Softwarové firmy jsou pro ID v Pentiu III

ID procesoru začíná získávat podporu softwarových firem.
Jak již dobře víte, nové Intel Pentium III má zabudováno jedinečné (a pochopitelně nesmazatelné) sériové číslo procesoru. Intel sice poskytuje uživatelům možnost softwarově řídit zveřejňování sériového čísla, ale to podstatu věci neřeší. Když to bude umět udělat softwarová utilita od Intelu, proč by to nedokázat „špionážní“ prográmek umístěný třeba jako přívěšek něčeho staženého z Internetu.

Jakmile ta možnost jednou fyzicky existuje, nelze uhlídat ty, kteří se ji pokusí zneužít.

Ze strany organizací chránících soukromí zaznívá hlasité mručení až řev – stačí se podívat na stránku EPIC, JunkBusters nebo http://www.bigbrotherinside.com/.

Některé softwarové firmy ale sériové číslo vítají – mohou díky němu stavět nástroje na snažší síťovou správu (každý počítač bude jednoznačně určitelný lépe než třeba číslem síťové karty), samozřejmě půjde bezpečněji autentikovat při elektronických transakcích… Mezi příznivce sériového čísla patří nikoli nevýznamná společnost Computer Associates.

Co je zajímavé: v oblasti bezpečnosti a ochrany soukromí se ukazuje (poprvé?) podstatný rozdíl mezi chováním uživatelů a organizací bránících soukromí – a počítačovými firmami. Například na zákazy vývozu silného šifrování panovala mezi uživateli, firmami a těmito organizacemi v podstatě shoda – z uvolnění zákazů by profitovali všichni. Zde najednou stojí na opačné straně barikády.

Váš názor Další článek: Blokáda SPT Telecom na WWW stránkach? Veľmi zlý nápad!

Témata článku: Špionážní program, Epic, Pentium


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně