Směrnice o softwarových patentech může být ještě zablokována

Holandsko zvažuje, že odstoupí od politické dohody o přijetí směrnice o softwarových patentech. Již se zdálo, že závěr z květnového jednání Rady je definitivní a prohlašovaly to i některé národní vlády, ale teď to vypadá, že vše může ještě dopadnout jinak.

Směrnice o patentovatelnosti tzv. "computer implemented inventions", kauza spíše známá pod přezdívkou "softwarové patenty", je v poslední době velmi diskutovaným a kontroverzním tématem. Na jedné straně vývojáři se bojí, že je to výrazně poškodí a zabrání inovaci, na straně druhé IP (intelectual property) právníci, patentové úřady a velké společnosti tvrdí, že se v podstatě nic nemění a že je taková směrnice pro budoucí rozvoj softwarového průmyslu nezbytně nutná.

Již jsme psali o tom, jak byla tato směrnice dne 18. května tohoto roku projednávána v Radě ministrů EU a byla zde, sice způsobem velmi pochybným byť úspěšným, schválena. Praxe v Radě ministrů bývá taková, že návrh je nejprve schválen v rámci jakési politické dohody a na další jednání je vložen již pouze jako bod k formálnímu schválení. Je extrémně vzácné, aby nějaká země, která podpořila tuto politickou dohodu, nakonec návrh při formálním schvalování odmítla. Tak vzácné, že zprvu vůbec ani nebylo zřejmé, zda to je či není možné. Ukazuje se však, že k tomu neexistuje žádná právní překážka a veškeré problémy z toho plynoucí jsou čistě politické. Právě Holandsko tak nyní velmi zvažuje, zda nemění svůj hlas. Tím by mohlo ve výsledku direktivu úplně zablokovat ještě v prvním čtení Rady, což se již zdálo jako téměř nemožné a v tom smyslu jsme o tom také zde na Živě informovali.

Již samotné projednávání směrnice bylo vedeno poměrně drsnými způsoby a pokud zvážíme, že to je zřejmě pouze špička ledovce, na kterou obyčejný člověk vidí, protože jednání jsou veřejně přístupná, není se čemu divit, že Holandsko znovu zvažuje svůj postoj. V čem tyto drsné triky spočívaly? Například Německo nejprve navrhlo jednu verzi, odpůrci patentů hodnocenou jako dobrou, necelou půl hodinu před hlasováním však od této verze ustoupilo a předložilo jinou verzi, která již neobsahovala v klíčové části dvě významné věty a byla tak dle pozdějších analýz FFII pouze kosmetickou změnou oproti původnímu návrhu. Některé státy působily zmateně a pokoušely se v situaci na místě rychle zorientovat, nikoliv však Irské předsednictví a navrhovatel za Evropskou komisi, pan komisař Bolkenstein. Irské předsednictví naopak v závěru na státy velmi silně tlačilo. Jako ukázku uvádím do češtiny přeloženou část přepisu z jednání.

[...] Irské předsednicvtí (IE): Dánsko? [ticho] Mohu prosím slyšet Dánsko? [ticho]

Dánsko (DK): Opravdu rád bych se zeptal Komise, proč nemohla přistoupit na tu poslední větu, co navrhovala Itálie. Byla i v původním německém návrhu.

IE: Myslím, že Komisař [Bolkenstein] na tuto otázku již odpověděl. Omlouvám se Dánsko. Jste tedy ano, ne nebo se zdržíte.

DK: Myslím, že bychom ne.., nejsme šť...

IE: Předpokládám, že jste "ano".

DK: Nejsme šťastní [happy]...

IE: Mohu předpokládat, že jste "ano"?

DK: Nejsme šťastní, ...

IE: Jste šťastní na 80 %? [všeobecný smích]

DK: Ale ... Myslím, že ...

IE: Nepotřebujeme, abyste byli úplně šťastní. Nikdo z nás není úplně šťastný. [smích]

DK: To já vím, to vím.

IE: Kdybychom byli, nebyli bychom tady. [smích]

DK: Myslím, že nejsme moc šťastní, ale myslím, že bychom, že bychom ...

IE: Mockrát vám děkuji

DK: ... že bychom dnes rádi viděli nějaké řešení.

IE: Děkuji mockrát, Dánsko.

[dotaz na pozici Španělska (ne) a Rakouska (zdržení se), Polsko situaci telefonicky konzultuje na chodbě se svou vládou, ale jejich hlas již nemůže situaci změnit, přesto byl potom formálně započítán jako "ano"]

IE: Dobře. Dámy a pánové, je mi potěšením vám oznámit, že jsme dosáhli kvalifikované většiny, takže děkuji vám všem mockrát a děkuji komisaři Bolkensteinovi.

IE: Francie... Už je po hlasování, už ne Francie... [smích] Francie prosím.

[Francie si jen vyžádala doplnění svého prohlášení do zápisu o jednání]

Nepodařilo se mi zatím zjistit, jestli je v tom jednání o této direktivě výjimečné, nebo jsou podobné pochybné postupy v Radě ministrů využívány běžně. Každopádně Polsko se později vyjádřilo, že jsou také proti návrhu směrnice, ale při jednání se situace měnila tak rychle, že se nestihli rozhodnout, jak by měli hlasovat. Protože k dosažení kvalifikované většiny jejich hlas potřeba nebyl, nebyli již ani dotazování a směrnice pro jednání Rady v takovém případě předepisují započítat mlčení jako souhlas. Pokud by však Holandsko změnilo svůj hlas a postavilo by se proti nebo by se zdrželo, návrh směrnice by nemusel být vůbec přijat.

Co se vlastně stalo v Holandsku? Holandský ministr před jednáním informoval vládu, že na návrhu směrnice se shodují Parlament s Radou a že schválení je pouze formální záležitostí. Opak byl však pravdou, v Evropském parlamentu panuje silná nespokojenost s tím, jak byly ignorovány jeho klíčové dodatky jasně vylučující patenty na software jako takový, a schválení nemělo být formální, ale řádné s diskuzí, jak bylo po námitce Lucemburska několik dnů rozhodnuto, když byla záležitost překvalifikována z tzv. A-item na B-item.

Ministr Brinkhorst doslova napsal: "Rada a Evropská komise se nedávno shodli na textu směrnice. Z toho důvodu se ten text objeví na pořadu jednání pouze jako formální bod. Nizozemí návrh směrnice, tak jak jej připravilo [irské] předsednictví, podpoří."

To byla závažná desinformace, protože v Nizozemí to vytvářelo dojem, že je vše v nejlepším pořádku a nic závažného se neděje. Byla však odhalena a 3. června se v Holandsku sešel Parlament k mimořádnému jednání, jehož se zůčastnili i holandští zástupci v Evropském parlamentu, kteří potvrdili, že se o žádnou schodu nejedná a naopak na návrh zaútočili. Zde se také poprvé začala projednávat otázka, co by se mělo udělat a zda je možné stáhnout Holandskou podporu návrhu.

Již 28. května, tedy nezávisle na pozdějších událostech v Holandsku, nechala FFII vypracovat u dvou španělských právníků studii, zda a jak je možné, aby některý ze států, který 18. května v Radě hlasoval pro směrnici, změnil svůj postoj. Předběžná zpráva k této věci konstatuje, že taková změna v zásadě právně možná je a jde čistě o politickou záležitost. Je totiž praxí Rady, že se takové věci dějí jen v opravdu výjimečných případech, kdy je buď důvod se domnívat, že hlasování některého zástupce v Radě nevyjadřuje přání vlády jeho země a nebo pokud pozice některé země byla ve výsledném hlasování chybně zaznamenána. Na druhé straně Dr. Ángelo Mazuelo, profesor mezinárodního práva na Madridské univerzitě, ve zprávě doporučuje, aby v takovém případě vláda zvážila, zda je pravděpodobné, že se návrh v dalším kole po projednání Parlamentem opět vrátí do Rady a v takovém případě raději nepřistupovali k žádné akci a raději počkali se změnou své pozice až na hlasování Rady v dalším kole.

V součastnosti se zdá, že formální přijetí návrhu Rady proběhne až někdy v září a tak má Holandský parlament ještě dostatek času věc v novém světle zvážit a případně přehodnotit svou pozici. To vyplynulo z dalšího jednání svolaného na 16. června. Ve čtvrtek večer se o této otázce mělo v Holandském parlamentu diskutovat znova a o nejnovějším vývoji budeme dále informovat. Zatím není zřejmé, jakou pozici k celé věci Holandsko nakonec zaujme. Zdá se však, že berou věc velmi vážně a naslouchají nejen argumentům pro-patentové lobby.

Je zajímavé, že k něčemu podobnému, byť v podstatně menším měřítku, zřejmě došlo i v České republice. Z nedávné schůzky na Ministerstvu informatiky, jíž jsem byl přítomen, a na které si ministr Mlynář chtěl věc vyjasnit a udělat si na ní nějaký názor, vyplynulo, že do české vlády se dostala zpráva, že irský návrh směrnice nebyl v Radě nakonec přijat. Opak je pravdou, irský návrh byl přijat pouze s minimálními změnami. Zde se ale zřejmě jedná spíše o šlendrián než o cílenou manipulaci, protože užitek, který by tím mohl někdo, narozdíl od případu v Holandsku, získat, se zdá být minimální.

Diskuze (7) Další článek: AMD opravuje chybu v Opteronech a Athlonech 64

Témata článku: Byznys, Patenty, Směrnice, Ticho, Diskutované téma, Softwarový patent, Formální schválení, Poslední věta, Obyčejný člověk, Happy, Minimální změna, Parlament, Předběžná zpráva, Evropský parlament, Předběžný návrh, Item, Kontroverzní téma, IE 11, Směr, Rado, Lobby, Pros, IE 10, Evropská záležitost, Ministry


Určitě si přečtěte

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 69

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor