátech. Pro vyšší výkon bude osazen 2 MB eDRAM. Systémová paměť bude pouze 8 MB, ale pro kapesní zařízení jde o dostatečnou kapacitu.

Grafický procesor s taktem 166 MHz a 2 MB RAM bude zpracovávat jak 3D vykreslování tak textury, většina 3D funkcích je podporována hardwarově. Vysoký výkon má zajistit datová propustnost 5,3 Gb/s a maximum 33 milionů vygenerovaných polygonů za sekundu. O zvuk se bude starat další čip s taktem 166 MHz schopný generovat trojrozměrný zvuk do 7.1 kanálů vybavený technologií VME, která zaručuje nižší spotřebu než běžné zvukové čipy. Firmware navíc může být aktualizován pro podporu dalších formátů. Současné řešení počítá s podporou MP3, AAC a ATRAC3.

Kapitolou pro sebe bude ovládání, které u produktů Sony Playstation vždy stavělo na kombinaci plynulého analogového ovládání s digitálním – a vypadá to, že u kapesního přístroje zůstane zachován digitální kříž, analogový ovladač a čtveřice tlačítek označených geometrickými symboly, které jsou poznávací značkou Playstation od jejích počátků. Chybět nebudou ani R1 a L1 tlačítka na zadní straně přístroje.

Klepněte pro větší obrázek

Takto může PSP vypadat, ale také nemusí. Přesto se jedná o oficiální studii podoby z dílny Sony.

Pro práci s daty bude PSP využívat speciální optická média UMD (Universal Media Disc) o průměru 6 cm. Díky schopnosti přístroje přehrávat video ve formátu MPEG4 bude možné na 1,8GB médium uložit až dvě hodiny videa v DVD kvalitě. O ochranu autorských práv se bude starat šifrovací technologie pracující s asynchronními šiframi. Jako další paměťové médium poslouží firemní Memory Stick. S okolím bude PSP komunikovat prostřednictvím bezdrátové technologie Wi-Fi a také IrDA. Pro kontaktní připojení s osobním počítačem bude sloužit USB 2.0.

Vývoj aplikací a her pro PSP chce Sony Computer Entertainment podpořit distribucí vývojářských nástrojů pracujících na platformě PC, které budou emulovat PSP. Na jaře roku 2004 pak plánuje komplexnější vývojářské sady se speciálním hardware, PC emulace bude schopná dosáhnout přibližně desetinu rychlosti PSP.

Předvedení funkčního prototypu a prvních herních titulů chystá SCE na herní veletrh E3 a následně na Tokyo Game Show 2004.

PSP znamená pro Sony nikoli jeden produkt, ale základ pro řadu dalších variant, proto se hovoří o herní konzoli, audio/video přehrávači, mobilním telefonu a dalších variantách. Pozornost přitáhl výrok, že by se měly některé varianty přehrávačů prodávat již od ceny 60 dolarů. Tuto informaci je ale nutno brát bez specifikace skutečného produktu v takové ceně. Nelze nyní předpokládat, že si koupíte takovou nadupanou mašinku, jakou jsme zde vylíčili za 2000 Kč, spíše velmi omezenou základní variantu, i když by to bylo jistě příjemné.

Diskuze (7) Další článek: Nové ISO obrazy Mandrake 9.2 k dispozici

Témata článku: Microsoft, Apple, Sony, Tokyo, Playstation 3, Sony Walkman, Sony PSP, UMD, Walkman, Playstation 4 herní konzole, Playstation 4, Playstation 3 herní konzole, Herní varianta, Šifrovací technologie, Sony Playstation, Playstation 2, Kapesní herní konzole, Sony Playstation 3, Playstation 5 herní konzole, Systémová paměť, PSP, Herní konzole sony psp


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize