Snippage: výstřižek jakéhokoli webu na ploše

Jednoduchý a intuitivní program pro výřez části webové stránky, který lze umístit na plochu. Díky Adobe AIR je kompatibilní s Windows, Mac OS X i Linuxem.

V dnešní době širokoúhlých monitorů s vysokým rozlišením je většina plochy prázdná a doslova si říká o umístění různých widgetů, gadgetů, říkejte jim jak chcete. Neustálé přepínání programů a oken je oproti přímému zobrazení na ploše značně pomalejší, pro potřebné informace stačí díky gadgetům doslova pouze pohnout okem na levou či pravou stranu.

 Zapomeňte na Web Slices podle IE8

Pokud jste četli o nových možnostech Internet Explorer 8 a jeho řešení webových výstřižků, možná jste si trochu klepali na čelo, zvláště pokud jste někdy viděli Mac OS X a webové výstřižky v Safari. Ty lze vyříznout z jakékoli stránky a umístit jako widget na plochu. Provedení v Internet Exploreru 8 vyžaduje podporu na straně webové stránky, přičemž uživatel nemůže udělat libovolný výstřižek, ale jen to, co je naprogramováno. Další nevýhodou je nemožnost umístění výstřižku na plochu – výřez je stále umístěn v prohlížeči, kde zabírá místo v horní liště a ještě k tomu vyžaduje pohyb myší a kliknutí.

Naštěstí jsou mezi námi i programátoři nadšenci, například Gabo Mendoza, který stvořil malý, ale užitečný program Snippage.

Pro tučňáky, okenáře i sadaře

Snippage je založen na Adobe AIR (Flash CS3, ActionScript 3), díky čemuž je kompatibilní s operačními systémy Windows, Mac OS X i Linux. Jedná se v základu o jednoduchý a zajímavě provedený webový prohlížeč, který může být spuštěn ve více instancích.

Krátce stačí otevřít danou webovou stránku, pomocí intuitivního pole (v každém rohu jiná funkce – přemístění, velikost, vystřižení) označit danou oblast a vyříznout. Program se přepne do režimu výstřižku a vidíte tak pouze samotný výřez a žádné další rušivé prvky. Ty se zobrazí pouze pokud na tento výstřižek přejedete myší. Jak se jednoduše ovládá i v praxi, vám ukáže následující video:

Video je ve vyšším rozlišení, doporučujeme přepnout do režimu celé obrazovky.

VIDEO: 1389 'Snippage - webové výstřižky'

Program Snippage má velikosti pouze 110 kB, a je už delší dobu v beta verzi 1.0 R12, stahovat ho můžete z oficiálních stránek Snippage. Pokud ještě nemáte nainstalován Adobe AIR, stáhněte si nejnovější verzi na oficiálních stránkách Adobe.

4.jpg 
Výřez v akci

Paměťová náročnost je v dnešní době akceptovatelná, na rozdíl od některých Adobe AIR aplikací. Při spuštění jednoho výstřižku vyžaduje kolem 25 MB paměti, v případě čtyř výstřižků si tak ukrojí přibližně 100 MB operační paměti. Vzhledem k tomu, že se jedná o klasické zobrazení webové stránky, na zobrazené odkazy lze samozřejmě kliknout, a stránka se zobrazí ve vašem defaultním prohlížeči.

1.jpg 3.jpg
Na ploše zapadne jako další gadget

Díky jednoduchosti a použití Adobe AIR je asi jediným negativem nekompatibilita s AJAX, JAVA, a Silverlight. Snippage však zvládá většinu běžných webových stránek, v testu Acid3 získá hodnocení 91/100. Využít ho lze především na stránky, které nepodporují RSS kanály na určité informace, které potřebujete mít neustále k dispozici, či pro zobrazení aktualizovaných grafických prvků (počasí, fotky atd.).

perex.jpg 

Pokud vás program zaujal, stačí ho vyzkoušet a zkušenosti napsat do diskuze. Snippage můžete stáhnout z GigaManie (musíte mít nainstalovaný Adobe AIR). 

stáhnout program Snippage 1.0 R12 beta Licence: freeware, 110 kB
Autor: Gabo Mendoza
Web programu: snippage.gabocorp.com


TIP: další zajímavou aplikací, která využívá Adobe AIR, je AlertThingy pro správu Twitteru nebo Facebooku

stáhnout program Adobe Air 2.0.4.13090 Licence: freeware, 12 MB
Autor: Adobe
Web programu: www.adobe.com


fsc.jpg

 

Diskuze (14) Další článek: Červ Conficker má zítra zničit internet

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,