Smrt legendy: Vědci vypnuli první petaflopsový počítač

Roadrunner byl prvním superpočítačem, který překonal magickou hranici biliardy výpočtů za sekundu. Na konci března jej ale vědci vypnuli, jeho provoz byl totiž stále dražší.

Na jaře roku 2008 překonal první superpočítač světa rychlost jedné biliardy matematických výpočtů za sekundu a obsadil tak s výkonem 1,03 petaflops první příčku v žebříčku TOP 500, který sestavují vědci dvakrát ročně na superpočítačové konferenci už od počátku 90. let minulého století. Před pár dny definitivně utichnul.

Klepněte pro větší obrázek
Roadrunner v celé své kráse (Foto: LANL)

Superpočítač se jmenoval Roadrunner a stal se legendou. Nebyl to žádný laciný drobeček. Americké ministerstvo energetiky za něj tehdy u IBM zaplatilo sto milionů dolarů a jeho domovem se měly stát národní laboratoře v Los Alamos, které se odjakživa věnovaly jadernému výzkumu. Roadrunner od té doby počítal především nejrůznější nukleární simulace včetně těch, které se věnovaly atomovému arzenálu americké armády.

Mašina nicméně posloužila i ryze civilnímu výzkumu. Zpracovávala třeba výpočty v rámci studia viru HIV a astrofyzici ji použili i pro sestavení obřího modelu Vesmíru.

Jmenuji se cluster a jsem takový malý internet

Roadrunner byl typický cluster, tedy nikoliv jeden monolitický počítač, ale spíše hangár zaplněný rackovými skříněmi podobně jako velké datové centrum. Abych byl úplně přesný, rozprostíral se na ploše 560 metrů čtverečních a skládal se z necelých tří stovek skříní propojených do jednoho systému rychlou datovou linkou. Každá racková skříň se skládala z hromady „blade serverů“, tedy tenkých kazet, které obsahovaly sadu procesorů PowerXCell 8i a AMD Opteron a také patřičné množství paměti RAM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rackové skříně Roadrunneru s „žiletkami“, tedy blade servery ve formě kazet

Roadrunner byl svého času nejen nejrychlejší, ale držel ještě jedno zajímavé prvenství. Byl hybridní. Jeho základní výpočetní jednotkou byly dvoujádrové procesory Opteron s taktem 1,8 GHz, IBM je nicméně doplnilo ještě „herními procesory“ PowerXCell 8i s taktem 3,2 GHz. Jednalo se o vylepšenou verzi procesorů Cell, které najdete i v herní konzoli Playstation 3.

Roadrunner v číslech

Výrobce: IBM
Provozovatel: NNSA, LANL
Cena: 100 milionů USD
Uvedení do provozu: 2008

Rychlost: 1,042 PFLOPS
CPU: 12 960× IBM PowerXCell 8i, 6 480× AMD Opteron DC
RAM: 103 TiB
Úložiště: 100 PiB

Rozloha: 560 m2
Příkon: 2,35 MW 

Každé jádro 6 480 Opteronů bylo propojené s jedním akceleračním PowerXCellem, kterých tak bylo v celém Roadrunneru dvojnásobné množství a tyto procesory díky své optimalizaci na grafické výpočty plnily prakticky stejnou roli jako dnes stále populárnější hybridní superpočítače s GPGPU jednotkami Nvidia Tesla. Lépe si tedy poradily s rozsáhlými maticemi čísel a modelováním. Dělaly to samé co současné komplikované grafické karty, ale v mnohem větším měřítku. Superpočítač z Los Alamos tedy předběhl dobu i z hlediska své architektury.

Roadrunner měl dále k dispozici 100 TB operační paměti a více než 100 PB úložného prostoru pro hromadu paralelně běžících výpočtů. Počítače této velikosti jednoduše zpravidla nelze vytížit jednou jedinou úlohou, poněvadž ne každý výpočet lze rozdělit na sto tisíc jader. Inženýři musí pro tyto počítače psát úplně jiné programy, než na které jsme zvyklí z domácích mašin. Pokud máte na stole počítač se čtyřjádrovým procesorem, zdaleka jej nedokáže využít každý program a ty starší budou vytěžovat dokonce jen jedno. No a teď si představte, že jich máte tisíce.

Výkon dnes není problém, kotvou je spotřeba

Roadrunner sloužil dalších pět let, letos na jaře jej však inženýři začali definitivně rozebírat. Samozřejmě trošku zestárnul, nicméně i po pěti letech by byl se svým petaflopsem stále 22. nejrychlejším strojem světa. Jen pro srovnání, právě budované ostravské superpočítačové centrum IT4Innovations, které evropského daňového poplatníka přijde na necelé dvě miliardy korun, by mělo okolo roku 2015 disponovat výkonem okolo 0,85 petaflops.

Klepněte pro větší obrázek
Národní laboratoře v Los Alamos (Foto: LANL)

Proč tedy Roadrunner končí? S trochou nadsázky by se dalo konstatovat, že se jednoho dne odpovědný úředník na ministerstvu zhrozil, když mu předložili účet za elektřinu. Příkon Roadrunneru se sice pohyboval okolo 2,3 MW, což jej ve své době řadilo spíše k těm úspornějším mašinám, jenže dnešní špička je zase někde úplně jinde. Nejrychlejší Titan sice potřebuje k životu 8,2 MW, nicméně za odměnu spočítá 17,6 biliard matematických operací za sekundu. To je skoro 17× více než v případě Roadrunneru při pouze 3,6× vyšším příkonu.

Ještě před několika málo lety spotřeba příliš nikoho netrápila, nicméně jak se ty největší superpočítače světa nafukovaly a nafukovaly, jejich energetické nároky začínaly připomínat fabriku a vědci s pevně danými rozpočty a granty najednou museli přemýšlet, jaký výpočet se jim ještě vyplatí. Výkon přestal být překážkou, ale stále větší roli začala hrát ekonomie – zvláště po roce 2008, kdy se začaly státní rozpočty nebývale scvrkávat.

Pokud dnes tedy vědci sestavují žebříček nejrychlejších počítačů TOP500, jeho nedílnou součástí je i konkurenční sestava Green 500. První zelený žebříček vyšel v listopadu 2007 a dnes jej vědci publikují společně s tím výkonnostním dvakrát ročně.

Green 500 seřazuje pět stovek superpočítačů podle toho, kolik výpočtů mašina spočítá na jeden jediný watt příkonu. Nejrychlejší Titan si vůbec nestojí špatně, přes své obrovité rozměry a sílu totiž v tomto zeleném žebříčku obsadil skvělé třetí místo. Pokud rozpočítáte jeho příkon na výpočetní výkon, zjistíte, že jeden jediný watt spočítá dvě miliardy operací za sekundu, tedy 2 gigaflops.

Za deset let budou superpočítače 1 000× rychlejší

Podle Garyho Gridera z Los Alamos se v příštím desetiletí dočkáme dalšího prolomení řádu superpočítačového výkonu. Pokud jsme s Roadrunnerem překonali petascalovou hranici (1 petaflops = biliarda výpočtů za sekundu), mezi lety 2020 až 2030 překonáme hranici exascalovou (1 exaflops = trilion výpočtů za sekundu).

Klepněte pro větší obrázek
Pokud by společně s výkonem vzrostl i příkon, superpočítač zítřka by k chodu potřeboval jeden celý Temelín (Foto: Japo, Wikipedie)

Tyto superpočítače další generace dosáhnou výkonu tisíce Roadrunnerů, abychom je však dokázali sestrojit a efektivně provozovat, budeme muset docílit i toho, aby neměly zároveň tisícinásobnou spotřebu. Takové superpočítače by totiž k chodu potřebovaly jaderný reaktor a jejich běh, sic třeba extrémně rychlý, by byl naprosto neekonomický. Jen připomenu, že elektrárna Temelín disponuje elektrickým výkonem 2 GW.

Diskuze (14) Další článek: Podívejte se, jak vypadá VLC pro Windows 8

Témata článku: Technologie, Věda, Historie, Smrt, Superpočítače, HIV, Energetika, Foto, Temelín, Drobeček, Racková, Obří model, Rozloha, NNSA, SMR, IBM Power, Reaktor, Los Alamos, Národní laboratoř, Obrovské množství, Roadrunner, Žiletka, Ministerstvo energetiky, Legend, Nejrychlejší stroj, Počítače levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu