Sobig prý způsobil škody za 30 miliard dolarů

Srpen letošního roku byl dosud vůbec nejhorším v historii; podle analytické firmy byl Sobig pouze testem pro něco většího.
Dovede někdo spočítat, kolik škody vůbec počítačové viry a červi páchají? Agentura s názvem mi2g z Londýna říká, že ano, a vyčíslila celkovou finanční újmu způsobenou těmito útoky v srpnu letošního roku na 32,8 mld; z toho pověstný Sobig má na svědomí 29.7 miliardy. Velikost této částky ohromuje – je to jeden bilion korun, za což by se dalo například do každé české rodiny pořídit slušné nové auto, případně pro každého obyvatele naší zemičky hned tři osobní počítače. Agentura tvrdí, že tuto problematiku sleduje už osm let, a že se Sobig vyšvihl na první místo, když předstihl předešlou jedničku, Klez (škody 13.9 miliardy) a známý „I Love You“ se nyní musí spokojit s třetím místem (8.75 miliardy). Škody jsou způsobeny například následujícím: zahlcením poštovních schránek a jejich vyřazením z provozu, havárií či odstavením firemních e-mailových systémů, zahlcení a vyřazení dalších síťových prvků z důvodu přetížení, a v souhrnu obrovské množství času, který milióny lidí věnovaly jen na prosté vymazávání „zablešených“ e-mailů, které jim skončily ve schránce. I čas jsou peníze.

Agentura se zabývala rovněž hledáním důvodů vytvoření Sobigu. Nejpravděpodobnějším důvodem jsou tentokrát peníze, nikoli touha „se předvést“, jak tomu bylo často u starších virů a červů. Peníze má zřejmě přinést sebrání obrovské databáze fungujících, „živých“ e-mailů pro prodej spammerům, což je nedobrá zpráva ze dvou ohledů: je to vlastně demonstrování ekonomického důvodu, proč psát virové programy (a návod pro další programátory), a za druhé jedna hrozba okamžitě vytváří druhou – po červovi přijde spam.

Programování virů a červů bylo dosud připisováno svým způsobem vyšinutým osobám, neboť autor neměl šanci nic získat, pouze riskoval; dá se v tomto směru přirovnat k planým bombovým telefonátům. Normální kriminálník ani jedno ani druhé neriskuje, neboť nemá co získat; jakmile se ale psaní útočných programů stane lukrativním byznysem v šedé zóně Internetu, máme se tedy na co těšit. Viry náhle začnou tvořit profesionální a placené týmy s jasným cílem, schopné za sebou celkem bezpečně zamést stopu, neboť všechno jde, když jsou peníze.

Poslední měsíce vůbec kladou velice naléhavě otázku, která už dříve visela ve vzduchu a byla diskutována: zda není „zdraví“ Internetu a vzdálené komunikace vážně a zásadně ohroženo. Viry jsou zde možná dvacet let, spam deset, a dříve jsme s obojím žili asi jako s obtížným hmyzem v našich zeměpisných šířkách: trochu jsme si zvykli a trochu jsme se bránili, tak nějak jsme to brali jako povinnou cenu za to, co nám Internet přináší. Ovšem řádové zvýšení intenzity těchto útoků zásadně situaci mění – tak jako kdyby zatím jen „protivní“ komáři v domácích zeměpisných šířkách začali přenášet malárii. A zákony jsou posledními, které něco vyřeší – tvrdší tresty pro autory virů a hromadné spammery pouze způsobí, že zmizí amatéři a zbudou „profesionálové“, kteří vědí, jak se právním hrozbám vyhnout. Počítačový průmysl v tomto čekají zásadní opatření a velké investice, stejně vlastníky konektivity a uzlových bodů jako tvůrců software a provozovatelů internetových služeb, a stejně tak i uživatele, zejména firemní. Ochrana a doslovný boj proti těmto útokům se bude muset dostat na podstatně vyšší a dokonalejší úroveň, což ovšem bude stát spoustu peněz. Na další investice se bohužel musí připravit všichni, kdo se kolem Internetu točí, ať na straně poskytovatelů nebo uživatelů.

Diskuze (49) Další článek: Ministerstvo informatiky: 10 milionová pokuta za spam

Témata článku: , , , , , , , , , , ,