Acer | Qualcomm | Snapdragon

Snapdragon 8cx Gen 2. Nový armový čip chce z notebooků vytěsnit procesory od Intelu

Qualcomm dnes představil druhou generaci Snapdragonu 8cx. Mobilní SoC upravené pro potřeby výkonnějších počítačů navazuje na bezmála dva roky starý model. Americký výrobce doufá v rychlou adopci u konvertiblů, první vlaštovkou je nový Acer Spin 7.

Kdo čeká skokový nárůst výkonu, který by mohly konkurovat chystaným armovým Macům, ten si může nechat zajít chuť. Při podrobném srovnání specifikací Gen 1 a Gen 2 je vidět pouze jediný rozdíl, novější Snapdragon 8cx podporuje Bluetooth 5.1 (místo 5.0). Jinak jsou čipy – zdá se – identické.

Qualcomm ale možná důležité detaily tají. Uvádí, že novinku vyrábí 7nm procesem u TSMC, ale pokud využil některou z novějších litografií, mohl by dosahovat vyšších taktů, či nižší spotřeby. To ale nevíme, protože konkrétní frekvence neuvádí.

Procesorová část se opět skládá z osmi jader Kryo 495 rozdělených do dvou klastrů po čtyřech. Hlavní kvarteto je založeno Cortexech-A76, úsporná jádra pak na Cortexech-A55. Když už existují jádra -A78 a ještě výkonnější -X1, je škoda, že po nich Qualcomm nesáhl. O grafice pak nevíme vůbec nic, jen že to je Adreno.

Qualcomm již pro Microsoft a jeho Surface Pro X vytvořil zvláštní čipset označený SQ1, který má oproti Snapdragonu 8cx o fous rychlejší CPU i GPU. Nabízí se tedy možnost, že druhá generace 8cx toto manko srovná. Ale potvrzené to nemáme.

Výrobce ani nenaznačuje, jak se výkon změnil. Pouze říká, že jeho čip se 7W TDP je v celkovém systémovém výkonu (ať už to znamená cokoliv) až o 51 % lepší než Intel Core i5-L16G7 „Lakefield“ o 15 % by měl porazit i neznámý Intel Core i5 „Ice Lake“ s 15W TDP.

Snapdragon 8cx Gen 2 počítá s pamětmi LPDDR4X, bude podporovat NVMe SSD i integrované čipy UFS 3.0. Jeho video procesor umí dekódovat 4K video v HDR, 120 fps, 10bitových barvách, a to ve formátch H.265, H.264 a VP9. Obrazový procesor utáhne jeden 32Mpx nebo dva 16Mpx foťáky. Síťový modul si rozumí se všem aktuálními generacemi Wi-Fi, nechybí ani integrovaný LTE modem. Avšak modem pro 5G se musí nadále připojit zvlášť.

Srovnání Snapdragonů určených pro PC
  Snapdragon 8cx Gen 1 Snapdragon 8cx Gen 2 Microsoft SQ1
výroba 7nm 7nm 7nm
CPU 4× 2,84 GHz Kryo 495 Gold + 4× 1,8 GHz Kryo 495 Silver 4× ? Kryo 495 Gold + 4× ? Kryo 495 Silver 4× 2,84 GHz Kryo 495 Gold + 4× 1,8 GHz Kryo 495 Silver
GPU Adreno 680 Adreno ? Adreno 685
RAM LPDDR4X 2133 MHz LPDDR4X 2133 MHz LPDDR4X 2133 MHz
DSP Hexagon 690 Hexagon 690 Hexagon 690
ISP Spectra 390 Spectra 390 Spectra 390
modem LTE + 5G LTE + 5G LTE
sítě Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax/ad, Bluetooth 5.0 Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax/ad, Bluetooth 5.1 Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax/ad, Bluetooth 5.1

Jak už píšeme v úvodu, první zařízením s novým Snapdragonem 8cx Gen 2 bude další generace konvertiblu Acer Spin 7. Má 14" Full HD IPS displej na kloubu otočném o 360°. Podporuje stylus Wacom rozpoznávající 4096 úrovní přítlaku. Tělo z hořčíku a hliníku má v pase 15,9 mm a váží 1,4 kg. Disponuje 5G modemem, Windows 10 Pro a slibuje celodenní výdrž. Přesnou dostupnost, bližší specifikace ani cenu zatím neznáme.

Diskuze (21) Další článek: V Česku mohou získat dotaci na auta s elektromotorem i fyzické osoby. Ale jen v jednom městě a jen na hybridy

Témata článku: Hardware, Notebooky, Microsoft, Intel, SSD, Wi-Fi, Acer, TSMC, ARM, Qualcomm, Modem, LTE, Snapdragon, Notebook, SoC, DSP hexagon, Axa, Mac, Čip, GPU Adreno, Acer Spin, GHz, Procesor


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 32

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně