Software jako služba

V rozhovoru s Pavlem Nemravou, obchodním ředitelem Software602, se čtenáři Computeru ptali na T602, PC Suite, ale i na pobývání této firmy na americkém trhu.

Tento článek vyšel v časopise Computer 5/01 dne 22. března 2001

V rozhovoru s Pavlem Nemravou, obchodním ředitelem Software602, se čtenáři Computeru ptali na T602, PC Suite, ale i na pobývání této firmy na americkém trhu.

Martin Jurina: Mohl byste popsat vývoj od T602 k 602 Pro PC Suite?

Pavel Nemrava: V době, kdy byla T602, jsme si užívali toho, že si textový editor rychle získal dominaci na trhu. Byl v podstatě jediný, měl velkou sílu spočívající v jednoduchosti ovládání. Pak přišla doba Windows, která byla ve svém úvodu poznamenaná rychlým vývojem operačního systému Windows. Díky dobrému marketingovému chování Microsoftu se nám nepodařilo navázat na úspěch T602 a začali jsme ztrácet. Velmi důležitým aspektem tehdejšího vývoje byl nástup elektronické pošty, která začala šířit dokumenty MS Office. Zde také můžeme nacházet počátek „standardizace Office“ – v masovém šíření hlavních formátů .doc a .xls.

Před rokem jsme uvolnili PC Suite s tím, že byla orientována na nativní podporu obou těchto formátů. Zatímco na počátku 90. let mělo ještě význam zkoušet vlastní formáty, o pár let později bylo zřejmé, že pro uživatele je pohodlnější pracovat s jedním typem souborů. Na začátku šlo o cestu ve směru ke složitosti, dnes jde spíš o to, aby to, co nabízíme, bylo co nejjednodušší při zachování maximálního výkonu.

Ještě připomenu, že v roce 1999 jsme se nechali inspirovat krokem Star Office, který byl uvolněn zdarma. V tu chvíli jsme se museli rozhodnout, zda je možné s produktem za peníze bojovat proti tomu, co nabízí Star Office, anebo spíš něco vytěžit z PC Suite. Rozhodli jsme se pro druhou variantu. Krok k tomu, že PC Suite bude nabízena zdarma, vychází z naší dlouhodobé představy, že software je vlastně služba.

Libor Mareš: Většina mých známých přešla z T 602 na Word. Myslíte si, že jde o obecnější jev?

Pavel Nemrava: Myslím, že ano. T602 u mnoha lidí znamenala začátek práce s počítačem. Dokonce u mnohých z nich vzbuzuje pozitivní vzpomínky. Ale T602 dnes již především není aktuální. Vzhledem k ceně však s sebou Office přináší otázku legálního používání. V případě, že někdo užívá kancelářský software od Microsoftu legálně, nemám mu co nabídnout. Office je totiž nepochybně lepší než PC Suite. Je mohutnější, má mnohem víc funkcí. Pro toho, kdo používá Office nelegálně, však přinášíme velice atraktivní alternativu.

Jiří Lukáš: Používáte dnes kancelářský balík MS Office nebo PC Suite?

Pavel Nemrava: Doma používám naše produkty, protože se mi nechce platit drahý Office. V práci používám Excel a 602Text. Já se například bez Excelu neobejdu. Ale moji podřízení pracují se 602 Tabem a poklady mi dávají v .xls. Všichni ostatní zaměstnanci používají naše programy. To se mi zdá správné – v každé firmě by mohl být alespoň jeden Office, ale na většině ostatních počítačů může být naše PC Suite.

Jakub Kocůrek: Chystá se 602 Software vyvinout kancelářský balík i pro operační systém Linux?

Pavel Nemrava: Jsme firma vývojově postavená na systému Windows. V oblasti desktopů (pracovních stanic) je situace určená ještě na dlouhou dobu dopředu. Co bude za rok, to vám buď říct nechci, nebo prostě nevím. Tyto věci se mění opravdu překotně. Domnívám se, že v oblasti serverů je vývoj poněkud zřejmější.

Tomáš Vlk: Během LinuxExpa byl na semináři Kylix Day představen jeden z několika stěžejních produktů, které měly právě zde českou premiéru – vývojové prostředí Kylix firmy Borland. Generální ředitel Software602, Richard Kaucký, se ke Kylixu veřejně přihlásil. Máme to brát jako jasné znamení dalšího vývoje softwaru 602?

Pavel Nemrava: Dokážete ignorovat Linux v oblasti serverů? To je má odpověď.

Josef Král: Jak můžete vydělávat, když nabízíte své hlavní programy zadarmo?

Pavel Nemrava: To je právě velký omyl. Software 602 už dávno není jen kancelářský software. Hlavní oblastí pro nás je oblast e-businessu, kterou v Česku i v USA již delší dobu prakticky provozujeme a pro kterou jsme loni na podzim uvedli novou řadu produktů. Tyto aplikace jsou opřeny zejména o náš SQL server a mimo jiné využívají i komunikační systém Mail602.

Karel Ječný: Myslíte, že vaše opozice proti Star Office je dostatečně pevná?

Pavel Nemrava: Jak už jsme řekli na tiskové konferenci před rokem, kdy jsme PC Suite uvolňovali, souboj neprobíhá mezi námi a Microsoftem, ale mezi Star Office a Microsoftem. Oni se perou o své klienty a my jsme připraveni přizpůsobit se vítězi. Nicméně v USA je v současné době PC Suite velmi úspěšná, na download.com se stahuje třikrát až čtyřikrát víc než Star Office.

Milan Rosí: Kolik zákazníků si zaregistrovalo 602 PC Suite?

Pavel Nemrava: K dnešnímu dni jde v České republice o 165 000 licencí!

Jan Kovařík: Jaký je podíl velkých firem mezi uživateli 602 PC Suite?

Pavel Nemrava: Není moc velký. Kolem 40 tisíc licencí je ve státní správě. Zde je největším uživatelem nepochybně resort Ministerstva vnitra. Naší cílovou skupinou jsou malí a střední podnikatelé – ti tvoří cca 65 %.

Milan Zámyslický: V kolika jazycích se PC Suite distribuuje?

Pavel Nemrava: Ve dvou – v češtině a angličtině.

Robert Zlatohlav: Chystáte verzi 602 PC Suite pro Slovensko?

Pavel Nemrava: Domnívám se, že česká verze je prozatím dostačující. Nejde o nějakou diskriminaci, ale spíš o to, že zavedení slovenštiny zatím není v našich časových možnostech. Na slovenštinu budeme myslet v případě, kdy by vznikala vícejazyčná verze.

Martin Kuchař: Proč jste vyrazili do USA?

Pavel Nemrava: Česká republika má konečné množství uživatelů. Pro firmu našeho typu je to nebezpečně malé území. Proto jsme se pokusili prorazit i v USA. Je dobré si něco ozkoušet na malém trhu a pak to aplikovat na trhu velkém. A jak už jsem zmínil, velmi náročná celosvětová klientela dává najevo, zda můžeme existovat i na světových trzích.

Jan Dvořák: Představte si uživatele, kterému kamarád nainstaluje „vše potřebné“. Proč by si měl pořizovat váš software, byť je zdarma?

Pavel Nemrava: Přestože jsou některé naše produkty zdarma, přinášejí reálnou hodnotu, kterou si každý uživatel může ověřit a pak dojít k závěru, zda jsou naše produkty pro něj přínosem či nikoliv. Mimochodem naši uživatelé nám čas od času i napíší, jakou mají radost z toho, že již nemají na svém počítači kradené programy. To je myslím dobře. Lidem, kteří chtějí mít programy nainstalovány legálně, máme co nabídnout: s námi ušetří spoustu peněz.

Leoš Nekrdla: Proslýchá se, že se v dohledné době objeví verze 603? Co vy na to?

Pavel Nemrava: Bohužel mi nenapadá žádná vtipná odpověď :)

Připravil a fotografoval Petr Bubeníček

Ptejte se na AutoCont a na nové expertní centrum IBM v Brně

Milí čtenáři, do dalších čísel jsme pro vás znovu připravili možnost zeptat se dalších osobností ze světa počítačů. V čísle 7 vyjde čtenářský rozhovor s Martinem Grigarem, předsedou představenstva AutoContu, a v čísle 9 pak s budoucím generálním ředitelem nově otevřeného expertního centra IBM v Brně, Radkem Sazamou (IBM Global Services Delivery Center).

Určitě si přečtěte

Články odjinud