Smlouva s Novellem není pro Microsoft ústupkem

Microsoft uzavřel minulý týden smlouvu s Novellem. Obě společnosti se zavázaly k vzájemné spolupráci na interoperabilitě Windows a Linuxu či virtualizačních technologiích. Sblížení obou tradičních rivalů se však nekoná. Dohoda rozhodně není pro Microsoft ústupkem z tradičních pozic za vlastním proprietárním softwarem.

O co jde?

Připomeňme si, co je obsahem smlouvy: Microsoft a Novell založí společné vývojové centrum, které dostane za úkol především výzkum technik virtualizace, webové správy fyzických i virtuálních serverů a rovněž spolupráce Microsoft Office a OpenOffice.org – zejména v oblasti kompatibility dokumentových formátů. Cílem spolupráce v oblasti virtualizace je vyvinout takové nástroje, které umožní zcela bezproblémový běh Windows na Linuxu a naopak. Využito bude zřejmě technologie XEN, kterou jak Novell, tak Microsoft ve svých produktech využívají již v současnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Šéfové obou firem: Ron Hovsepian a Steve Ballmer

Obě strany se dále zavázaly nepostihovat si vzájemně klienty, kteří se při nasazení kombinovaných platforem dopustí narušení některého z patentů vlastněných druhou stranou. To se na straně Novellu týká především technologií a produktů Mono, Samba a OpenOffice, na straně Microsoftu pak jde o .NET a systémy Windows Server. Dohoda o patentové toleranci bude účinná až do roku 2012.

Ohledně patentů se obvykle točí velké peníze. Nejinak je tomu i v tomto případě. Novell se totiž zavázal doplatit Microsoftu poplatky za použité patenty. Zda bude platit i Microsoft Novellu však uvedeno nebylo. Na druhou stranu Steve Ballmer přislíbil, že Microsoft nebude pro porušení patentů stíhat žádného individuálního open-source programátora, jakož ani programátory systému openSuse, jejichž kód mohl skončit v komerčních verzích Suse Linuxu.

Největšími perličkami celé domluvy jsou body, které zavazují Microoft doporučovat Novell Suse Linux těm zákazníkům, kteří chtějí nasadit kombinovanou Windows / Linux platformu. Microsoft bude rovněž distribuovat 75 000 kuponů na uživatelskou podporu Suse Linux Enterprise Serveru.

O co rozhodně nejde

Tradičně velmi výrazná Linuxová komunita reagovala na uzavření dohody za výše vyjmenovaných podmínek dvoustranně. Zastánci smlouvy projevovali své nadšení z poklesu Microsoftu na úroveň, kdy se bude muset začít zajímat o konkurenční produkty a například interoperabilitu dokumentových formátů sady Office System a OpenOffice. Druhá část příznivců Linuxu a open-source obecně potom Novellu vyčítala, že se dává dohromady s „nepřítelem komunity číslo jedna“.

Předně je třeba říci, že z hlediska Microsoftu rozhodně nejde o žádný pokles. Microsoft se svými tržními podíly a očekávanými zisky z právě dokončovaných nových verzí svých klíčových produtků rozhodně není na kolenou a veškerou konkurenci může i dále směle ignorovat. Microsoft podpisem smlouvy s Novellem v žádném případě nepřipustil, že Linux má své místo na desktopech, jakož ani to, že jeho vlastní obchodní strategie selhává.

Klepněte pro větší obrázek

Cenou akcií Microsoftu ohlášení spolupráce s Novellem výrazně nezahýbalo (zdroj: Yahoo finance)

Microsoft pouze vyslyšel volání svých zákazníků po lepší spolupráci mezi produkty vlastními a produkty založenými na Linuxu a vybral si pro její zajištění dobrého partnera. Novell má ucelené a kvalitní portfolio produktů (především) pro podnikové nasazení (Suse Linux Enterprise) a zároveň jde o silnou a etablovanou značku. Sami reprezentanti Novellu potom potvrdili, že uzavření smlouvy s Microsoftem urychlila jiná nedávno stvrzená spolupráce mezi společnostmi RedHat a Oracle.

Při výhledu do budoucna lze předpokládat, že Microsoft na Novellu neprodělá – v historii totiž z většiny podobných strategických partnerství vyšel výrazně výhodně. Signálem může být i vydání série článků vyzdvihujících výhody přechodu od Novellu k Microsoftu na webu Windows Server 2003 Get The Facts pouhých pár hodin po zveřejnění smlouvy.

Klepněte pro větší obrázek

Novell vyskočil během přibližně dvou hodin až na 7,19 dolaru, tedy narostl o více než 23 % (zdroj: Yahoo finance)

Přemýšlíme–li, co Microsoft skutečně získá, musíme dojít k závěru, že progres ve virtualizačních technologiích to zřejmě nebude. Windows na Suse Linuxu a opačně dnes již samozřejmě fungují, přičemž tohoto stavu bylo dosaženo i bez bližší spolupráce. Mnohem lukrativnější investicí je pro Microsoft distribuce pluginu pro použití souborových formátů MS Office 2007 v OpenOffice, jíž Novell zajistí.

Pohled z druhé strany, ze strany odpůrců Microsoftu, se zakládá, vyjma více či méně racionálního osobního odporu k této firmě (někteří komentátoři věští konec Linuxu vůbec), především právě na obavách ze zneužití Novellu Microsoftem (právě vzhledem k jeho historii nasmlouvaných strategických partnerství) a rovněž na strachu z možného porušování licence GPL.

Podle Ebena Moglena, právního zástupce Free Software Foundation, může domluvené placení Novellu za patenty Microsoftu být narušením sekce sedm GPL. Pod touto licencí totiž nesmí být distribuován software, který po svém distributorovi vyžaduje zaplacení jakýchkoli poplatků spojených s právy pro takovou distribuci. Další vývoj problému smlouvy Microsoftu s Novellem a jejího vztahu ke GPL budeme samozřejmě sledovat.

Řečeno v kostce, Microsoft zašel, jak nejdál v danou chvíli potřeboval. Udělil pardon na neoprávněně využívané softwarové patenty, byť si je sám vědom toho, že v některých případech se programátoři, kteří je využijí, mohou dostat do rozporu s licencí GPL. Na druhé straně Novell získal velmi silného partnera pro aktivní prodej svých klíčových produktů. Časem snad uvidíme i nějaký konkrétní přínos, jenž z uzavřené smlouvy vyplyne pro IT svět.

Témata článku: Microsoft, Windows, Linux, Open source, Open Office, Tolerance, Koleno, Druhá strana, Patentové portfolio, Samba, Ron software, Yahoo Finance

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 17

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji