Songbird – přehrávač s duší od Mozilly

Většinu multimediálních přehrávačů mají uživatelé k dispozici zdarma. K nim patří i open source alternativa k iTunes.

K jedněm z neoblíbenějších přehrávačů patří iPod a v počítači se k němu logicky nabízí multimediální knihovna v podobě programu iTunes. Pro zastánce open source programů má však jednu nevýhodu – nemá otevřený zdrojový kód a běží pouze v prostředí Windows a Mac OS X. Pokud se vám styl iTunes líbí, pak vyzkoušejte jeho open source podobu postavenou na jádře od Mozilly. Program Songbird je zdarma, v několika jazycích a poběží ve Windows, Linuxu i Mac OS X.

Při instalaci budete vyzváni k výběru balíčku s lokalizačním překladem. Ten je následně během chvilky stáhnut z internetu, nastaven a instalátor se vzápětí znovu spustí tentokrát již ve zvoleném jazyce. Součástí instalace je výběr doporučených rozšiřujících balíčků. Ty přidají do základního jádra Songbirdu podporu pro import knihovny z iTunes, podporu pro iPod, možnost přehrávání souborů Windows Media, spolupráci s připojenými USB disky a přehrávači a podporu pro přehrávání souborů ve formátu QuickTime. Vybrané doplňky podobně jako lokalizace nejsou součástí instalace, ale automaticky se stáhnou z internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Prvotní nastavení programu Songbird

Instalace je provedena relativně rychle, poté je program automaticky spuštěn. Na vás je zvolit složku, ve které máte uloženy své multimediální soubory. Songbird si pak zadanou složku prohledá a nalezené soubory, které je schopen přehrávat, přidá do knihovny.

Přehrávač těsně spjatý s webem

U mnoha větších přehrávačů se v posledních pár letech setkáváme s provázaností na internet. V případě Songbirdu jde o vestavěný prohlížeč (s jádrem Gecko, podobně jako má Firefox) napojený na úvodní stránku, na které najdete informace o nových verzích programu, odkazy na doporučené stránky a také zajímavou statistiku o počtu uživatelů Songbirdu. Kupodivu zde převládají uživatelé s operačním systémem Windows, přestože u open source programu by se dal čekat mnohem větší zájem ze strany uživatelů Linuxu.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní webová stránka v přehrávači

Podobně jako ve webovém prohlížeči je v Songbirdu připraveno políčko pro vyhledávání. Výchozím webem je The Hype Machine, vyhledávat můžete i pomocí Google, na Yahoo!, Wikipedii a dalších webech. Samozřejmě nechybí prohledávání vaší vlastní knihovny. Předpokládám, že tato volba bude v programu používána nejčastěji, takže nechápu, proč není nastavena jako výchozí. V přehrávači přeci není prioritou prohledávání webu, i když je s ním těsně spojen.

Knihovna médií nabízí stručné rozdělení obsažených souborů podle umělce a alba. Položky v seznamech jsou barevně odlišeny na sudé a liché, což pomáhá k lepší orientaci. Kéž by se více tvůrců přehrávačů inspirovalo v tomto směru u iTunes. Spustíte-li přehrávání audio souboru, zobrazí se vám v horní části okna Songbirdu informace o délce skladby s možností posunu přehrávání. Video se spouští v novém okně, kde opět nechybí základní ovládací prvky.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na knihovnu médií

Songbird dovede ukládat seznamy skladeb, tzv. playlisty. Ty lze využít k rychlému přehrávání třeba všech skladeb v albu. Dáváte-li přednost náhodnému procházení své hudební sbírky, máte možnost. Soubory lze přehrávat i přímo z internetu, stačí zadat adresu URL. Pokud vás bude velké okno přehrávače obtěžovat při práci, stačí si jej přepnout do podoby tzv. mini přehrávače. Pak se zobrazí pouze tenký proužek s nejdůležitějšími funkcemi pro ovládání přehrávané skladby.

Ideální přehrávač pro podcasty?

Výchozí černý vzhled Songbirdu lze snadno změnit za jiný motiv vzhledu. Abych řekl pravdu, výchozí černý vzhled mi připadl ze tří nabízených motivů vzhledu nejlepší. Jak to s tvorbou dalších motivů vzhledu pro Songbird bude dále, se uvidí, momentálně je tato možnost na webové stránce programu označena přeškrtnutím.

Klepněte pro větší obrázek
Klasický motiv vzhledu

Kromě knihovny médií nabízí Songbird systém záložek s odkazy na doplňkové balíčky a některé dle autorů zajímavé weby. Ve skupině MP3 Blogy najdete několik webů, které obsahují vložené MP3, jež lze v Songbirdu snadno přehrávat. Jste-li tedy příznivci podcastingu, můžete Songbird využít i k poslechu tohoto druhu blogů. Zadat lze samozřejmě jakoukoli webovou adresu, výběr v programu je spíše orientační.

V seznamu dále najdete odkazy na vyhledávače, webové obchody a na Nullsoft SHOUTcast. Tato služba vám umožní poslech internetového rádia. V položce Síťové služby najdete odkaz na Ninjam, web, kde je uloženo další množství skladeb v elektronické podobě. Odkazy na skladby z webových stránek jsou automaticky ukládány do tzv. webové knihovny médií.

Songbird je zajímavý pokus o vytvoření open source přehrávače, který by byl těsně propojen s webovými službami. U současné verze jsem nezaznamenal problémy se stabilitou ani s rychlostí. Pracujete-li často s internetem, pak tento přehrávač určitě vyzkoušejte. V opačném případě vás ale ničím zajímavým nepřekvapí. Na závěr jsem si nechal ukázku panelu s nastavením programu. Je vidět, že Songbird je opravdu pokrevní příbuzný s Firefoxem.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení přehrávače Songbird

Songbird 0.2.5.1
Multimediální přehrávač
zdarma
www.songbirdnest.com
Klepněte pro větší obrázek

podpora více operačních systémů
provázanost s webem

Klepněte pro větší obrázek

ekvalizér

Diskuze (67) Další článek: PRAM čipy do tří let a MRAM za rok a půl

Témata článku: Windows, Open source, Mozilla, Nejdůležitější funkce, Zajímavý pokus, Shoutcast, Velké okno, Přehrávač, Základní skladba, Multimediální knihovna, Pokrevní příbuzný, Knihovna, Vestavěný prohlížeč, Tenký proužekSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony