Software pro senátní volby: český šlendrián?

Jeden z našich čtenářů měl během senátních voleb na starosti počítačové zpracování dat v jednom z volebních okrsků. Jeho zkušenosti moc lichotivé nejsou…
Software pro senátní volby: český šlendrián?
Mám tu pochybnou čest být v jedné z volebních komisí při volbách do Senátu CR. Byl jsem jmenován víceméně coby "poradce pres výpočetní techniku" nebo jak bych to nazval. Mým úkolem je zajistit, zprovoznit a provést "počítačové zpracování" výsledků voleb v blízkém volebním okrsku. Jak možná víte, po sečtení hlasů se vyplňuje formulář s výsledky a ten se odevzdává do přiděleného centra. Jak to bylo v minulosti nevím, ale u letošních voleb se výsledky zadávají do speciálního programu, ten vypočte kontrolní čísla, vytiskne záznam (formulář T/5), data zapíše na disketu a to vše se poté veze do centra k dalšímu zpracování. Mým úkolem bylo/je tedy software rozchodit a obsluhovat. Přitom jsem ale narazil na chyby v tomto "softwaru". Ostatně, posuďte sami:

Volební software byl dodán z Okresního úřadu na 3,5" disketě. Podle dokumentace k softwaru má fungovat na OS Windows 95 či vyšším, s nainstalovanou a připojenou tiskárnou. Tiskárna může být jakákoliv, nicméně pokud možno ne jehličková. Na školení předsedů volební komise bylo zdůrazněno, že nejlépe by tiskárna měla být laserová. Jinak nebyly specifikovány žádné další požadavky na hardware, tedy počítač mohl být libovolný, na kterém fungují alespoň W 95.

Pro volby byl zajištěn počítač z blízkého kulturního zařízení. Byl to Intel 486DX4 75 MHz, Intel chipset, 8MB RAM, Windows 95. Tiskárna byla zapůjčena HP LaserJet 1100. Po umístění počítače do volební místnosti jsem z originálních instalačních disket nainstaloval do systému ovladače tiskárny. Pak jsem se rozhodl "volební software" předem otestovat, jen pro jistotu. Přesně podle pokynu v dokumentaci jsem spustil instalaci, ale ouha! Systémová chyba - "Neplatný přístup ke knihovně [jméno].DLL". Zavolal jsem tedy "volebnímu technikovi", aby přijel. Ten se po otestování mechaniky a diskety (byly v pořádku) podíval do počítače a zjistil, ze počítač má sdílený pevný disk. Počítač je totiž normálně zapojen v malé LAN. Technik řekl, ze to je pravděpodobně ten problém, že dotyčná "nefunkční" knihovna má něco společného se sdílením. Technik řekl, abychom si opatřili jiný počítač, a pokud možno s Windows 98. Tvrdil, že sice na W95 to musí fungovat taky, ale zároveň dodal něco ve smyslu "že W 95 nejsou to pravé ořechové". První chyba. Ale je nutno podotknout, že na tom konkrétním počítači se učí lidé, a je možné, že zkrátka už byl tak rozhašený. Známý problém u Windows...

Po domluvě s předsedou volební komise byl zapůjčen a přivezen počítač z Obecního úřadu, AMD K-5 100 MHz, SiS chipset, 16 MB RAM, Windows 98. Po instalaci ovladačů k HP LJ 1100 byla tiskárna otestována a fungovala bezchybně. Takže jsem opět přistoupil k instalaci "volebního softwaru". Instalace tentokrát proběhla úspešně, a instalační program dokonce vytisknul kontrolní stránku s informacemi o instalaci. Na ploše se objevila ikona "Volby 2002", kterou se podle pokynu mel spouštět samotný program pro zpracování výsledku. Ale při pokusu program spustit vyskočily hlášky "Modul xxxxx způsobil neplatnost....." a poté "Program provedl neplatnou operaci a bude ukončen". Další chyba. Domníval jsem se, že problém je způsoben nějakou záhadnou nekompatibilitou na AMD procesoru či SiS chipsetu (ruku na srdce, s AMD K-5 a SiS chipsety byly problémy).

Vzal jsem tedy disketu s "volebním softwarem" s sebou domů. Mám Intel Celeron na Intel BX chipsetu, 128 MB RAM, tiskárnu Epson Stylus 800 (inkoustová). Na mém počítači software fungoval bezchybně. Protože jsem nechtěl vozit svůj počítač do volební místnosti, vyzkoušel jsem software i na svém notebooku, Intel 486DX2 66 MHz, Intel chipset, 16 MB RAM, Windows 98. Volební software sice způsobil chybové hlášení, že v systému není nainstalována žádná tiskárna (to doopravdy nebyla, z notebooku netisknu), nicméně instalace proběhla v pořádku a software opět šel bez problému i spustit. Takže jsem notebook vzal a vrátil se s ním do volební místnosti. Zde jsem do notebooku nainstaloval ovladače k tiskárně HP LJ 1100 a opět ji vyzkoušel. Po restartu jsem pro jistotu volební software odinstaloval a nainstaloval znovu. Po dalším (pro jistotu) restartu jsem zkusil spustit samotný volební software. ALE OUHA! Software nešel spustit, znovu se objevily stejné dvě chybové hlášky. Takže situace byla jasná: Volební software není schopen s tiskárnou HP LaserJet 1100 fungovat! Zavolal jsem opět "volebnímu technikovi" a sdělil mu má zjištění. Upřímně řečeno, po telefonu ani nevypadal příliš překvapeně. A zeptal se, zda mohu zajistit nějakou jinou, starší tiskárnu. Protože Obecní úřad nebyl schopen žádnou jinou sehnat, nechal jsem dovézt tu svoji Epsonku a připojil ji k tomu AMD K-5 (doplnil ovladače, atd.). Poté již "volební software" pracoval bez problému...

Takže to shrnu: Volební software má poměrně zásadní chyby. Bylo naznačeno, že se mu nelíbí Windows 95 a/nebo má potíže na počítačích, které mají nainstalovánu síť. Kolik obcí či jiných malých volebních obvodů má lepší počítače? Pokud vím, tak na mnohých Obecních úřadech v okolí jsou dodnes k vidění právě 486 s Windows 95! A určitě někde mají i počítače propojené sítí. A druhý problém je pro změnu z opačného konce. Software nefunguje s novou, standardní laserovou tiskárnou známého výrobce! Na školení bylo zdůrazněno, že nejlépe je použít laserovou tiskárnu. A volební software přitom nedokáže správně pracovat minimálně s jedním typem laserové tiskárny!

Když jsem měl disketu s "volebním softwarem" doma, zkopíroval jsem si její obsah na můj pevný disk. Disketa samotná není nijak chráněna. Data o kandidátech apod. jsou uložena ve formátu DBF, rovněž nijak nechráněném. Soubor je bez problému čitelný a editovatelný. V DBF souboru jsou navíc "prázdná místa". Po zadání výsledků voleb bude původní DBF soubor pravděpodobně pouze updatován, tj. na disketu samotnou se bude zapisovat! Na disketě je dále instalátor, samorozbalovací DOSový (!!!) ARJ archiv s programem samotným a nějaký INI soubor s výchozím nastavením...

Možná jen dělám z komára velblouda, ale představte si, kdybych se spolehl na kvalitu softwaru a použil ho až po sečtení hlasu? Ano, nebyla by to moje chyba, ale jen ty zbytečné nervy okolo toho! A navíc, ne v každém volebním obvodě musejí mít při ruce osla jako jsem já, aby jim okolo toho tak lítal. Ano, bude mi za to zaplaceno. Nicméně mi bude zaplacena stejná částka, jako kdyby bylo vše v pořádku napoprvé. Jde mi čistě o princip. Uvedené chyby mohou způsobit problémy, minimálně oddálení odevzdání výsledku voleb. A jak jsem řekl, všude nemusejí mít "ochotného osla" jako jsem já.

Dále: Letošní volby do Senátu stojí daňové poplatníky přibližně jednu miliardu korun. O tom, jaký smysl tato instituce má a jaké je o ní veřejné mínění se snad nemusím zmiňovat. Snad stačí když uvedu, že za první den voleb se dostavilo okolo 7% voličů. Při volbách je kladen důraz na anonymitu, úzkostlivě se počítá každý hlas, vše se pečetí a archivuje atp. Ale přitom je k nim dodáván software, který obsahuje mininálně dvě chyby! Nejsem žádný programátor, ale o počítačích něco málo vím. Ať mi nikdo netvrdí, že napsat program, který něco načte, něco se do něj zadá, on s tím udělá několik výpočtů v pevné čárce, pak to zapíše a vytiskne, je takový problém! Znám několik studentů fakulty informatiky a vím, že oni dostávají za semestr za úkol udělat několik mnohem složitějších programu!

Takže se ptám: kdo zadal výrobu tohoto softwaru, kdo ho vyrobil, kdo ho testoval a kdo tedy nese odpovědnost za jeho kvalitu? Dále, kolik jeho výroba náš stát (danové poplatníky) stála? A jaký smysl vůbec má použití "počítačového zpracování"? Celý ten slavný software jen tiskne formulář T/5, který by se jinak pouze musel vypsat ručně! Zkrátka někdo se pěkně napakoval... jak typické v naší zemi.

Protože nevím, zda jsem svým jednáním (obzvláště zkopírováním diskety) neporušil nějaký zákon, neuvedu své jméno. I když samozřejmě vím, že pokud si mě někdo (policie...) bude chtít najít, zdánlivá anonymita Internetu mne neochrání...

Diskuze (180) Další článek: AMD Duron definitivně končí

Témata článku: Software, Windows, AMD Vega, Pokyn, Volební místnost, Senát, Nerv, Pevná ruka, Systémová chyba, Volby, Počítačové zpracování, Disketa, Instalace tiskárny epson, Oslo, Tiskárny k počítači, HP Laserjet, Vita software, Stejná částka, Sen, Volební komise


Určitě si přečtěte

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 97Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF