SNARF - nový způsob třídění e-mailů

Co je to SNARF? Je to nový způsob jak třídit emaily. Na mušku si tentokrát nebere spam, ale regulérní doručenou poštu, ať už osobní či pracovní. I té totiž může být někdy ohromné množství a zorientovat se v ní, správě si ji roztřídit a začít vyřizovat dle důležitosti, to může být oříšek. Přesně tohle by měl program SNARF řešit.
SNARF - nový způsob třídění e-mailů

Související odkazy

Slovník
IMAP
POP3
server
spam

Abych ušetřil některým z vás čas, rovnou vám prozradím, že tento nástroj je sice zdarma, nicméně se jedná o jednu z novinek z výzkumných laboratoří Microsoftu a je určen zatím pouze pro Outlook. Dále ke své práci vyžaduje .NET framework. Spolupracuje s Exchange serverem, POP3 či IMAP a také s Hotmail a rovněž byl testován s OL Connector for Lotus Notes.

SNARF je zkratka pro Social Network and Relationship Finder. Díky informacím, které se již nacházejí v naší doručené poště, tedy zejména komu a jak často píšeme, je možné vytvořit lepší systém pro organizaci nové příchozí pošty. Autoři slibují, že tento nástroj umožní lépe provést prvotní roztřídění pošty dle naléhavosti či důležitosti. Vyřadit z doručené pošty spam je sice hezké, ale často to věc neřeší. I po odstranění "balastu" často zbývají desítky zpráv, které mají alespoň na první pohled stejnou naléhavost. Přesto však jsou některé zprávy důležitější a jiné ne, což je často těžké posoudit, dokud si je nepřečteme.

Lidé používají k řešení tohoto problému různé strategie, prakticky neexistuje nějaký správný či optimální způsob, protože hodně záleží na individuálních faktorech. Přesto lze tomuto procesu softwarově pomoci.

Práce s programem

Instalační program má necelé 2 MB a stáhnout si ho můžete přímo z oficiálních stránek. Jak si na stránkách můžete povšimnout, jedná se o výzkumné centrum Microsoftu, takže program je dosud stále spíše experiment, než nějaký oficiální nástroj. To se ale může již brzy změnit.

K instalaci celkem není co říct, je zcela standardní prostřednictvím průvodce a liší se snad jen v tom, že smlouva, se kterou musíte souhlasit, se nazývá  Microsoft Research license agreement ("MSR-LA"). Program není žádným zásuvným modulem do Outlooku, nic podobného. Jedná se o samostatnou aplikaci, která "pouze" využívá jádro Outlooku pro přístup k vaší poště. Pro práci s programem (a potažmo tedy k vyřizování pošty samotné) tak není nutné Outlook jako takový vůbec spouštět.

Po spuštění si program nejprve vytvoří index vašich zpráv. To může nějakou dobu trvat v závislosti na velikosti vaší schránky. Pro testovací účet se zhruba jedním tisícem zpráv trvalo indexování asi dvě minuty. Tento proces se však provádí pouze poprvé, resp. pouze poprvé trvá tak dlouho, při dalším spuštění již program prohlédne schránku v několika sekundách.

Klepněte pro větší obrázek

Indexování pošty po prvním spuštění programu

Základní princip fungování programu je vlastně velmi jednoduchý. Doručené zprávy jsou rozděleny podle svých vlastností do jednotlivých panelů. Základní panely po instalaci jsou tři, ale můžete si přidat či ubrat panely další podle vašich požadavků. V rámci každého panelu jsou zprávy rozděleny podle jejich autorů. Navíc jsou ještě setříděny tak, že odesílatelé, které známe, jsou v seznamu automaticky výše než zprávy od cizích lidí.

První základní panel obsahuje zprávy, které jsou adresovány přímo vám, případně jste uvedeni jako příjemce v kopii. Druhý panel pak obsahuje zprávy, u nichž jste uvedeni jako jeden z mnoha příjemců, tedy typicky různé konference a podobně. Třetí panel pak obsahuje zprávy od adresátů, o nichž jste se ve vašich vlastních mailech v posledním týdnu zmínili.

Klepněte pro větší obrázek

Tři základní panely, můžete však přidat i další

Pochopitelně máte možnost přidat si panelů kolik chcete a pro každý si zvolit samostatné parametry, jakou poštu má zobrazovat. Můžete vždy určit, pro koho má být pošta určena, v jakém časovém intervalu, vybrat složku, které se má "pravidlo" týkat, způsob třídění a další vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení vlastností panelu

Rozkliknutím příslušné kategorie v rámci panelu se pak otevře seznam samotných zpráv, které je samozřejmě možné si přečíst a odpovědět na ně. K tomu se však již otevře příslušné okno (čtení/odpověď) Outlooku.

Více než jen filtry

Program samotný působí alespoň vizuálně velmi jednoduše, jde o čistou funkčnost, takže zde nenajdete žádné barevné ikonky nebo něco podobného. To je také asi částečně dáno tím, že se stále jedná o výzkumný projekt a vlastně je to tak dobře, alespoň se můžete soustředit na samotné zprávy a nic vás zbytečně nerozptyluje.

Samozřejmě se dá namítnout, že se dají některé funkce obejít pomocí filtrů, ale to jen částečně. Samotná myšlenka zobrazovat zprávy "z různých úhlů pohledu" není žádnou novinkou a již před pár lety v Microsoftu pracovali na projektu, zvaném Priorities. Od obyčejných filtrů se SNARF liší zejména tím, že dokáže zohlednit i to, jak často s danými adresáty komunikujete a podle toho zatřídit jejich zprávy. Ty pak lze zobrazit i v jednotlivých vláknech navazující konverzace.

Zda bude někdy tento mechanismus zabudován i do samotného Outlooku či spolupracovat i s jinými klienty, to se teprve uvidí. V každém případě jde o zajímavý způsob, jak přistupovat ke třídění nové pošty.

Témata článku: Microsoft, Podobný nástroj, Panel, Finder, Základní program, IMAP, Základní nástroj, První experiment, Způsob, Správné fungování

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje