Solární čipy jsou pokročilou křemíkovou technologií a jako taková se exponenciálně zlepšuje z pohledu efektivity a tudíž i ceny. V USA bylo nyní dosaženo rekordu v ceně za jeden MW energie, který bude vyprodukován pomocí nové solární elektrárny.
Nová obří solární elektrárna v Nevadě bude mít totiž po dostavbě výkon 300 MW, přičemž během dohodnutých 25 let bude produkovat energii v předem stanovené ceně 23,76 dolarů za jeden megawatt. Elektrárna dokáže uspokojit přibližně 210 tisíc amerických domácností.
Zajímavostí je, že už nyní je cena za tuto solární elektrárnu třetinová oproti ceně za stavbu továrny na uhlí nebo zemní plyn se stejnou kapacitou, které mají navíc pochopitelně mnohem více dalších nákladů v průběhu let, během kterých budou zajišťovat elektrickou energii. Jak upozornil web Earther, výstavba takové solární elektrárny vyjde dokonce levněji, než udržování stávajících elektráren na uhlí nebo zemní plyn.
Je sice nutné dodat, že se na solární elektrárny v USA vztahuje 30 % federální sleva na dani, ale i bez započtení této slevy by se stále jednalo o výhodnější řešení než elektrárna na zemní plyn nebo uhlí.
Důležitou novinkou je také používání baterií i u takto velkých solárních projektů. Zatímco před třemi roky nebylo možné baterie u obřích solárních instalací skoro vidět, dnes už začínají být standardem a energie je dodávána i když Slunce na solární panely nesvítí. Ostatně na tomto trendu se jistě skvěle veze i Tesla, která začala nabízet větší Powerpacky už v roce 2015 a nyní se pyšní velkými instalacemi po celém světě.

Dle informací příliš nevadí ani nové snahy Donalda Trumpy o prosazování fosilních paliv místo obnovitelných zdrojů a i když se například zvýšilo clo na dovoz levnějších solárních panelů z Číny, cena klesá tak rychle, že jde maximálně o chvilkové zpomalení či znevýhodnění. Jen za první čtvrtletí roku 2018 bylo 55 % všech nainstalovaných elektráren v USA postaveno na technologii solárních článků. Jednalo se celkem o 2,5 GW, což je tempo udržované už posledních deset čtvrtletí.
Jak se zvyšuje objem instalovaných solárních elektráren, snižuje se tím i cena, která od roku 1976 do roku 2016 už klesla 100násobně. Jak uvádí statistický web Ourwolrdindata.org, s každým zdvojnásobením nainstalované světové kapacity klesá cena o přibližně 22 %.