Smlouva s Novellem není pro Microsoft ústupkem

Microsoft uzavřel minulý týden smlouvu s Novellem. Obě společnosti se zavázaly k vzájemné spolupráci na interoperabilitě Windows a Linuxu či virtualizačních technologiích. Sblížení obou tradičních rivalů se však nekoná. Dohoda rozhodně není pro Microsoft ústupkem z tradičních pozic za vlastním proprietárním softwarem.

O co jde?

Připomeňme si, co je obsahem smlouvy: Microsoft a Novell založí společné vývojové centrum, které dostane za úkol především výzkum technik virtualizace, webové správy fyzických i virtuálních serverů a rovněž spolupráce Microsoft Office a OpenOffice.org – zejména v oblasti kompatibility dokumentových formátů. Cílem spolupráce v oblasti virtualizace je vyvinout takové nástroje, které umožní zcela bezproblémový běh Windows na Linuxu a naopak. Využito bude zřejmě technologie XEN, kterou jak Novell, tak Microsoft ve svých produktech využívají již v současnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Šéfové obou firem: Ron Hovsepian a Steve Ballmer

Obě strany se dále zavázaly nepostihovat si vzájemně klienty, kteří se při nasazení kombinovaných platforem dopustí narušení některého z patentů vlastněných druhou stranou. To se na straně Novellu týká především technologií a produktů Mono, Samba a OpenOffice, na straně Microsoftu pak jde o .NET a systémy Windows Server. Dohoda o patentové toleranci bude účinná až do roku 2012.

Ohledně patentů se obvykle točí velké peníze. Nejinak je tomu i v tomto případě. Novell se totiž zavázal doplatit Microsoftu poplatky za použité patenty. Zda bude platit i Microsoft Novellu však uvedeno nebylo. Na druhou stranu Steve Ballmer přislíbil, že Microsoft nebude pro porušení patentů stíhat žádného individuálního open-source programátora, jakož ani programátory systému openSuse, jejichž kód mohl skončit v komerčních verzích Suse Linuxu.

Největšími perličkami celé domluvy jsou body, které zavazují Microoft doporučovat Novell Suse Linux těm zákazníkům, kteří chtějí nasadit kombinovanou Windows / Linux platformu. Microsoft bude rovněž distribuovat 75 000 kuponů na uživatelskou podporu Suse Linux Enterprise Serveru.

O co rozhodně nejde

Tradičně velmi výrazná Linuxová komunita reagovala na uzavření dohody za výše vyjmenovaných podmínek dvoustranně. Zastánci smlouvy projevovali své nadšení z poklesu Microsoftu na úroveň, kdy se bude muset začít zajímat o konkurenční produkty a například interoperabilitu dokumentových formátů sady Office System a OpenOffice. Druhá část příznivců Linuxu a open-source obecně potom Novellu vyčítala, že se dává dohromady s „nepřítelem komunity číslo jedna“.

Předně je třeba říci, že z hlediska Microsoftu rozhodně nejde o žádný pokles. Microsoft se svými tržními podíly a očekávanými zisky z právě dokončovaných nových verzí svých klíčových produtků rozhodně není na kolenou a veškerou konkurenci může i dále směle ignorovat. Microsoft podpisem smlouvy s Novellem v žádném případě nepřipustil, že Linux má své místo na desktopech, jakož ani to, že jeho vlastní obchodní strategie selhává.

Klepněte pro větší obrázek

Cenou akcií Microsoftu ohlášení spolupráce s Novellem výrazně nezahýbalo (zdroj: Yahoo finance)

Microsoft pouze vyslyšel volání svých zákazníků po lepší spolupráci mezi produkty vlastními a produkty založenými na Linuxu a vybral si pro její zajištění dobrého partnera. Novell má ucelené a kvalitní portfolio produktů (především) pro podnikové nasazení (Suse Linux Enterprise) a zároveň jde o silnou a etablovanou značku. Sami reprezentanti Novellu potom potvrdili, že uzavření smlouvy s Microsoftem urychlila jiná nedávno stvrzená spolupráce mezi společnostmi RedHat a Oracle.

Při výhledu do budoucna lze předpokládat, že Microsoft na Novellu neprodělá – v historii totiž z většiny podobných strategických partnerství vyšel výrazně výhodně. Signálem může být i vydání série článků vyzdvihujících výhody přechodu od Novellu k Microsoftu na webu Windows Server 2003 Get The Facts pouhých pár hodin po zveřejnění smlouvy.

Klepněte pro větší obrázek

Novell vyskočil během přibližně dvou hodin až na 7,19 dolaru, tedy narostl o více než 23 % (zdroj: Yahoo finance)

Přemýšlíme–li, co Microsoft skutečně získá, musíme dojít k závěru, že progres ve virtualizačních technologiích to zřejmě nebude. Windows na Suse Linuxu a opačně dnes již samozřejmě fungují, přičemž tohoto stavu bylo dosaženo i bez bližší spolupráce. Mnohem lukrativnější investicí je pro Microsoft distribuce pluginu pro použití souborových formátů MS Office 2007 v OpenOffice, jíž Novell zajistí.

Pohled z druhé strany, ze strany odpůrců Microsoftu, se zakládá, vyjma více či méně racionálního osobního odporu k této firmě (někteří komentátoři věští konec Linuxu vůbec), především právě na obavách ze zneužití Novellu Microsoftem (právě vzhledem k jeho historii nasmlouvaných strategických partnerství) a rovněž na strachu z možného porušování licence GPL.

Podle Ebena Moglena, právního zástupce Free Software Foundation, může domluvené placení Novellu za patenty Microsoftu být narušením sekce sedm GPL. Pod touto licencí totiž nesmí být distribuován software, který po svém distributorovi vyžaduje zaplacení jakýchkoli poplatků spojených s právy pro takovou distribuci. Další vývoj problému smlouvy Microsoftu s Novellem a jejího vztahu ke GPL budeme samozřejmě sledovat.

Řečeno v kostce, Microsoft zašel, jak nejdál v danou chvíli potřeboval. Udělil pardon na neoprávněně využívané softwarové patenty, byť si je sám vědom toho, že v některých případech se programátoři, kteří je využijí, mohou dostat do rozporu s licencí GPL. Na druhé straně Novell získal velmi silného partnera pro aktivní prodej svých klíčových produktů. Časem snad uvidíme i nějaký konkrétní přínos, jenž z uzavřené smlouvy vyplyne pro IT svět.

Témata článku: Microsoft, Windows, Linux, Open source, Tolerance, Koleno, Ron software, Yahoo Finance, Patentové portfolio, Druhá strana, Samba, Open Office

Určitě si přečtěte

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 37

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

** Microsoft se zabydluje na platformě Android ** Nedávno představený launcher už používá milion uživatelů ** Je to stále jen zanedbatelný zlomek uživatelů Androidu, ale slibný růst

22.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 35

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

** Co je to vlastně láska? Dá se vysvětlit vědecky? ** Výzkum ukázal, že zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu ** Je ale rozdíl mezi zamilovaností a láskou

21.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje