Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Microsoft dospěl k poznání, že úspěšnou budoucnost mu zajistí jen kvalitní výzkum a rozhodl se založit nové centrum výzkumu mimo USA. Rozhodnutí padlo na Evropu (pořád má v souhrnu více obyvatel i špičkových mozků než celá Severní Amerika) - přesněji řečeno na město Cambridge ve Velké Británii.
Informační technologie, výzkum, vzdělanost a budoucnost - na tato témata se mohl také Václav Klaus něco dozvědět 17. června v Londýně, ale na tiskovou konferenci Microsoftu a Cambridge University to nedopracoval. Škoda - nestačil by se divit...

Microsoft dospěl k poznání, že úspěšnou budoucnost mu zajistí jen kvalitní výzkum a rozhodl se založit nové centrum výzkumu mimo USA. Rozhodnutí padlo na Evropu (pořád má v souhrnu více obyvatel i špičkových mozků než celá Severní Amerika) - přesněji řečeno na město Cambridge ve Velké Británii. Necelých 50 minut jízdy vlakem z Londýna, světoznámá univerzita nakloněná novým technologiím, město plné technologických firem (vzpomeňme jména jako Sinclair, Acorn) i výzkumných základen firem jako Olivetti, Xerox atd. Připočtěte skvělé anglické podmínky pro zahraniční investory, velmi vstřícný přístup anglické vlády (té minulé i současné) a bude vám jasné, proč se i Microsoft rozhodl pro tzv. Silicon Fen (křemíkové mokřiny - jak se začíná jihu hrabství Cambridge říkat).

Zajímavých informací je spousta - těžko vybrat. Osobně nejsem milovníkem MS produktů - na můj vkus stále příliš častá selhání, tendence "pomáhat" uživateli automatickým uděláním toho či onoho nevhodného kroku a další nedostatky, zvláště v oblasti bezpečnosti - ale při prezentacích a rozhovorech jsem se nestačil divit. Získal jsem skutečně dojem, že Microsoft má snahu své chyby analyzovat a napravit. Nově otevíraná laboratoř Microsoft Research Ltd. dostala do vínku asi 50 milionů liber (cca 80 mil dolarů), dalších 10 mil liber věnuje Bill Gates přímo univerzitě na rozvoj oborů elektroinženýrství, matematiky a počítačů. Laboratoři bude šéfovat prof. Roger Needham - světová osobnost v oboru bezpečnosti, dosavadní prorektor univerzity a předtím vedoucí univerzitní počítačové laboratoře. Laboratoř Microsoft Research bude s univerzitní počítačovou laboratoří úzce spolupracovat, ta ale bude i nadále pracovat i se stávajícími partnery jako Olivetti, Intel, Xerox, SRI atd. Co je ovšem podstatné - laboratoř MS bude mít na podzim asi 25 pracovníků, v roce 1998 asi 40 a bude se zabývat základním výzkumem - tedy nikoliv laděním Windows 00. A podle budoucího vývoje základního výzkumu chce MS navázat aplikovaným výzkumem a dosáhnout pak využití výsledků v budoucích produktech. Firma ví, že jedině takto může dál růst a věřit ve vlastní budoucnost (je smutné, že toto uniká české vládě). Navíc se zdá, že Microsoft se snaží do laboratoře získat skutečně špičkové odborníky z celé Evropy a často právě ty, kteří se k produktům firmy vyjadřují kriticky. Je zájem o mozky jak na plný úvazek, tak i pro konzultace a jednotlivé projekty - je zájem o nápady, jejich rozvoj, rozšíření a propojení.

Skutečný výzkum Microsoft Inc. se datuje od roku 1991, dnes dělá výzkum pro Microsoft asi 210 lidí ve 20 týmech v Redmondu a San Franciscu. V roce 2000 má dělat výzkum asi 600 lidí a Cambridge má sloužit jako líheň nápadů, s otevřenými publikačními kanály jako při běžném univerzitním výzkumu. Až uvidíte na vánoce nový joystick nebo robotka od Microsoftu, tak vězte, že to ještě není výsledek práce laboratoří Microsoft Research v Silicon Fen. Podrobnější informace naleznete na http://www.research.microsoft.com.

Váš názor Další článek: Jaké budou novinky od Intergraphu?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,