Software602 nabízí neomezenou licenci svých programů pro veškerou státní správu ČR

Jak se postaví vedení státu k atraktivní, neobvyklé a velmi neobvykle prezentované nabídce Software602?
Software602 nabídla 11. 1. ve veřejné nabídce vedení našeho státu neomezenou licenci kancelářského software 602proPC pro veřejnou a státní správu ČR za 50 mil. Kč. Firma uvádí, že tato částka je řádově desetinou sumy za „podobný zahraniční software“ a úspora pro státní správu tedy činí zhruba půl miliardy korun. Společnosti Software602 se podařilo jednu licenci tohoto typu prodat, a to v červnu roku 1998 ministerstvu vnitra ČR. Neomezená licence znamená, že subjekt, kterému je poskytnuta, může používat dané programové vybavení na všech současných i budoucích počítačích, které používá; odpadají tak veškeré problémy s registracemi a jejich údržbou a současně dochází k legalizaci softwarového vybavení.

Živě komentuje: veřejná nabídka včetně udání ceny je velice neobvyklá, doslova ojedinělá. Software602 jí nepochybně sleduje i zapojení veřejnosti a docílení určitého občanského či mediálního tlaku na odpovědné orgány – pokud se pro ni nerozhodnou, budou pravděpodobně muset v médiích odůvodnit, proč se rozhodly pro desetinásobně nákladnější řešení (jsou-li ovšem údaje udávané firmou Software602 zcela korektní). Oním „podobným zahraničním software“ se pochopitelně rozumí balík Microsoft Office – Software602 tak stupňuje tlak na softwarového giganta; prvním krokem bylo snížení ceny 602proPC Standard na 2000 Kč.

Padesát miliónů Kč je pro Software602 částka, která se rovná zhruba polovině ročního obratu firmy, zřejmě i včetně amerického zastoupení. Znamenala by nepochybně pro firmu obrovský impuls a umožnění dalšího softwarového vývoje, jak v kancelářském balíku, tak i v ceněných komunikačních a databázových aplikací – nezapomeňme totiž, že tuto částku by firma získala vlastně „za jedno cédéčko“.

Je nemožné předvídat další vývoj, už kvůli mimořádné neobvyklosti způsobu, jakým Software602 nabídku realizovala a dále kvůli naprosté neprůhlednosti jednání současné české vlády. Jisté je jen to, že struna, na kterou Software602 hraje, je velice „zvučná“ zejména v dnešní době, kdy nastává příklon k investicím do českého zboží a do českých podniků. Že jedni z prvních českých kapitalistů využijí právě těchto levicových tendencí, je docela paradoxní, ale obchod je obchod.

Váš názor Další článek: Kam schovává NT Server tiskové soubory na něj poslané?

Témata článku: Software, NEO, Licence, Podobný tlak, Nabídka obchodu, Struna, Udávaná doba, Současný vývoj, Dnešní standard, Stát, Budoucí krok, Obrovský krok, NAB, Neomezená licence

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů