Sněmovna prodlužuje monopol Českého Telecomu

Poslanecká sněmovna nepřijala pozměňovací návrhy Senátu na půlroční zkrácení monopolu a tak bude mít Český Telecom garantovaný monopol až do 30. června 2002.
Poslanecká sněmovna nepřijala pozměňovací návrhy Senátu na půlroční zkrácení monopolu a tak bude mít Český Telecom garantovaný monopol až do 30. června 2002. Bohužel je problém v tom, že Sněmovna by pro zkrácení monopolu i hlasovala, ale podle zákona by tak musela schválit i ostatní pozměňovací návrhy Senátu. Bohužel byly mezi nimi takové návrhy, které Sněmovna schválit nechtěla. Nejčastěji uváděným problematickým bodem je návrh na přidání do § 82:

(8) Pokud výše vyúčtování ceny za službu přesáhne trojnásobek průměrně účtované měsíční částky za období předcházejících 6 měsíců, účastník má právo na odklad platby nejpozději do doby vyřízení reklamace, popřípadě ukončení správního řízení o námitkách proti výši vyúčtování ceny za službu.

Tento bod byl přidán jako odpověď na klasický postup Telecomu – nejdřív zaplať, pak si stěžuj. Poslanci ale dospěli k názoru, že je tento bod zneužitelný a mohl by vést k obrovským pohledávkám telekomunikačních společností.

Dalším zdrojem potencionálních problémů byl § 44, kde Senát přidal:

(4) Provozovatel veřejné telekomunikační sítě může v případě nebezpečí, vyžaduje-li to ochrana této sítě a nabídne-li uživateli bezplatně náhradní řešení, neprodleně odpojit koncové zařízení nebo vysílací rádiové zařízení.

V kritice tohoto bodu uvedl poslanec Zdeněk Cvrček: "Senát zavedl zpět podmínku nabídky bezplatného alternativního řešení pro ty, jejichž koncové zařízení ohrožuje síť nebo její bezpečnost. Přitom je povinností všech z tohoto zákona uvádět na trh do provozu jen koncová zařízení schválená a bezpečná. Provozovatelé tedy budou nuceni bezplatně zajistit náhradní zařízení tomu, kdo si sám zapojil zařízení nebezpečné. Naopak, pokud nemůže operátor ihned toto zařízení odpojit, v podstatě ohrožuje nejen síť, ale zároveň vytváří riziko pro další účastníky na této síti napojené."

Schválený zákon o telekomunikacích čeká nyní na jediné – podpis prezidenta. Pokud tedy Václav Havel tento zákon podepíše, bude volba operátora možná až od 30. 6. 2002 s přenositelností čísla možnou až od 31. 12. 2002.

Ministr dopravy a spojů ČR Jaromír Schling ve svém projevu naznačil přesvědčení, že Telecom bude liberalizovat ještě před tímto termínem a monopol fakticky ukončí dříve, nicméně za všechny myslím odpověděl poslanec Vladimír Mlynář: " Musím říci, že by to byl první monopol na světě, který by něco takového učinil, a myslím, že to vědí jak kolegové z levé části politického spektra, tak z pravé části politického spektra."

Rozprava nad pozměňovacími návrhy nebyla nijak dlouhá a zákon byl ve znění již dříve schváleném poslaneckou sněmovnou přijat, když se pro něj z přítomných 183 pro vyslovilo 121 a 54 bylo proti. Pro přijetí zákona bylo nutné 101 poslanců.

Stenografický zápis z jednání schůze je k dispozici na PSP.cz, citace zde uvedené vycházejí z této verze zápisu.

Diskuze (46) Další článek: Panasonic má také vlastní MP3man

Témata článku: Bezpečnost, Monopol, Tel, Sněm, Koncové zařízení, Problematický bod, Veřejná doprava, Monopoly, Klasický operátor, Sněmovna, Klasický postup, Rádiové spektrum


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5