Social.FM: Proposlouchejte se do kriminálu

Vytvořte si vlastní internetové rádio a sdílejte muziku s celým světem zadarmo. Možná ale skončíte za mřížemi.

Zkusíte-li v internetovém vyhledávači Google vyhledat anglický výraz „share“, jako odpověď získáte neskutečných 826 milionů nalezených webových stránek. Jedním z těchto webů je i komunitní služba Social.FM, kterou pod názvem Mercora založil v roce 2003 Srivats Sampath, bývalý prezident McAfee.com a vedoucí marketingu serverových řešení Netscape.

Social.FM má jediný úkol. Nabídnout vám v podobě streamovaného internetového přehrávání jakoukoliv hudební skladbu. Muziku můžete přehrávat přímo z webových stránek, k dispozici je však také přehrávač a organizér hudby pro operační systém Microsoft Windows 2000 a vyšší a klient pro chytré mobilní telefony s Windows Mobile nebo Symbianem.

Hudba je zcela zdarma a legální (ovšem ne všude)

Na první pohled se tedy Social.FM chová podobně jako webové hudební projekty Last.fm a Finetune. Nabízí se ovšem otázka, odkud se všechna ta muzika bere. Podle autorů a anglické encyklopedie Wikipedia dnes totiž Social.FM nabízí více než 3,5 milionů hudebních skladeb. Odpověď je jednoduchá. Od vás! Služba funguje na běžném principu P2P spojení podobně jako třeba Direct Connect. Namísto souborů ovšem nabízíte ostatním pouze zvukový proud. Ze svého počítače pomocí Social.FM Desktopu vytvoříte jednoduché internetové rádio. Posluchač tedy nezíská ilegální nahrávku a nemůže přehrávanou skladbu ani pozastavit nebo zrychlit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní webového přehrávače a Social.FM Desktop

I v případě streamovaného zvuku se však jedná o hudební dílo a otázkou zůstává, jak si s těmito novými technologiemi a přístupy poradí současný hudební průmysl. Přehrávač proto například nepřehraje hudbu s ochranou DRM a zapomeňte také na přehrávání celého alba. Social.FM playlist promíchá tak, abyste nemohli poslouchat jednoho interpreta vícekrát po sobě. Nakonec je také omezen počet skladeb, které můžete během určitého časového okamžiku vysílat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Statistika vysílané hudby a chat mezi uživateli, který se však v současné betaverzi choval podivně

Služba je díky přijetí Digital Milennium Act zcela legální v rámci legislativy USA, odlišná situace je však zřejmě stále v Evropě. S využitím tehdejší služby Mercora totiž sdílení muziky nabídla svým zákazníkům společnost Tiscali ve Velké Británii pod názvem Juke Box. Záhy však díky protestům IFPI celou službu stáhla. O případu z roku 2006 informuje BBC.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení počtu posluchačů a informace o novém posluchači vašeho rádia

Pro mnoho potenciálních uživatelů přehrávače a soukromého rádia může být problematický i datový tok. Pokud je vaše připojení limitováno pravidly FUP nebo máte pomalý upload, můžete vysílání zakázat nebo omezit maximální počet paralelních posluchačů. Chcete-li mít přehled, kdo vaši hudbu poslouchá, stačí nastavit upozorňování na posluchače a v pravém dolním rohu se objeví informace, kdo co zrovna na vašem rádiu přehrává.

Poslech hudby pomocí Flash přehrávače na webu i v aplikaci pro Windows je bezplatný. Pokud si chcete vyzkoušet Social.FM i ve svém chytrém mobilním telefonu, počítejte s jednorázovým registračním poplatkem 19,95 dolarů.

Při vysílání rádia spotřebuje až 140 MB RAM

Ovládání hudebního přehrávače je poměrně jednoduché. Na webu nebo na Desktopu narazíte v horní části na vyhledávací pole. Zde můžete zadat požadovaného interpreta nebo jméno DJ, tedy člověka, který poskytnul svou hudbu ke sdílení na internetu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno s 3D seznamem nalezených skladeb a integrovaný Youtube přehrávač videoklipů

Každý interpret má svou vlastní stránku se základní informací a fotografií. Social.FM také nabídne k přehrání související videoklipy na serveru Youtube. Pod záložkou Connections najdete podobné interprety a většinou nechybí ani seznam vydaných alb.

Zajímavá je ovšem nabídka nalezených skladeb. Ta se zobrazí v podobě 3D seznamu s fotografiemi bookletů. Stačí na vybraný booklet klepnout myší a Desktop se připojí k uživateli, který skladbu nabízí ke streamování. Po skončení přehrávání skladby se však zpravidla díky ochraně autorských práv spustí jiná skladba z nabídky rádia. Celé album tedy naráz nepřehrajete.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchá ovládací a informační lišta by toho mohla umět více

Social.FM přehrává zvuk v poměrně dobré kvalitě, chybí však více informací. Velikost datového toku a délku skladby se tedy nedozvíte. Spolehnout se můžete v případě rádia pouze na tlačítko STOP a ovládání hlasitosti. Pokud přehráváte hudbu ze své vlastní knihovny nebo složky na počítači, máte k dispozici i skok vpřed a vzad a náhodné a opakované přehrávání.

Pokud vysíláte pro více než jednoho posluchače (více než jedno P2P spojení), očekávejte poměrně vysokou zátěž na váš systém. Přehrávač hravě spotřebuje i 140 MB operační paměti a zahltí procesor.

Social.FM není Last.fm

Jaké jsou tedy výhody Social.FM oproti Last.fm? První ze jmenovaných je především přehrávač. U každého interpreta sice najdete stručné popisné informace a seznam podobné hudby, s třídícími schopnostmi a statistikami, které nabízí Last.fm, se však Social.FM nemůže srovnávat. Nabízí ovšem jednoduchý přehrávač lokální hudby a zajímavé P2P rádio, které je v přehrávání mnohem cílenější než Last.fm, který zdarma nabídne pouze podobnou hudbu a hudbu podle zvoleného žánru.

Hledáte-li tedy například oblíbenou skladbu od skupiny Pink Floyd, Social.FM ji díky obrovské databázi soukromých P2P rádií nalezne a přehraje. Zapomeňte však rovnou na to, že systém ošálíte a pomocí nejrůznějších grabovacích programů si stáhnete celé album. Social.FM hned po první skladbě nabídne další náhodnou písničku ze seznamu P2P rádia nebo od jiného uživatele, pokud rádio už vyčerpalo svůj časový limit. 

Vyzkoušejte si službu Social.FM

Diskuze (7) Další článek: My Exposé: naučte Visty přepínat aplikace efektivně

Témata článku: Google, Software, Windows, Download, Hudební služba, Playlist, Muzika, IFPI, Hudební dílo, Komunitní služba, Bývalý prezident, Hudba, Streamovaná hudba, Pink Floyd, SoC, Soukromý telefon, Legální streamování, Odlišná situace, Pink, Direct Marketing, Legální hudba


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 142

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 39

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny