Sonique: Opravdu hezký přehrávač "empétrojek"

Na čestném druhém místě MP3 přehrávačů se ve většině žebříčků na serverech nabízejících stažení freewaru a sharewaru umísťuje Sonique. Podívali jsme se na poslední verzi.
Programů schopných přehrávat soubory v populárním formátu MP3 je velké množství. Liší se od sebe velikostí, kvalitou zvuku, designem i cenou. Na špičce se již nějaký ten pátek drží WinAmp od NullSoftu, jehož verze 3.0 patrně již brzy zaklepe na dveře. Na čestném druhém místě se ve většině žebříčků na serverech nabízejících stažení freewaru a sharewaru umísťuje Sonique, který - protože byl odjakživa zadarmo - možná způsobil, že NullSoft přestal za WinAmp od verze 2.50 vyžadovat registrační poplatky. Pojďme se tedy na několika řádcích podívat na věčně druhý Sonique trochu podrobněji.

Instalační program zabírá celkem úctyhodných 2,6 MB. Po jeho spuštění vás čeká úplně obyčejná instalace, kterou vás provede průvodce. Na jejím konci si lze vybrat, jaké soubory mají být se Soniquem asociovány a zda má tento program fungovat také jako výchozí přehrávač hudebních CD. Posledním krokem je pak nastavení připojení k Internetu, jež se využívá pro přístup k on-line informacím.

V menu Programy najdete novou položku Sonique obsahující sedm ikon: ikonu pro spuštění programu, zástupce odinstalátoru a pět podrobně zpracovaných dokumentů ve formátu HTML.

První, co vám po spuštění padne do oka, je hodně netradiční design celé aplikace, který naprosto vybočuje z jinak si více či méně podobných přehrávačů. Opravdu, vizáž Sonique připomíná spíše ovládání nějaké hry a zvyknout si na způsob ovládání dá chvilku práci (například pravé tlačítko sloužící většinou k vyvolání kontextového menu zde způsobí návrat do hlavního menu). Celý program lze změnit do malé lišty, nebo do varianty skládající se ze tří kruhů (viz obrázek). Kdo znal předchozí verzi 1.05, zaznamená především malou změnu vzhledu položek v základním menu a úplně novou položku Music Serach, která umožňuje vyhledávání písniček prostřednictvím Lycosu a HotBotu. Zájemci zde také najdou odkazy pojednávající o tom, jak hledat a stahovat písničky

Podívejme se tedy postupně na všechny položky:

  • OnLine Music - obsahuje odkazy na hudební informace, aktuality a přehled koncertů. Dále zde jsou linky na zjištění aktuální verze přehrávače z Internetu, download plug-inů a Sonique FAQ.
  • Playlist Editor - obsahuje v podstatě jen základní funkce: přidání a smazání souboru z playlistu, uložení playlistu (k dispozici je pouze formát PLS), setřídění písniček podle abecedy nebo seřazení v náhodném pořadí. Libovolnou písničku můžete vybrat dvojitým kliknutím myší. Co mi podstatně chybí, a bohužel nejen u tohoto programu, je přehrávání "ochutnávek", tedy například přehrání dvacetisekundového úryvku z druhé minuty každé skladby v playlistu.
  • Visual Mode - obsahuje čtyři velmi hezké grafické ekvalizéry a základní informace o právě přehrávaném souboru (použitý layer, mono/stereo, bitrate, ...).
  • Setup Options - Sonique nabízí skutečně široké možnosti nastavení, které najdete právě v tomto menu. Například lze nastavit, aby přehrávač zůstával stále nahoře, nebo aby se minimalizoval do ikony v System Tray. Nastavit můžete i grafické efekty a jejich rychlost či soubory, které mají být asociovány s tímto programem. Pokud by se vám zdál design Sonique málo originální, můžete si v tomto menu také nainstalovat skin, který si třeba stáhnete z webu, nebo jej vytvoříte sami k tomu určeným programem (bohužel součástí "standardní dodávky" není ani jeden skin).
  • Info about - kromě stručného představení autorského týmu jsou zde i odkazy směřující na dokumentaci programu.
  • Audio Controls - velice pěkný dvacetipásmový (!) ekvalizér, s jehož pomocí můžete vyladit zvuk přesně podle svých představ. Změna zvuku je, na rozdíl od většiny podobných programů, poměrně rychlá a výsledek je kvalitní. Pokud si s nastavením nevíte rady, jsou vám k dispozici čtyř předdefinované styly (pop, rock, jazz a classical).
Jestliže budete chtít v budoucnosti zjistit, zda už je k dispozici nová verze programu, stačí kliknout pravým tlačítkem myši nad ikonkou Sonique Quickstart, kterou najdete v System Tray, a z kontextového menu zvolit Online Update. Kromě toho v tomto menu najdete seznam odehraných skladeb, základní ovládací prvky, odkazy na 17 rozhlasových stanic vysílajících via Internet a odkazy na některé zajímavé www stránky.

Na závěr malá perlička pro ty, kdo neradi používají myš: veškeré funkce lze ovládat z klávesnice, k čemuž slouží na tak relativně malý program neuvěřitelných 46 kláves a klávesových zkratek.

Přehrávač Sonique přesvědčil o svých kvalitách a je jisté, že kdyby vedoucí WinAmp nepřišel dříve, byl by boj mezi oběma přehrávači mnohem vyrovnanější.

Podporované formáty: WMA, WAX, ASF, ASX, IN, CDA, XM, S3M, IT, MOD, MP3, MP2, MP1, M2A, MPA, WAV, PLS, PL, M3U a SGF.

Freeware, Download, velikost: 2,57 MB

Váš názor Další článek: Jak je možné, že se nic nestalo?

Témata článku: Internet, Download, Winamp, Základní nastavení, Podobná velikost, Dvojitý klik, Jazz, Písnička, Základní program, Základní verze, Playlist, Základní skladba, Přehrávač, MenuProgramujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux