Softwarový audit aneb Pohádka, ve které nutně nevítězí dobro nad zlem

Představte si, že jako zaměstnanec oddělení výpočetní techniky přijdete jednoho původně hezkého rána do práce a vtom k vám do kanceláře nečekaně zavítá sám jednatel společnosti! Jímá vás předtucha, že dobré zprávy zřejmě nenese. Místo mimořádných prémií drží v ruce dopis, ve kterém se píše o nařízeném softwarovém auditu a návštěvě auditorů ohlášené pouhých 30 dnů předem. Během minuty vás stručně seznámí s požadavky, co od vás chce připravit a vidět. Hned. Polije vás pot, jednatel totiž netuší, jak velký to může být problém a co od vás vlastně žádá. Jako byste toho už takhle neměli až nad hlavu…
Softwarový audit aneb Pohádka, ve které nutně nevítězí dobro nad zlem

Myslíte si, že je to jen pohádka pro zlobivé firmy a vám se nemůže přihodit? Opak je pravdou, nařízené softwarové audity a kontroly jsou u nás stále častější – některé jsou namátkové, jiné vycházejí ze statistik prodejů jednotlivým zákazníkům, některé mohou být i na doporučení konkurentů, bývalých zaměstnanců, jiných softwarových výrobců.

Jen necelá polovina společností v České republice vede záznamy o nabývacích dokladech, seznam koncových stanic s instalovaným softwarem a přiřazení softwarových licencí ke stanicím, uživatelům i oněm dokladům. Navíc přibližně pouhá desetina z těchto společností má zavedené firemní procesy, které zajišťují aktuální stav všech potřebných informací. V ideálním případě tedy zaměstnanec IT připraví pro svého šéfa pouze report z auditovacího nástroje, a pokud objeví nějaký nedostatek, poradí se se svým dodavatelem softwaru nebo licenčními konzultanty a navrhne adekvátní řešení. Takových případů je však jen minimum.

O poznání hůř jsou na tom oddělení IT, která sice vědí, že u nich nějaká evidence existuje, ať už v auditovacím nástroji, v databázi nebo v obyčejné tabulce, ale také tuší, že není úplně v pořádku. Chybí záznamy o nákupech z posledních několika měsíců nebo dokonce let, o stavu softwaru na koncových stanicích nemají aktuální znalost a rozmotat klubko licencí pro serverové aplikace nebude vůbec jednoduché. Stále však máte v takovém případě výhodu alespoň částečné evidence a matné představy, jak by měl vypadat výsledek vaší práce a výstup pro šéfa.

Sofistikovaná metodika SOM (SAM Optimization Model) dokáže přezkoumat míru zvládnutí správy softwarových prostředků v organizaci z 10 úhlů pohledu a určit, zda je dosaženo úrovně Basic, Standardized, Advaced či Dynamic. Jednotlivým úrovním odpovídá odhadovaná míra licenční diskrepance (tj. nakolik se neshoduje stav používaných a řádně pořízených a provozovaných licencí). U firem se SAM na úrovni BASIC je to 20-30 % chyby, Standardized cca 10-20 %, Advanced 5 až 10 % a Dynamic je do 5 %, což je hranice, kterou výrobci obvykle dokáží tolerovat, aniž by penalizovali.

Penalizace je bohužel poměrně citelná. Pomineme-li případy, které mohou končit až nepodmíněným trestem, smluvně stanovená pokuta pro autora je 1,5 – 2násobek ceny scházejících licencí (plus samozřejmě jejich dokoupení). Snadno se tedy dopočítáte toho, do jak velkého rizika se firmy s nezvládnutou správou softwarových prostředků pouštějí:

Basic riskuje až 40 % hodnoty svého softwaru, Standardized 20, Advanced 10 % celkové hodnoty softwarového vybavení – které zaplatí jen na pokutách a narovnání.

Dle statistiky, žel, s největší pravděpodobností budete nejspíš pracovat ve firmě, která nemá potřebnou evidenci v elektronické podobě zavedenou vůbec a dopis pro jednatele se tak stane vaší noční můrou. Jen stěží v takovém případě dokážete dát věci do pořádku během pouhého měsíce. To je pak lepší přiznat si pravdu (co nejdříve!) a urychleně pozvat odborníky pro správu softwarových prostředků a licenční experty.

Jak se připravit na audit?

Obecně jsou dvě cesty: řádně, nebo narychlo. Ta první zabere více času, ale vyplatí se, je určitě ekonomičtější. Ta druhá je tak trochu „z nouze ctnost“ – a za tento typ řešení se v IT (a nejen v IT) vždycky platí. Třeba tím, že jsou pracná, riziková a neefektivní.

Tak v první řadě je důležité provést důkladnou inventarizaci desktopových stanic i serverové infrastruktury. Nápomocný vám může být šikovný auditovací nástroj, který umí provést spoustu úkonů za vás. Nastavit ale nástroj tak, aby pracoval se sesbíranými daty podle vašich představ, může být občas oříšek. V menších firmách se jeví jako řešení i ruční inventarizace. Ta má však do budoucna nulovou hodnotu, protože sesbírané informace jsou neaktuální ještě dříve, než dokončíte evidenci, pokud nemáte dobře zavedené procesy a bezpečnostní pravidla. Pracně udělaný „pořádek“ vydrží sotva minuty.

Vaším dalším krokem bude získání přehledu o všech nákupech softwaru od účetního oddělení a dohledání potřebných dokladů. Doklady musí pro prokazatelné splnění autorskoprávních podmínek obsahovat kupu náležitostí. Může se stát, že s tímto faktem vás seznámí až sám pan auditor z KPMG (E&Y, D&T nebo PWC… lepší výběr už ani mít nemůžeme) o měsíc později. O to děsivější je takové zjištění, protože získat korektní nabývací doklady je často nelehký úkol spojený s desítkami telefonátů a e-mailů s vašimi dodavateli softwaru a hardwaru (s OEM licencemi).

Nejtěžší úkol vás ale stále teprve čeká – správné přiřazení licencí k uživatelům a zařízením. Jen tak jste schopni zjistit, co vám chybí nebo přebývá. Obzvlášť serverová infrastruktura a uživatelské přístupy k serverům bývají oříškem i pro tým licenčních specialistů. Několik málo pouček, „vlastní názor“ a „selský rozum“ vám mohou poskytnout pocit, že licenční problematice rozumíte a dokážete si poradit. Pokud jste ovšem pořádně nepřečetli všechny licenční smlouvy a neporozuměli jim do detailu, nejspíš vás do reality a s ní spojených hádanek a hádek nad licenční problematikou probudí opět ti auditoři, u kterých není odpouštění zrovna silnou stránkou.

Nezapomeňte, že samotná evidence přiřazení licencí je pro softwarový audit téměř klíčová záležitost a obyčejná tabulka vám v tomto případě nemusí stačit. Musíte být schopni doložit životní cykly jednotlivých licencí s odkazem na konkrétní zaměstnance, počítače, notebooky nebo dnes i chytré telefony. Bohužel ani některé auditovací nástroje neumí zatím nabídnout plný komfort. Přesto vždy existuje nějaké řešení, jak mít pro auditory připravené uspokojivé podklady.

Dny i týdny utíkají rychleji, než byste si přáli, a hrozba se blíží. Není jednoduché stihnout v tak krátkém čase práci, kterou jiní připravují i několik měsíců. Že má vaše firma ještě dceřinou nebo mateřskou společnost? Nedejbože v cizině? Pak před vámi stojí ještě několikanásobně složitější problém…

Pokud nechcete, aby za všemi těmi víkendy v práci a mimořádnými nočními šichtami přistála kritická auditorská zpráva, pokuta pro firmu a postih pro vás, raději si přizvěte na pomoc certifikované partnery zkušené v oblasti auditů a správy softwarových prostředků (SAM), kteří vám se svými licenčními specialisty dokážou pomoci.

Auditor odchází, můžete si oddechnout.

Jestli už vás zachránil princ na bílém koni, kouzelný dědeček nebo sedm pracovitých trpaslíků, dejme tomu, že auditorská saň zkrotla a odchází. Pokud jste dokázali po heroickém výkonu obstát bez ztráty kytičky, nejméně v příštím roce k vám znova nezavítají. Jednatel společnosti vás ale nejspíš ani nepochválí. Je pro něj přeci samozřejmé, že máte softwarové licence vždy pod kontrolou. Nemá ani tušení, co všechno jste museli zvládnout, aby audit dopadl dobře nebo abyste minimalizovali riziko. Ptát se bude jen po té práci, která stála celou dobu, co jste bojovali s drakem.

Pokud na pohádky se vždy šťastným koncem nevěříte, bylo by lepší začít s přípravou trochu dřív než 30 dní před nástupem kontroly. Dotáhnout konečně přehled softwarových prostředků vaší firmy o kus dál. Navrhnout a zavést podnikové procesy, které vám zajistí aktuální přehledy nabývacích dokladů, počet využitých i volných softwarových licencí, kdykoliv si budete přát. Pokud někdy v budoucnu zaslechnete slovo „audit“, nebudou vám vstávat hrůzou vlasy na hlavě a nevybaví se vám několik bezesných nocí. Jen musíte konečně začít proaktivně řídit zacházení se softwarovými prostředky efektivně a optimalizovat náklady.

Mohlo by vás také zajímat:

Licensing Expert Series: (01) Licensing Programs´ Fundamentals

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Za prvních 24 hodin překročily předobjednávky na Model 3 hodnotu 190 miliard korun

Témata článku: Microsoft, Audi, Odhadovaná statistika, Konzultant, Inventa, Necelá polovina, Klíčová záležitost, Software co to je, Trpaslík, Instalovaný software, Dobro, Firemní proces, Draka, Nelehký úkol, Pohádka, Co je software, Nejtěžší úkol, Evidence, Zavedená firma, Audit, Serverová infrastruktura, Plný komfort, PwC, Penalizace, Potřebný nástroj


Určitě si přečtěte

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 8

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X