Software602 hlásí

Největší český softwarový dům ohlašuje podzimní úrodu. Také si myslíte, že základní software má stát 10 % ceny počítače?
Tradiční zbrojení před podzimní nákupní sezónu absolvuje i největší český softwarový dům, Software602 a.s. O firmu je mezi českým lidem neustále zájem - už proto, že každého zajímá, jak dopadá její "americké dobrodružství".

Především je podstatné, že se firmě daří finančně; obrat je o 100% větší než za stejné období loňského roku a podle sdělení Richarda Kauckého se firma pro letošek počítá sice s nevelkým, ale nepochybně s "příjemným" ziskem. Stoprocentní nárůst obratu je v našich podmínkách (a hlavně v těchto letech!) věcí nevídanou, je ale zřejmé, že se zde na něm právě projevují prodeje v USA. Kolik dělá procentuálně prodej u nás a v USA, ovšem zůstává (bohužel) firemním tajemstvím.

Během transformace bylo značně nejasné, co je hlavním byznysem firmy, kde chce Software602 nejvíce "vydělávat". Jsou to kancelářské programy, databáze, aplikace pro Internet? Podle současných informací je hlavním tahounem (na amerických trzích, ale lze předpokládat, že to bude časem podobné i u nás) a zejména z hlediska budoucího rozvoje tzv. messaging, tj. komunikační programy a komunikační technologie. Zde má Software602 letitý náskok a skvělou pozici i ve světovém měřítku - vždyť Mail602, otec dnešních komunikačních programů firmy, byl jedním z prvních a nejlepších mailovacích programů na světě.

Pro náš trh bude doslova malou revolucí nasazení ceny na balík 602proPC Standard; slogan zní, "základní kancelářský software by měl stát 10% z ceny počítače", takže tento balík stojí 2000 Kč včetně DPH! Takto nízko ještě nikdy žádný kancelářský systém slušné úrovně u nás prodáván nebyl; co to udělá s domácím trhem?

Přes nesporně atraktivní cenu za software, který má za sebou už tři roky ladění a jehož funkčnost je dnes už velice dobrá, se domnívám, že to rozhodně nebude znamenat masový přechod od produktů Microsoftu k Software602. Drtivá většina konkurenční Office 97 se totiž prodává jinak - buď předinstalovaná na počítačích nebo v multilicenčních programech pro firmy a instituce všech typů a velikostí. A zde je jednak cena Office už podstatně jiná než v krabici, a jednak rozhoduje to, že zatímco v barvách Microsoftu hrají stovky největších dodavatelů v oblasti informačních technologií u nás, je partnerská síť Software602 výrazně slabší. Navíc v této verzi chybí některé další pomůcky prodávané zvlášť nebo v balíku 602proPC Expert (jazyková podpora, překladové slovníky, fulltext, faxový software, příprava inteligentních šablon a formulářů, návrh dynamických HTML stránek). Myslím, že je škoda, že Software602 učinila "radikální krok se zadními vrátky"; kdyby výše uvedené bylo vše součástí balíku za 2000 Kč, možná by se i český Microsoft začal trošku bát… Takto hrozí, že produkt získá špatný image typu: je to hodně levné, ale ořezané (neúplné, očesané, "light", jakési "Works"… ). Prostě snadná zbraň pro konkurenční argumentaci.

Spojencem firmy se poprvé v historii stává firma Novell, s níž je (rovněž historicky poprvé) údajně výborná spolupráce. Náhle i Novell zjistil, že "jakousi místní softwarovou firmu" docela potřebuje - neboť jak prodávat Novell NetWare, když se jedná o holý server bez aplikací? Byl proto vytvořen atraktivní balíček sestávající z NetWare 5, WinBase602 SQL Server (plnohodnotný a výkonný SQL server) a 602proPC Expert, ovšem prakticky za cenu NetWare. Kampaň trvá do konce roku a tentokrát jsou v ní zapojeni všichni distributoři Novellu, tedy u nás firmy jako CHS, Expert&Partner Computer 2000, TH´System, SWS Slušovice, BGS Daustrab.

Podrobnými hodnoceními jednotlivých produktů se budou zabývat redakční kolegové, kteří je podrobí pořádné "pitvě"; závěrem ke stručnému hodnocení aktivit Software602 ještě dodám několik menších pochybností:

  • Software602 v krátké době vyzkoušela několik obchodních kanálů a žádný se zatím neukázal jako velice produktivní. Kdysi anoncovaná síť zástupců v každém kraji byla zrušena; poté se firma rozhodla pro předinstalovávání zkušební verze 602proPC na u nás prodávaná PC (AutoCont, Escom a další), ale ani toto se nesetkalo s úspěchem. Nyní se tedy (v rámci 602proPC) firma rozhoduje pro "krabicový prodej" přes menší prodejce počítačů; zda bude úspěšný, je hodně ve hvězdách
  • z čistě marketingového pohledu se mě zdá pozoruhodné, že firma nečísluje či jinak neoznačuje postupné verze svých produktů. Již zmíněný 602proPC je stále už několik let 602proPC bez jakéhokoli označení verze - přitom produkt prodělal za tři roky mnoho nesmírně podstatných změn a ladění, ale koncový zákazník, třeba zklamaný první (hodně padavou) verzí to neví!
V souhrnu se dá říci, že zatímco Software602 má (a věřme, že i ve světovém měřítku) naději v komunikačních programech, je jeho šance na dramatický úspěch na trhu domácím s kancelářským balíkem (byť se mě jeho nové funkce při předvedení skvěle líbily!) stále poměrně malá.
Váš názor Další článek: FaxChange – fax pro Microsoft Exchange

Témata článku: Software, Podobná hvězda, Pořádný software, Podrobné ladění, Špatná podmínka, Největší revoluce, Kancelářský balík, Expert


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 97

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF