Social.FM: Proposlouchejte se do kriminálu

Vytvořte si vlastní internetové rádio a sdílejte muziku s celým světem zadarmo. Možná ale skončíte za mřížemi.

Zkusíte-li v internetovém vyhledávači Google vyhledat anglický výraz „share“, jako odpověď získáte neskutečných 826 milionů nalezených webových stránek. Jedním z těchto webů je i komunitní služba Social.FM, kterou pod názvem Mercora založil v roce 2003 Srivats Sampath, bývalý prezident McAfee.com a vedoucí marketingu serverových řešení Netscape.

Social.FM má jediný úkol. Nabídnout vám v podobě streamovaného internetového přehrávání jakoukoliv hudební skladbu. Muziku můžete přehrávat přímo z webových stránek, k dispozici je však také přehrávač a organizér hudby pro operační systém Microsoft Windows 2000 a vyšší a klient pro chytré mobilní telefony s Windows Mobile nebo Symbianem.

Hudba je zcela zdarma a legální (ovšem ne všude)

Na první pohled se tedy Social.FM chová podobně jako webové hudební projekty Last.fm a Finetune. Nabízí se ovšem otázka, odkud se všechna ta muzika bere. Podle autorů a anglické encyklopedie Wikipedia dnes totiž Social.FM nabízí více než 3,5 milionů hudebních skladeb. Odpověď je jednoduchá. Od vás! Služba funguje na běžném principu P2P spojení podobně jako třeba Direct Connect. Namísto souborů ovšem nabízíte ostatním pouze zvukový proud. Ze svého počítače pomocí Social.FM Desktopu vytvoříte jednoduché internetové rádio. Posluchač tedy nezíská ilegální nahrávku a nemůže přehrávanou skladbu ani pozastavit nebo zrychlit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní webového přehrávače a Social.FM Desktop

I v případě streamovaného zvuku se však jedná o hudební dílo a otázkou zůstává, jak si s těmito novými technologiemi a přístupy poradí současný hudební průmysl. Přehrávač proto například nepřehraje hudbu s ochranou DRM a zapomeňte také na přehrávání celého alba. Social.FM playlist promíchá tak, abyste nemohli poslouchat jednoho interpreta vícekrát po sobě. Nakonec je také omezen počet skladeb, které můžete během určitého časového okamžiku vysílat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Statistika vysílané hudby a chat mezi uživateli, který se však v současné betaverzi choval podivně

Služba je díky přijetí Digital Milennium Act zcela legální v rámci legislativy USA, odlišná situace je však zřejmě stále v Evropě. S využitím tehdejší služby Mercora totiž sdílení muziky nabídla svým zákazníkům společnost Tiscali ve Velké Británii pod názvem Juke Box. Záhy však díky protestům IFPI celou službu stáhla. O případu z roku 2006 informuje BBC.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení počtu posluchačů a informace o novém posluchači vašeho rádia

Pro mnoho potenciálních uživatelů přehrávače a soukromého rádia může být problematický i datový tok. Pokud je vaše připojení limitováno pravidly FUP nebo máte pomalý upload, můžete vysílání zakázat nebo omezit maximální počet paralelních posluchačů. Chcete-li mít přehled, kdo vaši hudbu poslouchá, stačí nastavit upozorňování na posluchače a v pravém dolním rohu se objeví informace, kdo co zrovna na vašem rádiu přehrává.

Poslech hudby pomocí Flash přehrávače na webu i v aplikaci pro Windows je bezplatný. Pokud si chcete vyzkoušet Social.FM i ve svém chytrém mobilním telefonu, počítejte s jednorázovým registračním poplatkem 19,95 dolarů.

Při vysílání rádia spotřebuje až 140 MB RAM

Ovládání hudebního přehrávače je poměrně jednoduché. Na webu nebo na Desktopu narazíte v horní části na vyhledávací pole. Zde můžete zadat požadovaného interpreta nebo jméno DJ, tedy člověka, který poskytnul svou hudbu ke sdílení na internetu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno s 3D seznamem nalezených skladeb a integrovaný Youtube přehrávač videoklipů

Každý interpret má svou vlastní stránku se základní informací a fotografií. Social.FM také nabídne k přehrání související videoklipy na serveru Youtube. Pod záložkou Connections najdete podobné interprety a většinou nechybí ani seznam vydaných alb.

Zajímavá je ovšem nabídka nalezených skladeb. Ta se zobrazí v podobě 3D seznamu s fotografiemi bookletů. Stačí na vybraný booklet klepnout myší a Desktop se připojí k uživateli, který skladbu nabízí ke streamování. Po skončení přehrávání skladby se však zpravidla díky ochraně autorských práv spustí jiná skladba z nabídky rádia. Celé album tedy naráz nepřehrajete.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchá ovládací a informační lišta by toho mohla umět více

Social.FM přehrává zvuk v poměrně dobré kvalitě, chybí však více informací. Velikost datového toku a délku skladby se tedy nedozvíte. Spolehnout se můžete v případě rádia pouze na tlačítko STOP a ovládání hlasitosti. Pokud přehráváte hudbu ze své vlastní knihovny nebo složky na počítači, máte k dispozici i skok vpřed a vzad a náhodné a opakované přehrávání.

Pokud vysíláte pro více než jednoho posluchače (více než jedno P2P spojení), očekávejte poměrně vysokou zátěž na váš systém. Přehrávač hravě spotřebuje i 140 MB operační paměti a zahltí procesor.

Social.FM není Last.fm

Jaké jsou tedy výhody Social.FM oproti Last.fm? První ze jmenovaných je především přehrávač. U každého interpreta sice najdete stručné popisné informace a seznam podobné hudby, s třídícími schopnostmi a statistikami, které nabízí Last.fm, se však Social.FM nemůže srovnávat. Nabízí ovšem jednoduchý přehrávač lokální hudby a zajímavé P2P rádio, které je v přehrávání mnohem cílenější než Last.fm, který zdarma nabídne pouze podobnou hudbu a hudbu podle zvoleného žánru.

Hledáte-li tedy například oblíbenou skladbu od skupiny Pink Floyd, Social.FM ji díky obrovské databázi soukromých P2P rádií nalezne a přehraje. Zapomeňte však rovnou na to, že systém ošálíte a pomocí nejrůznějších grabovacích programů si stáhnete celé album. Social.FM hned po první skladbě nabídne další náhodnou písničku ze seznamu P2P rádia nebo od jiného uživatele, pokud rádio už vyčerpalo svůj časový limit. 

Vyzkoušejte si službu Social.FM

Diskuze (7) Další článek: My Exposé: naučte Visty přepínat aplikace efektivně

Témata článku: Software, Google, Windows, Download, Pink Floyd, Hudební dílo, SoC, Legální streamování, Direct Marketing, Odlišná situace, Komunitní služba, Hudba, Bývalý prezident, IFPI, Pink, Playlist, Streamovaná hudba, Legální hudba, Muzika, Soukromý telefon, Hudební služba


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

** Projekt iMyšlení představil 11 nových učebnic pro výuku informatiky ** Cílem je i ty nejmenší děti naučit programovat a logicky uvažovat ** Přichází odklon od současného konceptu učení toho, jak se počítač vůbec ovládá

Karel Javůrek | 105

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

** Kickstarter je plný neúspěšných projektů ** A pak tam jsou ty, které splnily cíl hned několikanásobně ** Tyto patří k těm nejúspěšnějším za poslední dva měsíce

Jakub Čížek | 16

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu