Software602 nabízí neomezenou licenci svých programů pro veškerou státní správu ČR

Jak se postaví vedení státu k atraktivní, neobvyklé a velmi neobvykle prezentované nabídce Software602?
Software602 nabídla 11. 1. ve veřejné nabídce vedení našeho státu neomezenou licenci kancelářského software 602proPC pro veřejnou a státní správu ČR za 50 mil. Kč. Firma uvádí, že tato částka je řádově desetinou sumy za „podobný zahraniční software“ a úspora pro státní správu tedy činí zhruba půl miliardy korun. Společnosti Software602 se podařilo jednu licenci tohoto typu prodat, a to v červnu roku 1998 ministerstvu vnitra ČR. Neomezená licence znamená, že subjekt, kterému je poskytnuta, může používat dané programové vybavení na všech současných i budoucích počítačích, které používá; odpadají tak veškeré problémy s registracemi a jejich údržbou a současně dochází k legalizaci softwarového vybavení.

Živě komentuje: veřejná nabídka včetně udání ceny je velice neobvyklá, doslova ojedinělá. Software602 jí nepochybně sleduje i zapojení veřejnosti a docílení určitého občanského či mediálního tlaku na odpovědné orgány – pokud se pro ni nerozhodnou, budou pravděpodobně muset v médiích odůvodnit, proč se rozhodly pro desetinásobně nákladnější řešení (jsou-li ovšem údaje udávané firmou Software602 zcela korektní). Oním „podobným zahraničním software“ se pochopitelně rozumí balík Microsoft Office – Software602 tak stupňuje tlak na softwarového giganta; prvním krokem bylo snížení ceny 602proPC Standard na 2000 Kč.

Padesát miliónů Kč je pro Software602 částka, která se rovná zhruba polovině ročního obratu firmy, zřejmě i včetně amerického zastoupení. Znamenala by nepochybně pro firmu obrovský impuls a umožnění dalšího softwarového vývoje, jak v kancelářském balíku, tak i v ceněných komunikačních a databázových aplikací – nezapomeňme totiž, že tuto částku by firma získala vlastně „za jedno cédéčko“.

Je nemožné předvídat další vývoj, už kvůli mimořádné neobvyklosti způsobu, jakým Software602 nabídku realizovala a dále kvůli naprosté neprůhlednosti jednání současné české vlády. Jisté je jen to, že struna, na kterou Software602 hraje, je velice „zvučná“ zejména v dnešní době, kdy nastává příklon k investicím do českého zboží a do českých podniků. Že jedni z prvních českých kapitalistů využijí právě těchto levicových tendencí, je docela paradoxní, ale obchod je obchod.

Váš názor Další článek: Kam schovává NT Server tiskové soubory na něj poslané?

Témata článku: Software, Licence, Současný vývoj, Dnešní standard, Struna, Stát, Udávaná doba, Podobný tlak, Budoucí krok, Nabídka obchodu, Neomezená licence, Obrovský krok

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší