Software602 stále žije: partyzánský boj pokračuje

Po dvou letech přichází nová verze kancelářského balíku a také dva milióny downloadů. Software602 není ze hry, ale proti gigantovi to má stejně těžké jako další konkurenti Microsoftu.
Kdysi nejvýznamnější domácí softwarová firma, dnes stále ještě pojem, usilující stejně jako její kolegové o přetěžké soupeření s Microsoftem. V produktové oblasti firma nebyla v poslední době nebyla příliš aktivní a oznámení nové verze hlavního produktu, kancelářského balíku PC Suite přišlo po dvou letech.

Z marketingového pohledu je na „verzích“ PC Suite nejzajímavější to, že to vlastně žádné verze nejsou; firma je zásadně nečísluje ani nijak neoznačuje, a to ani v anglické verzi. Tak jako u pracích prášků je nová verze tohoto softwarového balíku označena jako „nová“ („New“), po pár měsících, když už tak nová není, se toto označení používat přestane, a nálepku „nová“ dostane pak až další verze, když je vydána. Srovnáváním s hygienickými potřebami nechci tento program nijak znevážit, jen poukázat na to, že důsledné nečíslování či jiné neoznačování verze produktu není rozumné. Jestli je u pracího prostředku úplně jedno, jestli majitelka pere s „novým“ či „starým“ Tixem, u softwarového produktu se objevují skutečně nové vlastnosti, funkce kompatibility atd. a jasné rozlišování mezi verzemi je důležité. Firma měla nyní dobrou možnost přilepit k verzi ono obligátní „XP“, ale neučinila tak – podle mého vědomí to je jediná významná firma na světě v spotřebitelském software, která jej neverzuje. Druhou zajímavou skutečností je mírné přitvrzení obchodních podmínek: software je k dispozici ke stažení (zdarma) a zdarma je i pro osobní použití, ve firmách je však na rozdíl od minulosti k dispozici zdarma pouze ve třech licencích. Při větším počtu je firma již povinna objednat komerční licenci (jedna licence zhruba za tisícovku).

Informace o funkčnosti kancelářského balíčku už přinesl v článku Tomáš Holčík. Pro úspěch verze nejdůležitější funkce je vylepšená kompatibilita s formáty .doc a .xls, dokonalé prověření si vyžádá podrobnější testy. Je nicméně, že v prezentaci na českém webu jsou screenshoty a dialogové panely v anglické verzi produktu, která, jak lze vytušit, má nyní přednost před českou – není divu.

Výrobce tvrdí, že nová verze má výrazně vylepšenou kompatibilitu ve dvou klíčových formátech: .doc a .xls. Prezentovány jsou funkce, které s kompatibilitou mnoho společného nemají – uvádějí pouze to, že při vytváření a editování dokumentů se používají podobnější nebo úplně stejné parametry (např. vzdálenost před a za odstavcem je měřena nyní v bodech jako ve Wordu a ne v milimetrech jako dříve…), kompatibilita ale znamená především přenositelnost. Dovolím si tvrdit, že pokud by u této verze byla dokonalá přenositelnost jakkoli komplikovaných souborů, zejména s vloženými OLE objekty mezi Microsoft Office a PC Suite, a to včetně aplikací pro oba hlavní programy (textový a tabulkový procesor), byl by to argument nad jiné silný a mohl by Microsoftu skutečně přivodit vrásky na čele. Správně to říká firma na svém anglickém webu: Seamless compatibility with Microsoft Office is a must today… nad tím je ovšem screenshot ukazující, že program nabízí otevřít „MS Word for Windows 6.0, 95, 97 <.doc)“ – v době, kdy jsou na trhu už dosti dlouhou dobu dvě novější verze, to vlastně je dovětek k předchozí deklaraci: „… ale dosáhnout jí není vůbec jednoduché“. Opět – nechci nijak snižovat činnost firmy pitváním detailů, jako jsou překlepy či přehlédnutí na webových stránkách, ale poukázat na to, jak je nesmírně důležité, aby s kompatibilitou bylo v pořádku naprosto vše; jinak se zdarmasoftware může stát příliš drahým softwarem. Vysoká důvěra zákazníka je nezbytným klíčem k nákupu.

Software602 rovněž nedávno oznámila docílení hranice dvou miliónů registrovaných uživatelů; druhý milión firma nastřádala na den přesně za jeden rok a jeden měsíc, z nuly na první milión to trvalo pro srovnání rok a čtyři měsíce – tempo se tedy mírně zrychluje, avšak efekt nabalování sněhové koule to není. I v tomto lze činnost firmy hodnotit slovy „žádné vítězství, žádná porážka“.

Byznys firmy, který ač není nijak obří, přesto stačí k investicím do vývoje, byť samozřejmě nijak grandiózních a nesrovnatelných s „armádami“ programátorů hlavních softwarových firem, je postaven na dokupování placených doplňků, rozšíření a víceuživatelských podnikových licencí softwaru. Software602 téměř neinvestuje do marketingu nebo plošné reklamy a na trhu se pohybuje, jak kdosi trefně poznamenal, jako Viet-kong v džungli – válčí statečně, ale není jej vidět. Český softwarový výrobce tedy žije a jeho štěstěna do budoucna je dle našeho názoru spojena s dvěma hlavními faktory: jak velkou kompatibilitu s formáty .doc a .xls se podaří zachovat a jak moc se na trhu ujme opensourcový produkt OpenOffice, o němž zatím jdou spíše dobré zprávy.

Diskuze (35) Další článek: Yahoo zavádí hosting

Témata článku: Microsoft, Kong, Nejzajímavější program, .doc, Významná firma, Majitelka, Česká armáda, PC Suite, První milión, Screenshot, Silný argument


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji