Software versus plynový sporák

Co je software? Na první pohled by se mohlo zdát, že software je výrobek jako každý jiný: jako plynový sporák, osobní automobil, walkman, počítač, postel, mobilní telefon. Pohled druhý však odhalí, že tato představa je velmi zkreslená. Software se odlišuje způsobem používání a tedy také procesem vývoje.
Když bude naše firma vyrábět plynové sporáky, bude jejím výstupem návod k použití a plechový kvádr, který bude vážit několik desítek kilogramů, který bude mít nějakou velikost, nějakou barvu, nějaký konkrétní tvar, nějaké ovládací prvky, několik plynových hořáků, troubu… Všechny jeho atributy budou exaktně změřitelné, popsatelné, specifikovatelné, porovnatelné. Bude-li spotřebitel přemýšlet o pořízení sporáku, může se snadno rozhodnout podle těchto údajů, přičemž většinu z nich na první pohled uvidí. Když si koupíte nový sporák a doma zjistíte, že jeho pravá strana je na několika místech zkorodovaná, zase jej naložíte a odvezete zpátky do prodejny. Množství a hutnost výrazů, kterými prodavači vysvětlíte svůj oprávněný požadavek, bude záležet jen na míře vašeho cholerismu (a na tom, jak daleko jste sporák museli táhnout).

Můžeme náš sporák uvedenými údaji charakterizovat? Nikoliv zcela exaktně, ale pokud si vystačíme s poněkud vágním popisem, je asi možné jej přijmout.

Budeme-li ovšem vlastnit softwarovou firmu, situace se poněkud mění. Stejně jako firma produkující sporáky, i my budeme vyvíjet nějakou soustavnou činnost, lépe či hůře organizovanou, která by měla vést ke konkrétnímu cíli. Jak tento cíl ovšem vypadá? Namísto plechového kvádru předáme svému zákazníkovi cédéčko a manuál. Těžko můžeme hovořit o nějakých viditelných vlastnostech – cédéčko bude zřejmě osmdesátiminutové, bude mít možná green surface, bude polepeno překrásnou pestrobarevnou samolepkou a bude možná ve slim obalu. Manuál bude mít sto třicet stránek a bude vyveden na křídovém papíře.

Charakterizují tyto údaje výsledek našeho snažení (tedy software)? Řekli jsme si, že ani sporák nelze přesně popsat jeho viditelnými vlastnostmi, nicméně v případě softwaru to zjevně nejde vůbec.

Je zřejmé, že software je ve své podstatě neviditelná, nehmotná substance. Toto tvrzení s sebou nese řadu negativních důsledků – asi nejmarkantnější je ten, že u neviditelného, nehmotného éterického „čehosi“ se velmi těžko měří kvalita. A pokud se něco velmi těžko měří, ještě hůře se dokazuje, že je v tom chyba.

Témata článku: Software, Programování, Budoucí návrh, Kilogram, Křivka, Výrobek, Slim, Široký rozsah, Možný důsledek, Praktický život, Kvalita, Dostatečná změna, Software 602, Plyn, Dětská nemoc, Vita, Dodatečný hardware, Výroba, Nízká chybovost, Nejmenší procento, Vita software, Vyvíjející software, Chaos, Zbytečný balast, Finální kus


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu