Snapdragon

Snapdragon Dev Kit připomíná Mac mini. Uvnitř jsou nadupaný Arm a Windows 11

Microsoft tento týden s největšími výrobci počítačů odhalil novou generaci armových notebooků postavených na procesorech Snapdragon X. Žádná stolní alternativa se zatím nechystá, nejblíže jí je Snapdragon Dev Kit vyráběný přímo Qualcommem. Už z názvu je však patrné, že nejde o běžné spotřebitelské zařízení, ale sadu pro vývojáře. Za 900 dolarů si ji však může koupit téměř kdokoliv.

V Dev Kitu najdeme nejvyšší variantu čipu Snapdragon X Elite s 12 jádry Oryon, grafikou Adreno s výkonem 4,6 TFLOPS, NPU o rychlosti 45 TOPS a TDP až 80 W. Na desce je připájeno 32 GB paměti LPDDR5 a počítač se spoléhá na 512GB NVMe SSD.

Zařízení o rozměrech 199 × 175 × 35 mm obsahuje tři konektory USB4, dva USB 3.2, RJ-45 pro gigabitový Ethernet, sluchátkový výstup a HDMI. Síťový čip FastConnect 7800 dodává Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4. K Dev Kitu lze najednou připojit až tři 4K monitory.

Na počítači poběží armová verze Windows 11 a od jeho primárních uživatelů se čeká, že pomohou tento ekosystém dále rozšiřovat. Na Dev Kitu by tedy měly vznikat nativní aplikace, ale také se rozvíjet AI řešení postavená na malých jazykových modelech nebo jiných typech strojového učení.

Společnosti Microsoft a Qualcomm již před rokem a půl upekly podobný Windows Dev Kit 2023, ten však stál na předchozí generaci hardwaru. Snapgradon 8cx Gen 3 byl pořád spíš jen přetaktovaný čip z mobilu. Snapdragon X Elite má podle prvních testů dvakrát vyšší jednovláknový výkon a pětkrát vyšší vícevláknový (měřeno v Cinebenchi 2024). GPU i NPU by měly být až třikrát silnější.

Diskuze (3) Další článek: Dva roky s AlzaPlus+. Předplatné si vyzkoušelo již 900 tisíc lidí a teď má Alza nový tahák

Témata článku: , , , , , , ,