Songbird 1.0: hudební přehrávač pro fanoušky Mozilly

Vezměte jádro Firefoxu, odstraňte adresní řádek, přidejte přehrávací engine GStreamer, vytvořte nějaký pěkný skin a budete mít před sebou multiplatformní hudební přehrávač a katalog.

Ještě donedávna mohli uživatelé pracující v operačním systému Windows tak trochu závidět „linuxářům“, kteří měli k dispozici velice kvalitní přehrávače stylu Amarok nebo Rhythmbox. Ty nejsou jen obyčejnými hudebními přehrávači, ale rovnou hudebními knihovnami, které navíc umí informace o skladbách číst z externích webových zdrojů. Před pár lety začala svítat naděje v podobě přehrávače Songbird, který zpočátku nebyl příliš použitelný – až dnes, ve své první finální verzi, si „zpěvavý pták“ zaslouží pozornost.

Multiplatformní, multijazyčný, open-source a zdarma

Songbird je koncipován jako open-source multijazyčný a multiplatformní hudební přehrávač, který byste měli bez problému nainstalovat a spustit na operačních systémech Windows (XP/Vista), Linux (OpenSolaris, Fedora, Ubuntu, Gentoo) a Mac OS X (Intel). Kromě základní agličtiny je Songbird dostupný také v dalších padesáti jazykových mutacích, mj. takév češtině.

Vzhledem k multiplatformitě používá program na všech platformách jako hlavní „engine“ systém GStreamer, který se těší oblibě zejména na Linuxu. S podporou formátů je to ale už složitější.V každém případě přehrajete MP3, FLAC a Vorbis (OGG),WMA včetně DRM pak pouze na Windows a výjma Linuxu také AAC a Fairplay. Není toho mnoho, na druhou stranu se jedná o formáty, ve kterých je komprimovaná drtivá většina digitálně-spotřební muziky.

V současnosti je k dispozici první finální verze 1.0.0, která již obsahuje celou řadu funkcí, ale vývoj neusíná a stále pokračuje vysokým tempem kupředu. Celý „Roadmap“ si můžete prohlédnout na této adrese a dozvíte se z něj, že by měla příští verze vyjít již v lednu následujícho roku.

Nejen přehrávač písniček

Songbird není jen klasickým přehrávačem skladeb, ale především knihovnou hudebních médií, která si klade za cíl být přehledným „vyhledávačem“ i v rozsáhlých audio sbírkách. Songbirdu tak stačí určit místo, kde máte uloženy vaše skladby, a program si informace o nich zaznamená do své interní SQLite databáze, ve které pak můžete jednoduše vyhledávat podle žánrů, umělců, názvů alb či názvů skladeb. Především „Mackaře“ jistě poteší podpora pro import nahrávek z katalogu iTunes.

songbird_prehled.png
Základní podoba přehrávače s katalogem...

Kromě vzhledu standardního „knihovního“ přehrávače je možné Songbird přepnout i do „mini módu“, který zabírá jen napatrnou část obrazovky.

songbird_minimod.png
... a Songbird jako miniaturní přehrávač

Umí být i webovým prohlížečem

Jelikož je Songbird postaven na vykreslovacím jádru Gecko, obsahuje i interní webový prohlížeč a přímo z přehrávače si tak můžete zobrazovat webové stránky.

songbird_prohlizec.png
Integrovaný webový prohlížeč

Změna vzhledu pomocí motivů

Songbird podporuje také změnu uživatelského rozhraní pomocí motivů, které si můžete stáhnout na webové stránce s doplňky. I tuto vlastnost si vypůjčuje Songbird z Firefoxu a ostatních a práce se skiny je velmi podobná jako v tomto internetovém prohlížeči.

songbird_skin1.png  songbird_skin2.png  songbird_skin3.png
Na výběr máte poměrně velké množství barevných témat

Doplňky, doplňky a zase jednom doplňky

A stejně tomu trak je i v případě rozšiřujících doplňků, které vnitřně fungují naprosto totožně jako jejich obdoba pro Firefox nebo Thunderbird. S trochou nadsázky lze říci,že Songbird je skutečně Firefox obalený hudebním přehrávačem.

songbird_doplnky.png
Ne, to není Firefox nebo Thunderbird, to je hudební přehrávač

Firefox je bez doplňků skutečně jendoduchý webový prohlížeč a platí to i v případě Songbirdu. Určitě tedy doporučují instalaci těch nejdůležitějších rozšíření. Většina z vás se tedy jistě neobejde bez následujících doplňků.

Last.fm

Přidává podporu pro publikování přehrávaných skladeb k uživatelskému profilu na serveru Last.fm.

songbird_lastfm.png
Bez tohoto se uživatelé služby Last.fm nebudou moci obejít

Last.fm Album Art

Přidává podporu zobrazování obalu alba přehrávané/vybrané skladby ze serveru Last.fm.

songbird_lastfm_album.png
Booklet desky ze serveru Last.fm

SHOUTcast Radio

Přidává podporu internetových rádií pro službu SHOUTcast. Jednotlivé stanice si můžete buďto vyfiltrovat dle žánru – Classical, Pop, Rock anebo dle vlastního textového filtru prohledávající název rádia.

songbird_shoutcast.png
Internetová rádia SHOUTcast

mashTape

Tento doplněk přidá do prohlížeče stránk us několika záložkami s údaji o přehrávané skladbě, interpretovi a také obrázky z komunitních webů a videa z YouTube nebo portálu Vimeo.

Informace o umělci (Artist info)

V první záložce si můžete nechat zobrazit biografii, členy kapely a seznam alb. Zdrojů dat přitom může být více, doplňek informace čerpá buď z Wikipedie nebo ze služeb Last.fm, MusicBrainz a Freebase.

songbird_meshtype1.png
Komplexní informace o umělci

Recenze

Další záložka zobrazí seznam recenzía hodnocení k jednotlivým albům ze serveru Amazon.

Novinky/RSS (News)

Na této záložce se zobrazují články z několika RSS komunitních zdrojů včetně Digg, MTV Music News, Google News nebo Delicious. 

Fotografie (Photos)

Předposlední záložka zobrazuje slideshow fotografií ze serveru Flickr nebo SmugMug.

songbird_fotky.png
Slideshow z fotoportálu Flickr

Videa (Videos)

A na poslední záložce najdete videa z portálů MTV Music Video, Yahoo Music, Vimeo a YouTube.

songbird_videa.png
Videa z videoportálu YouTube

Windows Media Playback

Přidává podporu přehrávání DRM chráněných Windows Media Audio souborů do Songbirdu.

SongSnarl

Přidává podporu zobrazování dialogu informující o aktuálně hrající skladbě. Tento dialog je zobrazen při změně skladby v Songbirdu. Ale pozor! Tento doplněk vyžaduje pro správnou funkčnost přítomnost programu Snarl.

songbird_bubble.png
Bublina s informací o přehrávané skladbě leda jako doplněk

Co se chystá

Jak jsem již napsal v úvodu, programátoři Songbirdu rozhodně nespí na vavřínech a již nyní se můžete těšit na novinky, které by se měly objevit v nadcházejících verzích:

  • výkon a stabilita – snížení počtu pádů aplikace a snížení náročnosti aplikace na systémové prostředky
  • prohlížení adresářů – automatický import nových a změněných skladeb z definovaných adresářů
  • obrázky obalů alb – získávání obrázků alb z internetu
  • ekvalizér – uživatelské nastavení zvuku pomocí ekvalizéru

Songbird v současné podobě již není jen jakýmsi pokusem o katalog médií, jak tomu bylo v prvních betaverzích, ale plně použitelným a značně rozšiřitelných programem, který je možno bezproblémově provozovat na různých platformách operačních systémů a navíc zcela zdarma i s podporou českého jazyka. Songbird může čekat velice zajímavá budoucnost a bude zajímavé sledovat, jakou v oblasti katalogů hudebních médií zaujme pozici. Nakročeno má více než dobře.

Druhý pohled Jakuba Čížka a zájem investorů

Když jsem si před několika lety Songbird poprvé nainstaloval na počítač, skutečně se mi zalíbil, po pár týdnech ale stejně putoval do koše, svou funkční výbavou, náročností na systémové prostředky a počtem chyb se totiž nemohl srovnávat s multimediálními dinosaury WinAmp nebo Windows Media Player. Časy se ovšem mění, o Songbirdu už se tak nemluví a ve stínu zdánlivého nezájmu roste celkem potenciální projekt, který, pokud udrží tempo, může časem rozvířit klidné vody světa hudebních přehrávačů, kde se poslední dobou neděje nic nového a zásadního.

Stejně tak je ale možné, že bude Songbird prostě jen dalším přehrávačem v řadě, který bude naprosto stejný jako konkurence a bude pouze rozmělňovat trh. Mnozí si to ovšem nemyslí, projekt se totiž dostal do hledáčku legendární investiční společnosti Sequoia Capital, která velmi ráda investuje do potenciálně zajímavých technologických startupů. A Sequoia má zatraceně dobrý čuch, před lety totiž pomohla titánům Apple, Cisco, EA, PayPal a samozřejmě i Googlu, kde sehrála přímo klíčovou investiční roli. Kompletní seznam investic najdete na Wikipedii.

stáhnout program Songbird 1.9.3.1959 Licence: freeware, 14 MB
Autor: Mozilla
Web programu: www.getsongbird.com


Songbird ale není jediný katalogový přehrávač. Vedle iTunes, WinAmpu a samozřejmě Windows Media Playeru existují i další, jejichž minirecenze najdete v našem článku Nechte iTunes plavat, najděte si něco lepšího.

fsc.jpg


Diskuze (61) Další článek: Nature Illusion Studio: Přiveďte fotografie k životu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,