Směrovač Asus WL-500b: bezdrátový komfort za hubičku

Firma Asus není v naší zemi moc známá svým sortimentem produktů pro bezdrátové sítě, to ale neznamená, že by v tomto oboru byla nějakým nováčkem. Bezdrátovým směrovačem Asus WL-500b ukazuje, že je stále co vymýšlet i u takového celkem nudného zařízení.

Běžně bezdrátový směrovač využijete, když chcete připojit svou domácí síť s více počítači k internetové přípojce a současně chcete mít volnost pohybu. Na trhu jich existuje celá řada a liší se obvykle hloubkou konfigurace a možnostmi zabezpečení. Od základních modelů jen s omezenými možnostmi až po pokročilé s blokací internetových služeb podle různých kritérií, které oceníte třeba při omezování dětí nebo zaměstnanců. Směrovač, kterému se budeme věnovat v tomto článku se řadí k těm s lepšími možnostmi konfigurace.

Obhlídka

Model WL-500b i tím malým písmenkem v názvu naznačuje, že bude podporovat bezdrátový standard 802.11b, tedy síť do rychlosti 11 Mbit/s. Varianta 500g pro rychlejší standard 802.11g ale bude na trhu také. Jako každý bezdrátový směrovač obsahuje mimo konektoru pro vnější síť (WAN) a antény pro bezdrátovou síť (WLAN) i čtyři konektory pro tradiční ethernet (LAN). Najdete tu také paralelní port pro připojení tiskárny, směrovač může fungovat i jako tiskový server. Tím, co vás u tohoto směrovače zaskočí, je normální USB konektor. Ten neslouží pro správu směrovače z počítače, ale je plnohodnotným USB konektorem, ke kterému můžete připojit buď webovou kameru nebo USB disk. Samotná bezdrátová anténa je našroubovaná na standardní anténní konektor, není tedy problém ji případně vyměnit za nějakou jinou s lepší charakteristikou. Vnější anténa je ale jen jedna, druhá je ukryta napevno uvnitř.

Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek.

Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek.

Směrovač můžete položit na stůl, pověsit na zeď konektory dolů i konektory nahoru, stejně jako můžete vyklopit malý stojánek a postavit jej na stůl na výšku. Vnější provedení ve stříbrném plastu neoslní ani neurazí. To důležité se ale pochopitelně skrývá uvnitř.

Bohaté možnosti

V rámci WL-500b dostanete najednou hned několik možných zařízení. Směrovač totiž může pracovat jako domácí brána, normální směrovač a současně i jako obyčejný přístupový bod. Domácí brána technicky znamená NAT zapnut, WAN připojení přes PPPoE, DHCP nebo statickou IP, navíc je podpora Universal Plug and Play a Dynamic DNS. Normální směrovač pak nabízí zapnutý NAT a WAN připojení přes statickou IP. Konečně přístupový bod pak znamená vypnutý NAT a přemostění vnějšího a vnitřních síťových portů. Navíc můžete nastavit režimy přemostění pro propojení směrovače s jinou samostatnou bezdrátovou sítí, což oceníte například při bezdrátovém propojení dvou domácností, kde každá má již vybudovanou vlastní síť.

Každý z těchto jednotlivých pracovních režimů má svou vlastní strukturu webové konfigurace, takže vždy velmi dobře víte, kde zrovna jste, současně máte k dispozici skutečně jen ty možnosti, které můžete využít.

Bezpečnost především

Velkou roli dnes hraje zabezpečení bezdrátové komunikace a Asus WL-500b v tom odvádí skutečně kus práce. Mimo běžné ochrany WEP pomocí 128bitového klíče tu je i WPA a ověřování na Radius serveru (musíte takový server ale už v síti mít). Nevýhodou je zadávání šifrovacího klíče, kdy nelze zadat textové heslo, je nutné pracovat s hexadecimálním vyjádřením, které je obtížně zapamatovatelné. V praxi jsem tedy znaky v heslu na počítači převedl do šestnáctkové soustavy a pak teprve vložil do konfigurace směrovače. Jako součást blokování je tu i blokace/povolování na základě MAC adresy síťové karty.

Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek.

Nastavení různých pracovních režimů směrovače * Podpora propojení s jinými bezdrátovými sítěmi. * Firewall lze zapnout i mezi bezdrátovou a normální vnitřní sítí.

Na tomto Asusu ale oceníte pokročilou správu oddělující bezdrátové a tradiční rozhraní. Počítače připojené k běžnému ethernet rozhraní mohou mít volnější režim a současně můžete odstínit bezdrátovou síť od té běžné samostatným rozsahem adres a dalším firewallem. Pokud tedy někdo prolomí vaši ochranu bezdrátového rozhraní, ještě na něj může čekat několik dalších zábran, které mu zamezí v páchání větších škod nebo zneužívání vaší kapacity připojení k internetu.

Základní firewall umožňuje nastavení omezení mezi LAN a WAN v obou směrech, bezdrátový firewall pak slouží k nastavení firewallu mezi WLAN, LAN a WAN ve všech možných směrech. Najdeme tu i URL filtr s časovým plánem, lze tedy zapnout blokování všech zadaných URL (nebo jejich částí) v určité dny v zadaném časovém období.

Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek.

Možnosti filtrování paketů * konfigurace bezdrátové sítě mimo jiné ukazuje i nápovědu při najedí kurzorem myši nad požadované políčko * konfigurace DHCP serveru se neřadí k nejbohatším

Specialitkou směrovače WL-500b má být USB rozhraní, ke kterému můžete připojit webovou kameru nebo USB disk. Podporována je celá řada webových kamer, nicméně ne úplně všechny. Plný seznam podporovaných kamer je v manuálu, pro základ stačí uvést, že jsou podporovány jen varianty čipů SAA8115HL, SAA811HL, OV511 OV511+ (použitý typ by měl být na webové kameře uveden). Pokud máte správnou kameru, může WL-500b fungovat jako normální internetová kamera. Specialitkou je hlídací režim, který v zadaném časovém období hlídá pohyb a při zjištění aktivity pošle e-mail s upozorněním a obrázkem na zadanou adresu. Druhým využitím USB portu je možnost připojení USB disku, tedy paměťových klíčenek nebo externích disků s USB rozhraním. Takový disk pak může sloužit jako disk pro FTP server, který je do směrovače vestavěn, FTP server se mi ale bohužel rozjet nepodařilo, je možné, že bude nějaká chyba v daném kusu.

Asus není Aušus

WL-500b je svou cenou velmi výhodným produktem, zejména pokud přihlédneme k jeho nabídce funkcí. Každý dnešní bezdrátový směrovač umí připojit několik počítačů vzduchem i dráty, to co odlišuje, je výbava a komfort obsluhy. V těchto bodech Asus WL-500b dokáže skutečně zaujmout.

Plusy a mínusy:

+ bohatá výbava
+ kvalitní možnosti zabezpečení
+ lze vypnout směrování a používat jako obyčejný přístupový bod
- v DHCP serveru nelze nastavit pevné přidělení konkrétních IP adres
- WEP klíč lze zadat jen v šestnáctkovém formátu
- problémy s USB rozhraním

bezdrátový směrovač Asus WL-500b
zapůjčeno: Asustek Computer Inc.
Kontakt: AT Computers, Levi
Cena: orientačně 3200 včetně DPH

Doporučené odkazy

Parametry

WAN Ethernet Port Ethernet a 802.3 s rychlostmi 10/100Mb/s with funkcí Auto cross-over (MDI-X). Konektor: RJ45 for 10/100 BaseT
LAN Ethernet Port Ethernet a 802.3 s rychlostmi 10/100Mb/s with funkcí Auto cross-over (MDI-X), čtyřportový přepínač. Konektor: 4 x RJ45 for 10/100BaseT
Anténa 2(Jedna interní tvaru obráceného F na desce a jedna externí dipólová). Konektor: Reverse-SMA
USB port podpora USB 1.1
Paralelní port podpora SPP
Správa Webové rozhraní. UPnP Internet Gateway
Firewall NAT a SPI. Lze zapnout jeden firewall pro ochranu provozu z internetu a druhý pro bezdrátovou síť.
Rychlost dat 802.11b: 1, 2, 5.5, 11Mb/s
Dosah V budově 40 m, přímá viditelnost 100 m při 11Mb/s
Výstupní výkon 12 ~ 15 dBm
šifrování 64/128-bit WEP, TKIP, AES, WPA, WPA-PSK
Ověřování MAC address, 802.1x
Velikost 185 x 205 x 36 mm
Váha 500 g

Diskuze (19) Další článek: Bezpečnostní záplata od Microsoftu neplní svou funkci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,